Stadio Arechi

Pojemność35 000
Kraj Włochy
MiastoSalerno
KlubySalernitana
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€95 M ($102.6 M)
Czas budowy09.2024 – 12.2025
Projekt BUROMILAN, GAU Arena, Studio Zoppini, EP&S, Graziano e Masi

Reklama

Stadio Arechi – opis projektu

Jak prezentuje się Stadio Arechi?

Stadio Arechi został otwarty w 1990. Obiekt położony jest w południowo-wschodniej części Salerno, blisko brzegów zatoki Morza Tyrreńskiego. Arena posiada cztery dwupoziomowe (ze znacznie większą górną kondygnacją), niezadaszone trybuny, położone wzdłuż linii bocznych oraz końcowych boiska i odseparowane od siebie przerwami w narożnikach. Pojemność stadionu po instalacji krzesełek wynosi ponad 37 tys. widzów, chociaż z uwagi na zamknięcie niektórych sektorów była w ostatnim czasie ograniczana do ok. 30 tys.

Kiedy powstały pierwsze plany modernizacji Stadio Arechi?

Pierwsze doniesienia o możliwej modernizacji Stadio Arechi pojawiły się w 2021, po awansie Salernitany do Serie A po 23 latach przerwy. Ponadto 22 kwietnia 2022 Salerno zostało ogłoszone gospodarzem Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich 2026. Stadio Arechi ma być jedną z aren imprezy, a modernizacją obiektu zainteresowały się władze regionu Kampania.

Kiedy powstała koncepcja przebudowy Stadio Arechi?

Jesienią 2022 ogłoszono przetarg na projekt przebudowy stadionu. W marcu 2023 zwycięzcą przetargu, spośród sześciu ofert, wybrano grupę pod przewodnictwem Milan Ingegneria (BUROMILAN). Zaangażowanie w prace projektowe są również GAU Arena, Studio Zoppini, EP&S oraz Graziano e Masi.

Prezentacja koncepcji przebudowy Stadio Arechi miała miejsce 27 lipca 2023 w hotelu Mediterranea w Salerno. Wizję zaprezentował prezydent regionu Kampania, Vincenzo De Luca (notabene dawniej długoletni burmistrz Salerno), razem z przedstawicielami zespołu architektów.

Co zakłada koncepcja przebudowy Stadio Arechi?

Koncepcja zakłada likwidację dolnego poziomu trybun i dobudowanie do górnego piętra dodatkowych dolnych rzędów, dzięki czemu obiekt otrzyma jednopoziomową widownię. Trybuny zostaną także połączone w narożnikach. Dotychczasowe maszty oświetleniowe zastąpią reflektory przymocowane do zadaszenia. Pojemność stadionu po modernizacji wyniesie 35 tys. widzów.

Stadion otrzyma dach nad wszystkimi trybunami, na którym znajdą się panele fotowoltaiczne. Z zewnątrz budynek okryje aluminiowa elewacja, korespondująca z nową halą sportową, która ma powstać obok stadionu (jej projekt stworzyło GAU Arena). Odbijające promienie słońca aluminiowe panele mają imitować grę świateł na morskiej tafli.

Plan zakłada powstanie nowych stref hospitality, barów oraz 18 skyboxów, a także nowych ciągów komunikacyjnych wewnątrz stadionu. Nowe powierzchnie i restauracje z widokami na morze będą mogły być wykorzystywane poza dniami meczowymi. Pod południową trybuną znaleźć się ma klubowe muzeum.

Modernizacja poprawi komfort odwiedzających i zwiększy możliwości komercyjne obiektu. Dzięki rozbudowie stadion otrzyma bardziej spójny wygląd i stanie się jedną z najnowocześniejszych aren piłkarskich w całych Włoszech.

Kiedy Stadio Arechi zostanie zmodernizowany?

Choć początkowo zakładano wydatki na modernizację na poziomie 35 mln €, realizacja przedstawionej w lipcu 2023 koncepcji ma pochłonąć 95 mln €, które mają pochodzić z budżetu rejonu Kampania. Zakłada się, że prace budowlane rozpoczną się we wrześniu 2024 i potrwają do końca 2025.

Gdzie będzie występowała Salernitana podczas przebudowy Stadio Arechi?

W trakcie budowy Salernitana będzie musiała rozgrywać swoje spotkania na innym obiekcie. W grę wchodzi modernizacja znajdującego się w centrum Salerno poprzedniego obiektu Salernitany, Stadio Donato Vestuti, na którym klub występował w latach 1931–1990. Remont i dostawienie dodatkowych, tymczasowych trybun miałoby kosztować dodatkowe 15 mln €. Alternatywnie zespół na czas przebudowy miałby się przeprowadzić do Benewentu (na Stadio Ciro Vigorito) lub do Bari (Stadio San Nicola).

Reklama

Wizualizacje

Powiązane aktualności

2023