Leshan Olympic Center Stadium

Pojemność30 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoLeshan
Kluby-
Inauguracja 08.08.2022
Czas budowy 2019–2022
Koszt 2,476 mld CNY / 366,3 mln $ (cały kompleks)
Wykonawca China Construction Third Bureau Group Co., Ltd.

Reklama

Leshan Olympic Center Stadium – opis stadionu

Jak powstał nowy, 30-tysięczny stadion w Leshan?

W lipcu 2018 Leshan otrzymało prawo organizacji w 2022 14. edycji igrzysk prowincji Syczuan. W związku z tymi zawodami przeprowadzono w mieście szereg inwestycji w infrastrukturę sportową, a najważniejszą z nich była budowa głównego kompleksu sportowego wraz ze stadionem, na którym miała odbyć się ceremonia otwarcia.

Teren pod nowy kompleks wybrano w Suji New District, kilkanaście kilometrów na zachód od centrum Leshan, na prawym brzegu rzeki Qingyi. Prace budowlane ruszyły w lutym 2019, po zakontraktowaniu China Construction Third Bureau Group Co., Ltd. na głównego wykonawcę. Wartość całej inwestycji to 2,476 mld juanów. 8 sierpnia 2022 na stadionie nowego kompleksu odbyła się ceremonia otwarcia 14. igrzysk prowincji Syczuan, która była jednocześnie inauguracją tego obiektu.

Czym charakteryzuje się Leshan Olympic Center Stadium?

Główny stadion kompleksu posiada bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną przez pierścień trybun. Trybuna główna, powiększona o drugą kondygnację, znajduje się po stronie zachodniej. Na łukach umieszczono dwa telebimy. Widownia wyposażona została w plastikowe krzesełka o ciepłych barwach, mające niestandardowy, oryginalny kształt. Trybuny w pełni przykryte są membranowym zadaszeniem, na którym zamontowano reflektory oświetleniowe. Pojemność stadionu wynosi 30 000 widzów.

Z zewnątrz trybuny pokrywa metaliczna elewacja złożona z wąskich, poziomych pasów. Obok stadionu, głównymi elementami kompleksu są trzy budynki, w których mieszczą się: hala sportowa, kryta pływalnia oraz hala treningowa. W otoczeniu znajduje się również treningowa bieżnia lekkoatletyczna, a także korty tenisowe i małe boiska. Zadbano też o odpowiednią aranżację krajobrazu, utworzenie ścieżek czy terenów zielonych, ponadto wybudowano podziemne parkingi.

Kompleks zaprojektowano z rozmachem, z dużą dbałością o szczegóły i estetykę. Budynki otrzymały niebanalne, opływowe i asymetryczne kształty. Architektura stadionu i trzech hal ma abstrakcyjnie odzwierciedlać słynne góry z okolic Leshan, Emei i Lingyun. Leshan Olympic Center przystosowane jest do goszczenia krajowych i międzynarodowych zawodów sportowych wysokiej rangi oraz rozmaitych wydarzeń, na co dzień ma zaś służyć studentom i zwykłym mieszkańcom.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023