Haixia Olympic Center Stadium

Pojemność59 562
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoFuzhou
Kluby-
Inauguracja 18.10.2015
Czas budowy 23.12.2011 - 08.2015
Koszt CNY 3 mld
Projekt CCDI Group

Reklama

Haixia Olympic Center Stadium – opis stadionu

Pierwszy w swoim rodzaju przez to, jak wygląda z kosmosu. Zajmujący aż 73 hektarów rozległy kompleks sportowy wygląda jak sportowiec przebiegający przez metę. Głowa to hala widowiskowa (12 980 miejsc), lewa ręka – hala tenisowa (3152), prawa ręka – pływalnia olimpijska (3978), a wielki stadion stanowi nogi. Korpus i wstęga przecinana przez biegacza to łącząca obiekty promenada, zintegrowana z pomieszczeniami treningowymi, komercyjnymi i szkołą sportową.

Taki właśnie zespół obiektów sportowych, zdolny przyjąć najwyższej klasy zawody międzynarodowe, powstał w Fuzhou przy okazji pierwszych w historii chińskich Igrzysk Młodzieżowych (dla osób w wieku 14-21 lat). Ogrom inwestycji jest tym bardziej imponujący, że jeszcze w 2011 roku w tym miejscu na wyspie Nantai były pola uprawne.

Inwestycja warta 3 mld juanów (1,8 mld zł) to aż 390 tys. m2 kwadratowych zabudowy, z czego zdecydowanie najwięcej zajmuje wielofunkcyjny stadion (61 577 m2). Mieszczący prawie 60 tys. widzów obiekt otrzymał otwartą bryłę za bramkami nie tylko po to, by stworzyć ciekawe zdjęcie z satelity, ale też dla lepszego wrażenia gości. Ma być otwarty i przyjazny, by realizować motto miasta – „Bądź tolerancyjny dla różnorodności, tolerancja to cnota”.

Dla przechodniów wznosząca się na 53 metry konstrukcja ma być lekka, co pracowni CCDI udało się z nawiązką. Obiekt jest wręcz zwiewny dzięki harmonijnie falującej elewacji z białej siatki. Za dnia ta ażurowa elewacja stanowi łagodną „woalkę”, a nocą jest żywym ekranem emitującym barwne wzory. Pod stalowym parasolem znajduje się bardzo duże zaplecze (prawie 120 tys. m2 powierzchni użytkowej), które umożliwia organizację i meczów międzynarodowych, i największych światowych zawodów lekkoatletycznych.

Budowa tego ogromnego założenia ruszyła w 2011 roku i miała zakończyć się jeszcze w 2014 roku, jednak dopiero latem 2015 przeprowadzono odbiory i udało się przygotować całe centrum sportowe do wielkich imprez.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016