Wybrzeże Kości Słoniowej: Chińczycy zbudują wielki stadion w Abidżanie

źródło: własne

Wybrzeże Kości Słoniowej: Chińczycy zbudują wielki stadion w Abidżanie Kolejny mega projekt chińskiej dyplomacji stadionowej, tym razem dla Wybrzeża Kości Słoniowej. W największym mieście tego kraju stanie nowy 60-tysięcznik w „prezencie” od Chin.

Reklama

Chiński rząd zapowiedział w czwartek, że zbuduje i sfinansuje nowy stadion narodowy Wybrzeża Kości Słoniowej. Budynek zdolny organizować największe imprezy w lekkoatletyce, piłce nożnej i rugby stanie na północy Abidżanu, stolicy WKS.

Cote d'Ivoire

Między podmiejskimi gminami Ebimpé i Anyama powstanie wielkie miasteczko sportowe, którego sercem będzie właśnie stadion o pojemności 60 tysięcy widzów. Tak duża arena może nawet potencjalnie wystarczyć do organizacji Igrzysk Olimpijskich (bez ceremonii otwarcia), choć powstaje w celu przyjęcia w 2021 Pucharu Narodów Afryki.

Cote d'Ivoire

Budowa ma ruszyć w styczniu 2016 na podstawie chińskiego projektu i będzie prowadzona przez chińskich wykonawców. Podobnie jak autostrada z Abidżanu do Ghany, projekt jest realizowany w ramach tzw. „dyplomacji stadionowej”, w ramach której kraje rozwijające się przyjmują kosztowne inwestycje w zamian za zacieśnienie współpracy z Chinami i zerwanie jej z Tajwanem.

Aktualnie w Abidżanie jest tylko jeden stadion spełniający najbardziej podstawowe normy FIFA, jednak jego standard pozostawia wiele do życzenia. Od 2009 roku w dwóch katastrofach zginęło na nim lub u jego bram w sumie 80 osób.

Cote d'Ivoire

Reklama