Wuyuanhe Stadium

Pojemność41 506
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoHaikou
Kluby-
Inauguracja 28.04.2018
Czas budowy 07.03.2017 - 24.04.2018
Koszt 1,06 mld CNY
Projekt United Atelier

Reklama

Wuyuanhe Stadium – opis stadionu

Powstanie nowego stadionu w Haikou to nie tylko uzupełnienie braku dużego obiektu tego typu w okolicy. To również element budowy zupełnie nowych dzielnic na zachód od historycznej części miasta. Stadion został wpisany w rekreacyjny kwartał miasta, który będzie stanowił ćwierć znacznie większego zespołu kulturalno-sportowego.

Jak na początek tak wielkiego założenia, powstał w niewiarygodnie szybkim tempie. Prace rozpoczęto na początku marca 2017, a już 13 miesięcy później obiekt był gotowy. Pochłonął ok. 1,06 mld juanów, a więc ok. 585 mln zł. Cena obejmuje jednak nie tylko główny obiekt, również 22 hektary infrastruktury towarzyszącej, w tym stadion treningowy, rozległą rampę z zapleczem administracyjnym i socjalnym, a także parkingi. W obrębie obiektu mieści się 900 miejsc parkingowych, natomiast docelowo przewidziano przyjęcie ok. 4 tys. aut i odpowiednio rozbudowany transport publiczny.

Forma stadionu jest wyjątkowo interesująca, ponieważ architekci z United Atelier celowo porzucili symetrię i proporcjonalny układ na rzecz jednej, dominującej trybuny. To ukłon w stronę nadmorskiego położenia Haikou. Stadion ma przypominać wielką falę, która piętrzy się nad placem gry, a dach stanowi załamanie fali. Ten przytłaczający efekt udało się spotęgować kolorystyką krzesełek, które w głąb „fali” stają się coraz bardziej niebieskie, a kryjąca tę część widzów membrana sprawia, że w górnych rzędach jest ciemno jak w głębi.

Dzięki temu niecodziennemu, niesymetrycznemu układowi, udało się wpisać stadion w plan koła o średnicy prawie 280 metrów i powierzchni 6 hektarów. Rozmiar imponujący, a przede wszystkim umożliwiający zróżnicowane wykorzystanie obiektu z racji braku piłkarskiego gospodarza. Wystarczy postawić scenę przed zachodnią trybuną, by stworzyć zadaszony amfiteatr dla ponad 20 tys. widzów.

Zaplecze stadionu utrzymano w spokojnych i eleganckich barwach – obok szarości i bieli pojawiają się złociste panele, które w połączeniu z nowoczesnym systemem identyfikacji wizualnej nadają nowoczesnego charakteru. Zachodnia fasada, przypominająca nieco małża, jest pokryta anodyzowanymi żaluzjami, by wentylować wnętrze w parnym i upalnym klimacie Haikou.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2019