Qingdao Youth Football Stadium

Pojemność50 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoQingdao
KlubyQingdao Hainiu FC
Inauguracja 25.04.2023
Czas budowy 07.2020 – 04.2023
Koszt 3,4 mld CNY (494,5 mln $)
Projekt China Southwest Architecture Design and Research Institute
Wykonawca China Construction Eighth Engineering Bureau

Reklama

Qingdao Youth Football Stadium – opis stadionu

Jak powstał stadion piłkarski w Qingdao?

W czerwcu 2019 Chiny zostały wybrane na gospodarza piłkarskiego Pucharu Azji 2023. Pod koniec tego samego roku ogłoszono listę 10 miast, w których miały odbyć się mecze turnieju. Na tej liście znalazło się także Qingdao. Chociaż w mieście było już kilka dużych stadionów, m.in. 60-tysięczny Qingdao Citizen Fitness Center wybudowany na potrzeby igrzysk prowincji Szantung w 2018, w związku z Pucharem Azji zdecydowano się na budowę zupełnie nowej, tym razem typowo piłkarskiej areny.

Teren pod nowy stadion wybrano ok. 25 km na północ od centrum miasta, niedaleko lotniska Qingdao Liuting. Rozpoczęcie budowy miało miejsce 31 lipca 2020, z planowanym otwarciem pod koniec 2022. W trakcie trwania prac zmagano się z ogólnoświatową pandemią COVID-19, przez którą Chiny zrezygnowały z organizacji Pucharu Azji 2023. Stadion w Qingdao, z niedużym opóźnieniem, został jednak ukończony.

8 kwietnia 2023 stadion pozytywnie przeszedł przez procedury kontrolne. 13 kwietnia na obiekcie, przy zamkniętych trybunach, miała miejsce prezentacja drużyny Qingdao Hainiu, która została gospodarzem nowego stadionu (klub w sezonie 2023, po 10 latach przerwy, powracał na najwyższy poziom rozgrywkowy). Inauguracja nowego stadionu miała miejsce 25 kwietnia 2023, kiedy Qingdao Hainiu rozegrało przeciwko Beijing Guoan (3:1) swój pierwszy domowy mecz ligowy w nowym sezonie.

Czym charakteryzuje się Qingdao Youth Football Stadium?

Projekt Qingdao Youth Football Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

Stadion ma piłkarski układ trybun i może pomieścić 50 tys. widzów. Murawa obiektu posiada nawierzchnię hybrydową i wyposażona została w system podgrzewania. Stadion jest największym profesjonalnym, typowo piłkarskim obiektem w prowincji Szantung. Arena spełnia wymagania FIFA do organizacji meczów na najwyższym poziomie.

By zapewnić lepszą widoczność, pierwsze rzędy trybun znajdują się nieco powyżej płyty boiska. Widownia z grubsza dzieli się na dwie części, górną i dolną, choć wzdłuż boiska wyodrębnia się także wąski, środkowy pas z miejscami premium. Trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej.

Górne poziomy trybun wzdłuż boiska separowane są od tych za bramkami przez wąskie przerwy w narożnikach. Krawędź trybun łagodnie faluje, dopasowując się kształtem do owalnego obrysu areny i osiąga wysokość ponad 30 m w najwyższym punkcie.

Trybuny wykonane zostały z żelbetu, podczas gdy dach i elewacja opierają się na wspomaganej kablami kratownicowej konstrukcji stalowej. Elewacja obłożona została jasnymi, perforowanymi panelami oraz żaluzjami. Fasady podświetlają LED-owe lampy, umożliwiające tworzenie nocą efektownych animacji.

Projekt stadionu czerpie z morskich scenerii, charakterystycznych dla Qingdao. Biegnące wzdłuż elewacji falujące linie tworzą zagięcia, nadając owalnej bryle bardziej ciekawą, oryginalną formę, która symbolizuje „skaczące" fale morskie, rytmicznie poruszające się w górę i dół, a także podkreśla nowoczesny, dynamiczny charakter miasta. Do morskich klimatów wprost nawiązuje również biało-niebieska kolorystyka krzesełek na trybunach.

Dach stadionu przykrywa wszystkie miejsca na trybunach, a jego poszycie w dużej mierze wykonane zostało z przeźroczystych paneli ETFE. Pod dachem, nad trybunami za bramkami, zawieszone zostały dwa telebimy. W konstrukcji zadaszenia osadzono także reflektory oświetleniowe. Rozpiętość dachu w kierunku północ-południe wynosi 234 m, a w kierunku wschód-zachód 198 m. Maksymalna wysokość budynku to 48,5 m.

Z zewnątrz stadion okrążony jest przez podwyższoną platformę wejściową. Razem ze stadionem w jego otoczeniu powstała wielofunkcyjna hala treningowa, hala do treningu pływackiego, a także infrastruktura towarzysząca i 2000 miejsc parkingowych.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024