Taizhou Sports Park Stadium

Pojemność30 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoTaizhou
Kluby-
Inauguracja 28.08.2022
Czas budowy 2018–2022
Koszt 2,54 mld CNY / 370,1 mln $ (cały kompleks)

Reklama

Taizhou Sports Park Stadium – opis stadionu

Jak powstał Taizhou Sports Park?

Nowy kompleks sportowy w Taizhou, w prowincji Jiangsu, zaplanowano w południowej części miasta, na silnie rozbudowującym się obszarze, który dawniej stanowiły pola uprawne. Prostokątną działkę wyznaczono w sąsiedztwie nowego, dużego parku. Kompleks wypełnia lukę w braku dużych i nowoczesnych obiektów sportowych w mieście, ale główną ideą, jaka przyświecała jego budowie była chęć zorganizowania igrzysk prowincji w 2022. W 2018 Taizhou otrzymało prawo do organizacji tej imprezy i wtedy też ruszyły prace budowlane.

Początkowo planowano oddanie obiektów do użytku już pod koniec 2020, jednak dopiero rok później prace zbliżały się ku końcowi. Od początku 2022 zaczęto ostrożnie korzystać z nowych aren. W lipcu na stadionie kompleksu, bez udziału publiczności, odbył się wstępny etap zawodów lekkoatletycznych w ramach igrzysk prowincji Jiangsu. Prawdziwą inauguracją była jednak uroczysta ceremonia otwarcia głównej części igrzysk, która odbyła się na stadionie 28 sierpnia 2022. Budowa całego kompleksu kosztowała 2,54 mld juanów.

Czym charakteryzuje się Taizhou Sports Park?

Na Taizhou Sports Park składa się przede wszystkim wielofunkcyjny stadion oraz trzy położone blisko siebie budynki, w których mieszczą się: hala sportowa z trybunami na 6000 widzów, pomocnicza hala sportowa oraz kompleks basenowy. Zarówno stadion, jak i hale otaczają dwie podwyższone platformy, których przedłużeniem są szerokie promenady biegnące odpowiednio do wschodniego i zachodniego krańca kompleksu.

Pomiędzy stadionem i halami znalazł się szeroki plac. W otoczeniu głównych obiektów powstała również bieżnia treningowa, małe boiska piłkarskie i wielofunkcyjne, korty tenisowe, budynki pomocnicze, ścieżki, trawniki i nasadzenia, a także drogi dojazdowe i 1500 miejsc parkingowych. Biegnący w zachodniej części kompleksu kanał wodny został odpowiednio uformowany i wpisany w krajobraz.

Głównym motywem, jaki przyświecał architektom projektującym kompleks, była symbolika związana z mitem feniksa. Stadion w Taizhou Sports Park określany jest mianem „gniazda feniksa”.

Jak wygląda stadion w kompleksie Taizhou Sports Park?

Stadion kompleksu Taizhou Sports Park wyposażony jest w bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną przez trybuny mogące pomieścić 30 000 widzów. Pierwsze rzędy trybun znajdują się powyżej poziomu płyty boiska, a od bieżni oddziela je jeszcze wąski rów. Najwyższa ze wszystkich trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej. Posiada ona górną kondygnację oraz loże VIP.

Trybuny wyposażono w plastikowe krzesełka, ułożone w mozaikę (kolory: ciemnoniebieski, jasnoniebieski i biały). W górnej kondygnacji trybuny głównej krzesełka dodatkowo tworzą wzór układający się w koła olimpijskie, a na trybunie wschodniej powstał napis z nazwą miasta w alfabecie łacińskim. Na południowym łuku umieszczono telebim.

Widownia przykryta jest dachem, pod którym zamontowano reflektory oświetleniowe. Końcowe fragmenty dachu są przeszklone. Z zewnątrz trybuny osłania jasna, perforowana elewacja z trójkątnymi wzorami, wyposażona w diody LED, dzięki którym nocą fasada może zamienić się w duży, multimedialny ekran. Od strony wschodniej w elewacji utworzono sporych rozmiarów lukę w kształcie łuku.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023