Yuhuan Olympic Sports Center Stadium

Pojemność20 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoYuhuan
Kluby-
Inauguracja 08.08.2023
Czas budowy 2018–2023
Koszt 885,85 mln CNY (123,4 mln $) – cały kompleks

Reklama

Yuhuan Olympic Sports Center Stadium – opis stadionu

Jak powstał Yuhuan Olympic Sports Center Stadium?

Budowa nowego kompleksu sportowego w Yuhuan oficjalnie rozpoczęła się w grudniu 2018. Yuhuan to nadmorska miejscowość w prowincji Zhejiang, położona na niedużym półwyspie, pomiędzy miastami Taizhou i Wenzhou. Kompleks sportowy miał składać się ze stadionu, a także hali sportowej i krytego basenu. Obiekty miały powstać w północnej części Yuhuan, w tzw. North District of Yuhuan Economic Development Zone.

Kompleks został wybudowany i jest operowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego, a inwestorem jest Longyuan Group. Jako pierwsza gotowa była hala sportowa, którą oddano do eksploatacji 8 sierpnia 2022. Basen oraz główny stadion gotowe były rok później, latem 2023. Koszt realizacji całego projektu wyniósł 885,85 mln yuanów.

Kiedy zainaugurowano Yuhuan Olympic Sports Center Stadium?

Inauguracja nowego stadionu miała miejsce 8 sierpnia 2023, kiedy odbyła się na nim ceremonia otwarcia 16. edycji miejskich igrzysk, połączona z obchodami narodowego dnia fitness. Pierwszy koncert (pod nazwą „Gwiazdy śpiewają w Yuhuan”) zorganizowano na stadionie 4 listopada 2023.

Co składa się na Yuhuan Olympic Sports Center?

Na kompleks Yuhuan Olympic Sports Center składają się trzy położone blisko siebie obiekty – stadion, hala sportowa oraz kryta pływalnia. Główny stadion posiada bieżnię lekkoatletyczną oraz trybuny o pojemności 20 tys. osób. Hala sportowa może pomieścić 3211 widzów. Kryta pływalnia nie jest przeznaczona do rozgrywania zawodów. Znajdują się w niej trzy baseny: jeden o wymiarach olimpijskich (50 × 25 m), drugi, mniejszy (25 × 10 m), a także brodzik dla dzieci.

Czym charakteryzuje się stadion kompleksu Yuhuan Olympic Sports Center?

Stadion otacza pierścień trybun z pierwszym rzędem podniesionym nieco względem bieżni. Trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej i jest zdecydowanie najwyższa dzięki drugiej kondygnacji. Po stronie wschodniej możliwe jest dostawienie dodatkowych, tymczasowych rzędów. Na łukach umieszczono dwa telebimy.

Zadaszenie pokrywa przede wszystkim górne rzędy trybuny głównej. Forma dachu jest w pewnym sensie przedłużeniem krawędzi wyznaczonej przez trybunę główną. Dach następnie stopniowo obniża się, a także zwęża, przekształcając ostatecznie w coś na kształt pergoli, cieniującej promenadę wzdłuż korony dolnego pierścienia trybun.

Po stronie zachodniej i na łukach, za trybunami rozciągnięto jasną powłokę elewacyjną, która nocą może być podświetlana. Oświetlenie na stadionie zapewniają reflektory umieszczone przy krawędzi dachu oraz na dwóch masztach stojących po stronie wschodniej.

Krzesełka na trybunach tworzą kolorową mozaikę, złożoną z koloru niebieskiego, żółtego i czerwonego. Kolor niebieski nawiązuje do morza, żółty ma symbolizować cytrusy, a czerwony majętność i zaradność mieszkańców Yuhuan. W założeniu projektantów, cały obiekt ma symbolizować miasto Yuhuan ukazane pod postacią statku, który płynie naprzód pomimo niesprzyjającego wiatru i morskich fal.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024