Nuevo Estadio Municipal Antonio Lorenzo Cuevas

Pojemność8 000
Kraj Hiszpania
MiastoMarbella
KlubyMarbella FC
KategoriaProjekt oczekujący na realizację
Koszt€ 18 M
Czas budowy2024–2025
Projekt Huete Arquitectos

Reklama

Nuevo Estadio Municipal Antonio Lorenzo Cuevas – opis projektu

Jak powstały plany budowy nowego stadionu w Marbelli?

W 2018 agencja sportowa Best of You, w imieniu chińskiego inwestora, przejęła zarząd nad klubem Marbella FC. Nowi właściciele mieli ambitne plany nie tylko na polu sportowym, ale również w kwestii rozwoju infrastruktury. W lipcu 2020 uroczyście przedstawiono efektowny projekt nowego stadionu w Marbelli. Arena miała posiadać typowo piłkarski układ i pomieścić 18 tys. widzów.

Obiekt miał stanąć na terenie dotychczasowego Estadio Antonio Lorenzo Cuevas. Stadion zostałby wyposażony w zamykany dach nad boiskiem, rozwiązanie niespotykane na obiektach tej skali. Po reprezentacyjnej zachodniej stronie planowano budowę budynku z funkcjami komercyjnymi, mającego swym kształtem przypominać nowoczesny jacht bądź liniowiec. Jak się później okazało, ambitny projekt pozostał jednak tylko w sferze planów.

Na domiar złego dla klubu, 23 maja 2021 w meczu zamykającym sezon Marbella FC pokonała co prawda Yeclano Deportivo 3:0, jednak nie wystarczyło to do utrzymania się na trzecim poziomie rozgrywkowym, na którym zespół występował od 2014. W związku z reformą rozgrywek, drużyna wylądowała od razu na piątym szczeblu ligowym. Ponadto w trakcie meczu osunęła się część trybun, w wyniku czego dwóch kibiców odniosło niegroźne obrażenia.

Incydent spowodował zamknięcie stadionu przez lokalne władze. Po wykonaniu ekspertyzy okazało się, że obiekt wymaga gruntownej modernizacji. W sierpniu 2021 burmistrz Marbelli Ángeles Muñoz ogłosiła, że stadion zostanie rozebrany, a w jego miejscu planowana jest budowa nowego obiektu.

Jak wybrano koncepcję nowego stadionu w Marbelli?

10 lutego 2022 miasto ogłosiło konkurs na koncepcję architektoniczną nowego stadionu. W specyfikacji określono pojemność na poziomie 8 tys. widzów, ponadto wraz ze stadionem powstać miała także hala lekkoatletyczna i parkingi. Zakładany przez miasto budżet wynosił 19 mln €, z czego 18 mln miało być przeznaczonych na budowę stadionu, a 1 mln na prace projektowe.

Do konkursu zgłoszono 11 projektów, z których 6 zakwalifikowano do fazy finałowej. Ogłoszenie wyników miało miejsce 14 lipca 2022. Zwycięska okazała się koncepcja studia Huete Arquitectos, które zostało zaproszone do sporządzenia dokumentacji projektowej na bazie własnej koncepcji.

Jaki będzie nowy stadion dla Marbella FC?

Stadion ma posiadać zwarty, prostokątny układ trybun, które będą wyraźnie wyższe wzdłuż boiska. Widownia zostanie przykryta dachem i osłonięta z zewnątrz białą elewacją. Za południową trybuną powstanie hala lekkoatletyczna z 200-metrową bieżnią i trybunami na 1200 osób. Jej południowa ściana będzie przeszklona, umożliwiając przechodniom wgląd do środka. Na dachu hali znajdzie się sporych rozmiarów skwer, a wokół obiektu powstać ma 960 miejsc parkingowych.

Kiedy powstanie nowy stadion w Marbelli?

Na początku 2023 ogłoszono, że koszty związane z budową stadionu zostaną pokryte przez klub z pomocą jego partnerów. Wiosną 2023 mają zostać rozebrane pierwsze elementy starego stadionu, całkowita rozbiórka przewidziana jest na drugą połowę roku. Budowa nowej areny ma być przeprowadzona w latach 2024–2025. Patronem nowego stadionu, podobnie jak i jego poprzednika, ma być Antonio Lorenzo Cuevas.

Reklama

Wizualizacje