Ordos Dongsheng Stadium

Pojemność35 107
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoOrdos
Kluby-
Inauguracja 30.06.2011
Projekt China Architecture Design Group

Reklama

Ordos Dongsheng Stadium – opis stadionu

Nowy kompleks sportowo-rozrywkowy w Dongsheng na północ od Ordos powstał w 2011 roku, zajmując powierzchnię ponad 49 hektarów. Pierwszym otwartym elementem był główny stadion, gotowy w czerwcu 2011. Piłkarsko-lekkoatletyczny obiekt jest drugim w Chinach stadionem z ruchomym dachem, a pierwszym całorocznym – z całkowicie zamkniętą bryłą.

Bryła obiektu, podobnie jak otaczających budynków do innych dyscyplin sportowych, została utrzymana w surowych, ziemistych kolorach. Stadion został obłożony betonem architektonicznym nawiązującym do wyrobów ceramicznych Mongolii Wewnętrznej. Z oddali prawie jednolita, przy bliższym spojrzeniu elewacja zewnętrzna ujawnia ciekawą fakturę.

Zadaszenie jest utrzymywane przez imponujący łuk, który wznosi się na 128,5 metra i ma rozpiętość dokładnie 330 metrów. Podtrzymywany przez zestaw 50 stalowych lin dach dysponuje dwoma ruchomymi segmentami, które wspólnie mają powierzchnię 10 tys. m2.

Pod dachem powstały dwupoziomowe trybuny o pojemności 35 tysięcy widzów, oferujące możliwość dostawienia tymczasowo nawet 12 tys. kolejnych miejsc. Dodatkowe 7 rzędów jest ukrytych tuż poza krawędziami bieżni i może zostać wysunięte dla bardziej piłkarskiego układu. Dzięki temu stadion może potencjalnie spełniać nawet wymogi organizacyjne piłkarskich Mistrzostw Świata.

Mimo instalacji ruchomego dachu boisko jest całkowicie syntetyczne. I choć nie jest pierwszą tego typu murawą w Chinach, to właśnie tu zainstalowano pierwszą sztuczną murawę powstałą w oparciu wyłącznie o chińskie technologie.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2014