Yulin Sports Center Stadium

Pojemność32 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoYulin
Kluby-
Inauguracja 06.08.2022
Czas budowy 2019–2022

Reklama

Yulin Sports Center Stadium – opis stadionu

Jak doszło do powstania nowego, dużego stadionu w Yulin?

W lutym 2018 miasto Yulin w prowincji Shaanxi otrzymało prawo do organizacji 17. igrzysk prowincji, które zaplanowano na 2022. W związku z przygotowaniami do organizacji imprezy, wybudowano wiele nowych obiektów sportowych, a najważniejszym z nich jest kompleks Yulin Sports Center, którego głównym elementem jest stadion o pojemności 32 000 widzów.

Kiedy powstał nowy stadion w Yulin?

Budowa Yulin Sports Center rozpoczęła się 21 lutego 2019. Zakończenie inwestycji miało miejsce latem 2022. Pierwszą imprezą zorganizowaną na nowym stadionie była uroczysta ceremonia otwarcia 17. edycji igrzysk prowincji Shaanxi, która odbyła się 6 sierpnia 2022. W ramach igrzysk na stadionie odbyły się także zawody lekkoatletyczne. Główna część igrzysk zakończyła się 11 sierpnia 2022. 15 września 2022 kompleks został udostępniony mieszkańcom.

Czym charakteryzuje się Yulin Sports Center Stadium?

Stadion posiada bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną dookoła przez trybuny mogące pomieścić 32 000 widzów. Wzdłuż boiska, po obu stronach, trybuny są znacznie większe i złożone są z dwóch pięter. Na łukach zamontowane zostały telebimy. Plastikowe krzesełka na trybunach tworzą mieszankę dwóch kolorów: czerwonego (dominuje w dolnej części) i szarego (obecny zwłaszcza w górnych partiach). Oprócz tego pewna ilość żółtych krzesełek układa się w nazwę miasta.

Cała widownia została przykryta zadaszeniem, które podtrzymuje stalowa konstrukcja złożona w górnej części z parabolicznych segmentów i wsparta dodatkowo żelbetową kolumnadą biegnącą wzdłuż korony stadionu. Z lotu ptaka widoczne są jedynie końcowe fragmenty paraboli, pokryte przeźroczystym poliwęglanem, w większości natomiast dach przykryty jest dużymi, miedzianozłotymi panelami wykonanymi z aluminium. Na krawędzi zadaszenia umieszczone zostały reflektory oświetleniowe.

Takie same panele jak na dachu, znajdują się również na elewacji zewnętrznej. Kolejne warstwy paneli nachodzą na siebie, tworząc oryginalną formę, dzięki której obiekt zyskał miano „korony pustyni”. Miedzianozłoty kolor nawiązuje do barw spotykanych na Wyżynie Lessowej, a także symbolizuje bogactwo regionu w surowce mineralne. Po stronie południowej, zamiast paneli, na elewacji umieszczono duży telebim. W nocy fasada stadionu może być podświetlana. Z zewnątrz obiekt okrąża podwyższona promenada.

Jak wygląda otoczenie Yulin Sports Center Stadium?

Stadion stanowi główny element kompleksu Yulin Sports Center. W jego skład wchodzi również hala sportowa z widownią na 6000 osób, a także kryta pływalnia, mogąca pomieścić na swoich trybunach 2200 kibiców. Ponadto na terenie centrum sportowego znajduje się treningowa bieżnia lekkoatletyczna, korty tenisowe oraz boiska do koszykówki, siatkówki i badmintona. Częścią kompleksu jest również park.

Ośrodek wybudowano na intensywnie rozwijającym się obszarze w zachodniej części Yulin. W jego otoczeniu znajdują się nowe ulice i budynki, m.in. rozległy Yulin Convention and Exhibition Center, sąsiadujący z kompleksem od strony południowej. Budowa Yulin Sports Center była jedną z najważniejszych inwestycji miasta w ostatnim czasie i stanowi jego najnowszą wizytówkę. Przy realizacji projektu zwrócono szczególną uwagę na aspekty związane ze zrównoważonym rozwojem i ekologią.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023