Haimen Sports Center Stadium

Pojemność10 095
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoHaimen
KlubyNantong Haimen Kediyuan FC
Inauguracja 18.03.2023
Czas budowy 2019–2023
Koszt 650 mln CNY (90 mln $) – cały kompleks
Wykonawca Jiangsu Zhongnan Construction Industry Group Co., Ltd.

Reklama

Haimen Sports Center Stadium – opis stadionu

Kiedy powstał Haimen Sports Center?

Ceremonia rozpoczęcia budowy nowego kompleksu sportowego w Haimen miała miejsce 8 sierpnia 2019. Kompleks zaplanowano na południowo-zachodnich przedmieściach Haimen, w pobliżu jeziora (Jiangong Lake) i tzw. Haimen Football Town. Miasto Haimen jest stolicą dystryktu o tej samej nazwie, wchodzącego w skład miasta o statusie prefektury miejskiej Nantong. Od centrum metropolii Haimen oddalone jest o ponad 30 km.

Koszt budowy całego kompleksu wyniósł 650 mln yuanów. Głównym wykonawcą było Jiangsu Zhongnan Construction Industry Group Co., Ltd. Inwestycja była praktycznie ukończona na przełomie 2022 i 2023. 18 marca 2023 na stadionie kompleksu odbyła się ceremonia otwarcia 18. edycji igrzysk dystryktu Haimen, która była jednocześnie inauguracją nowego Haimen Sports Center.

Czym charakteryzuje się Haimen Sports Center?

Nowy kompleks sportowy w Haimen zajmuje działkę o kształcie zbliżonym do prostokąta, ograniczoną z każdej strony przez szerokie ulice. Główne elementy wchodzące w skład kompleksu to wielofunkcyjny stadion o pojemności 10 095 widzów oraz hala sportowa z widownią na 3049 osób. Hala sportowa i stadion połączone są ze sobą podwyższoną platformą, łączącą okalające je promenady.

Południową część założenia zajmuje park, w którym znajdują się liczne ścieżki, mniejsze budynki i elementy małej architektury. Na terenie kompleksu znajdują także parkingi oraz dodatkowe boiska.

Jak wygląda stadion kompleksu Haimen Sports Center?

Stadion kompleksu Haimen Sports Center posiada wielofunkcyjny charakter i wyposażony jest w 9-torową bieżnię lekkoatletyczną (10 torów na głównej prostej) oraz boisko piłkarskie. Bieżnię z trzech stron otaczają trybuny, pozostawiając południową stronę otwartą. Za południowym łukiem biegnie estakada zapewniająca ciągłość korytarza okrążającego trybuny. W centralnej części ustawiono tam telebim.

Widownia jest w pełni zadaszona, a z zewnątrz trybuny osłania szklana fasada, wypełniająca także lukę między górną krawędzią trybun a dachem. Trybuny wzdłuż boiska są wyższe od tych na północnym łuku. Pierwszy rząd widowni znajduje się na podwyższeniu. Pod dachem zamontowano reflektory oświetleniowe, które wspomagane są przez cztery maszty stojące poza budynkiem.

Górną powierzchnię dachu urozmaicają dwa pasy ze szkła. Podobne pasy znajdują się również na dachu hali sportowej. Mają one symbolizować fale na tafli wody, rozchodzące się na wszystkie strony po spadnięciu kropli. Wpisuje się to w główny motyw kompleksu, którym jest woda. Wodna symbolika ma nawiązywać do położenia Haimen, które znajduje się w sąsiedztwie wielkich akwenów – rzeki Jangcy oraz Morza Wschodniochińskiego.

Jaką rolę pełni Haimen Sports Center?

Nowy ośrodek sportowy został kompleksowo zaprojektowany i powstał zupełnie od podstaw, stając się największym i najnowocześniejszym tego typu obiektem w dystrykcie Haimen. Dzięki terenom zielonym oraz licznym funkcjom, na co dzień ma on służyć okolicznym mieszkańcom do rekreacji, amatorskiego uprawiania sportu i spędzania wolnego czasu.

Kompleks może być wykorzystywany do organizacji rozmaitych wydarzeń sportowych i kulturalnych na szczeblu regionalnym i nie tylko. Z obiektu korzysta m.in. klub piłkarski Nantong Haimen Kediyuan FC, który w 2021 awansował do China League Two (3. poziom rozgrywkowy).

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024