Xiaoshan Sports Center Stadium

Pojemność10 118
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoHangzhou
Kluby-
Inauguracja 22.07.2022
Czas budowy 2019–2022

Reklama

Xiaoshan Sports Center Stadium – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego stadionu w Xiaoshan?

W 2015 Hangzhou zostało wybrane gospodarzem 19. Igrzysk Azjatyckich, które zaplanowano na wrzesień 2022. Jednym z obiektów sportowych tych igrzysk miał zostać stadion w dzielnicy Xiaoshan, na którym przewidziano rozegranie części spotkań w ramach zawodów w piłce nożnej.

Stary stadion, otwarty w 1996, postanowiono rozebrać, a następnie od podstaw wybudować w jego miejscu zupełnie nowy obiekt. Kompleksową modernizację miała przejść także znajdująca się tuż obok hala sportowa, w której miały odbyć się zawody w podnoszeniu ciężarów. Zmiany objęły też całe otoczenie.

Kiedy wybudowano nowy stadion w Xiaoshan?

Rozbiórkę starego stadionu przeprowadzono w marcu i kwietniu 2019, po czym rozpoczęto budowę w jego miejscu nowej areny. Obiekt był w pełni gotowy w połowie 2022 i 22 lipca tego roku został udostępniony dla mieszkańców chcących korzystać z jego bieżni lekkoatletycznej. W międzyczasie, z powodu pandemii COVID-19, igrzyska azjatyckie w Hangzhou przełożono na 2023.

Czym charakteryzuje się nowy stadion w Xiaoshan?

Stadion posiada tartanową bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną dookoła przez jednopoziomowe trybuny, mogące pomieścić 10 118 widzów. Pierwszy rząd trybun jest podwyższony względem bieżni i murawy. Widownię wyposażono w składane krzesełka, na każdej z czterech stron mają one inną barwę: jasnoniebieską, purpurową, ciemnoniebieską i czerwoną. Trybuna główna, z zapleczem i obniżoną częścią centralną, znajduje się po stronie zachodniej. Na łukach umieszczono dwa szerokie telebimy.

Trybuny są w pełni przykryte zadaszeniem. Z zewnątrz osłania je elewacja utworzona z poziomych linii, które mogą być podświetlane nocą. Dach usytuowany jest dosyć wysoko względem trybun, a przestrzeń wytworzona pomiędzy górną krawędzią trybun i dachem pozwala na wpuszczenie podmuchów wiatru do wnętrza stadionu. Pod dachem zamontowano 220 głośników.

Poza stadionem, w okolicach narożników, stanęły cztery maszty oświetleniowe. Stadion z zewnątrz otacza także ścieżka stworzona na wzór bieżni lekkoatletycznej, która posiada cztery tory. Obiekt jest częścią niedużego kompleksu sportowego, w skład którego wchodzą jeszcze m.in. hala widowiskowo-sportowa, hala do badmintona i otwarty basen.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023