Workers’ Stadium

Pojemność68 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoPekin
KlubyBeijing Guoan FC
Inauguracja 31.12.2022
Czas budowy 08.2020 – 12.2022
Wykonawca Sinobo Group

Reklama

Workers’ Stadium – opis stadionu

Dlaczego wybudowano nowy Workers’ Stadium?

Stary Workers' Stadium (Stadion Robotniczy, znany też jako „Gongti”) został otwarty w 1959, na 10-lecie Chińskiej Republiki Ludowej. Przez lata był to główny stadion w chińskiej stolicy, odbywały się na nim liczne imprezy, w tym igrzyska azjatyckie (1990), uniwersjada (2001) czy piłkarski Puchar Azji (2004). Przed igrzyskami olimpijskimi w 2008 obiekt został zmodernizowany. Jednocześnie, wraz z powstaniem „Ptasiego Gniazda”, utracił on status głównego stadionu w Pekinie.

Od pewnego czasu planowano przebudowę wysłużonego obiektu, a dodatkowym impulsem ku temu było przyznanie w 2019 organizacji w Chinach piłkarskiego Pucharu Azji 2023. Stary Workers' Stadium miał zostać rozebrany, by w jego miejscu stanąć mógł zupełnie nowy, piłkarski obiekt. Na nowej arenie miał się odbyć m.in. finał Pucharu Azji 2023 oraz ceremonia otwarcia tego turnieju.

Kiedy powstał nowy Workers’ Stadium?

Stary stadion został rozebrany w sierpniu 2020, a następnie w jego miejscu rozpoczęto budowę nowej areny. Głównym wykonawcą obiektu było Sinobo Group. W trakcie budowy, w maju 2022, Chiny zrezygnowały z organizacji Pucharu Azji 2023 z powodu okoliczności związanych z pandemią COVID-19. Stadion powstał jednak zgodnie z planem i był gotowy pod koniec 2022. Pierwszym wydarzeniem, jakie miało miejsce na nowym obiekcie był koncert w noc sylwestrową, który odbył się dla telewizji (bez udziału publiczności).

Czym nowy Workers’ Stadium różni się od swojego poprzednika?

Nowy Workers’ Stadium powstał dokładnie w miejscu swojego poprzednika. Chociaż został wybudowany od podstaw, posiada liczne nawiązania do tradycji związanych ze starym stadionem. Obiekt zachował owalną formę, a jednym z najistotniejszych elementów przypominających o dawnej arenie jest charakterystyczna, betonowa fasada z 80 kolumnami, odtworzona na wzór tej, jaką posiadał stary obiekt od początku swojego istnienia.

Poza nawiązaniami do tradycji, obiekt w oczywisty sposób różni się jednak w wielu aspektach od swojego poprzednika. Nowy stadion wybudowano jako typowo piłkarski, bez bieżni lekkoatletycznej dookoła boiska. W odróżnieniu od poprzedniego obiektu, gdzie większość miejsc dla widzów pozostawała odkryta, trybuny nowego Workers’ Stadium są w pełni zadaszone. Stadion posiada też dużo bogatszą ofertę komercyjną i cateringową.

Czym charakteryzuje się nowy Workers’ Stadium?

Trybuny stadionu otaczają boisko ze wszystkich stron, a pierwsze rzędy znajdują się powyżej poziomu boiska. Widownia składa się z czterech kondygnacji, choć druga i trzecia (zwłaszcza trzecia) są stosunkowo wąskie. Wyjątkiem jest trybuna za północną bramką, która została podzielona tylko na dwa piętra. Jest ona przeznaczona dla najzagorzalszych kibiców Beijing Guoan FC. Pojemność stadionu wynosi 68 000 widzów.

Górna krawędź trybun lekko faluje, dopasowując się do owalnego obrysu stadionu. Co ciekawe, trybuny za bramkami są nieco wyższe od tych wzdłuż boiska. Na trybunach zamontowane zostały składane krzesełka w kolorze zielonym, nawiązujące do barw Beijing Guoan FC.

Nad trybunami powstał dach, przypominający swoim kształtem kopułę. Jego szkielet tworzą stalowe belki, układające się w trójkątne wzory. Poszycie wykonane zostało z przeźroczystego materiału, a zewnętrzny obwód pokryto panelami fotowoltaicznymi. Pod dachem znalazły się reflektory oświetleniowe, a także dwa telebimy, umieszczone nad trybunami za bramkami.

Stadion położony jest w odległości kilku kilometrów na wschód od ścisłego centrum Pekinu. Przy stadionie ma powstać również nowa stacja metra, na której będą krzyżować się dwie linie. Do dyspozycji gości są także parkingi.

Obiekt jest przystosowany do organizacji wielu imprez sportowych i pozasportowych, w tym dużych koncertów. Głównym użytkownikiem stadionu jest klub piłkarski Beijing Guoan FC, uczestnik Chinese Super League, który występował także na dawnym obiekcie.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023