Danzhou Sports Center Stadium

Pojemność30 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoDanzhou
Kluby-
Inauguracja 10.12.2022
Czas budowy 2019–2022
Koszt 1,46 mld CNY / 209,8 mln $ (cały kompleks)
Wykonawca China Construction First Bureau

Reklama

Danzhou Sports Center Stadium – opis stadionu

Jak powstał Danzhou Sports Center?

Budowa nowego kompleksu sportowego w Danzhou na wyspie Hajnan rozpoczęła się w 2019. Głównym wykonawcą było China Construction First Bureau. Kompleks powstawał jako główna arena 6. igrzysk prowincji Hajnan, mających odbyć się w 2022. Obiekty ukończono w maju 2022, a pierwszą imprezą był turniej koszykówki, rozegrany w hali sportowej w dniach 13–15 maja. Koszt powstania kompleksu wyniósł 1,46 mld juanów.

Pierwszym dużym wydarzeniem były jednak zawody w ramach igrzysk prowincji. Ich główną część, z powodu pandemii COVID-19, przesunięto na grudzień 2022. Ceremonia otwarcia, która była też pierwszym poważnym testem dla nowego stadionu, miała miejsce 10 grudnia 2022. W ramach igrzysk na stadionie rozegrano również zawody lekkoatletyczne i mecze piłki nożnej.

Czym charakteryzuje się Danzhou Sports Center?

Danzhou Sports Center powstał na prostokątnej działce wyznaczonej na wschodnich obrzeżach miasta. Trzy główne obiekty kompleksu to: wielofunkcyjny stadion, hala sportowa na ponad 5000 widzów i kryty basen z widownią na 1000 osób.

W skład kompleksu wchodzi również bieżnia treningowa, małe, piłkarskie boiska treningowe oraz boiska wielofunkcyjne i korty tenisowe, budynki pomocnicze, a także ścieżki, skwery, drogi dojazdowe, parkingi i tereny zielone. Stadion okrążony jest przez podwyższoną promenadę, która łączy go z halą sportową.

Architektura kompleksu nawiązuje do krajobrazu wybrzeży półwyspu Yangpu (położonego ok. 50 km na północny-zachód od miasta), w szczególności do unikatowego, ponad 1000-letniego stanowiska do pozyskiwania soli morskiej oraz do scenerii przybrzeżnych skał Longmen.

Jak wygląda stadion kompleksu Danzhou Sports Center?

Stadion kompleksu posiada niebieską, tartanową bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną przez trybuny mogące pomieścić 30 000 widzów. Podzielona na piętra, wyższa od pozostałych trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej. Na łukach umieszczone zostały dwa telebimy. Trybuny wyposażone są w składane, plastikowe krzesełka w kolorze czerwonym.

Widownię przykrywa dach, w którym zamontowano reflektory oświetleniowe. Z zewnątrz trybuny osłonięte są ażurową elewacją, złożoną z 9072 półprzezroczystych paneli o zabarwieniu jasnoniebieskim, ciemnoniebieskim i białym.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023