Yancheng Sports Center Stadium

Pojemność37 003
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoYancheng
Kluby-
Inauguracja 30.04.2016
Czas budowy 2011-2016
Koszt 2,4 mld CNY (cały kompleks)
Projekt CCDI
Wykonawca Zhongnan Construction

Reklama

Yancheng SC Stadium – opis stadionu

Jeszcze w 2009 roku istniały tu tereny uprawne, ale w 2011 trwała już budowa największego stadionu w Yanchengu. Teren o powierzchni aż 41 hektarów otoczyły szerokie aleje, a nowa południowa dzielnica zaczęła powstawać w cieniu rosnących na północy biurowców.

Choć do 2016 roku powstał jedynie stadion, docelowo zaplanowano tu także halę widowiskową dla ok. 8 tys. widzów, krytą pływalnię na 1500 miejsc oraz kryty kort tenisowy. Te trzy obiekty mają przypominać bryłki soli, nawiązując do tradycji miasta (Yancheng to dosłownie „Miasto Soli”).

Yancheng SC Stadium

Sam główny stadion ma nieco inną symbolikę, choć wszystkie budynki zostały zaokrąglone, by zmniejszyć wizualny wpływ na otoczenie. Nawet po zmiękczeniu bryły, wysoki na 45,6m stadion jest wyrazisty i ma przypominać żurawia mandżurskiego obejmującego skrzydłami trybuny. Żuraw to symbol długowieczności/nieśmiertelności, a kolorystyka (cztery odcienie szarości i czerwień) nawiązuje właśnie do tego gatunku. Łącznie na „skrzydła” składa się 30 tys. trapezoidalnych paneli z kompozytów aluminiowych (łącznie aż 60 tys. m2).

Pod nimi kryje się 57 tys. m2 powierzchni użytkowej, rozłożonej na 4 piętra. Same trybuny, choć jednopoziomowe, mieszczą ponad 37 tys. widzów.

Kompleks ma być jednym z wiodących w Chinach pod względem ekologii. Zbierana z deszczu woda nie tylko pozwoli podlać roślinność, pielęgnować boiska i zaopatrzyć toalety, ale też uruchomić myjnię samochodową. Do tego przewidziano również ok. 4 tys. m2 baterii słonecznych.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017

2016