Zhanjiang Olympic Center Stadium

Pojemność39 769
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoZhanjiang
Kluby-
Inauguracja 11.07.2015
Czas budowy 2011-2015
Koszt 2,25 mld CNY
Projekt CCDI Group
Wykonawca CCEED
Adres Potou Qu, Zhanjiang Shi, Guangdong Sheng, Chiny

Reklama

Zhanjiang Olympic Center Stadium – opis stadionu

Patrząc na imponujący kompleks sportowy zajmujący ponad 66 hektarów trudno sobie wyobrazić, że jeszcze 6 lat przed otwarciem tereny były zajmowane przez stawy hodowlane. W 2009 ruszyło zasypywanie gruntu po wschodniej stronie miasta Zhanjiang, prawie niezamieszkałej. Powstał imponujący most i plan zaludnienia tych terenów.

Całe nabrzeże przewidziano właśnie dla ogromnego ośrodka sportowego, dlatego jego stylistyka była istotna. W końcu to pierwsze miejsce, jakie widać z zamieszkałej przez ponad milion mieszkańców drugiej strony. Dlatego znane biuro CCDI z Szanghaju zaproponowało dwa nawiązania. Z lotu ptaka budynki w kompleksie sprawiają wrażenie muszli wyrzuconych na plażę. Z kolei z perspektywy przechodnia sam stadion wydaje się być dynamiczną wstęgą – jasną i elegancką za dnia, a barwną i frywolną nocą.

Obiekt piłkarsko-lekkoatletyczny ma klasyczny układ trybun z jednym poziomem za bramkami i dwoma wzdłuż pola gry. Zaplecze to w sumie cztery kondygnacje, ale bez wątpienia najciekawsza jest stalowa „muszla” pokryta blachą, szkłem i membraną.

Bryła ma kształt bliski rombowi z przedłużeniem na północy – tam stadion „wyprowadza” widza do pozostałych aren sportowych w centrum: hali widowiskowej (6300 miejsc), pływalni (2000) i mniejszej hali sportowej (1000). Wszystkie budynki zajęły łącznie 184 tys. m2 w kompleksie, uzupełnione parkową zielenią, obiektami treningowymi i… plażą rekreacyjną usypaną obok.

Cały zespół pochłonął 2,25 mld juanów (1,36 mld zł) i powstał przede wszystkim z okazji organizacji w Zhangjiang Igrzysk Prowincji Guangdong. Po imprezie z lipca i sierpnia 2015 ruszyły przygotowania do wielkich targów, które zawładnęły centrum jesienią.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016