Yueyang Sports Center Stadium

Pojemność23 619
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoYueyang
Kluby-
Inauguracja 08.09.2022
Czas budowy 2020–2022
Koszt 326,55 mln CNY (47 mln $)

Reklama

Yueyang Sports Center Stadium – opis stadionu

Jak powstał Yueyang Sports Center?

Nowy kompleks sportowy w Yueyang powstał na wschodnich obrzeżach miasta. Inwestycję przeprowadzono w dwóch etapach. Pierwszym, zrealizowanym w latach 2010–2016, była budowa głównej hali sportowej oraz krytej pływalni. W latach 2020–2022 wykonano drugi etap, który obejmował powstanie kolejnych obiektów i aranżację terenu, przede wszystkim jednak wybudowano wówczas główny stadion kompleksu.

Kompleks przystosowany jest do organizacji imprez sportowych i pozasportowych wysokiej rangi, a na co dzień służyć ma mieszkańcom. Głównym motorem napędowym do jego powstania była możliwość organizacji igrzysk prowincji Hunan. Inwestycja wypełnia lukę w infrastrukturze sportowej miasta i wpisuje się w jego ekspansję w kierunku wschodnim. Obiekty znajdują się przy głównej drodze biegnącej od centrum Yueyang do pobliskiej stacji szybkiej kolei (otwartej w 2009), na linii łączącej Pekin i Hongkong.

Pierwszą imprezą zorganizowaną na nowym stadionie była ceremonia otwarcia głównej części 14. igrzysk prowincji Hunan, która odbyła się 8 września 2022. W ramach igrzysk na stadionie odbyły się także zawody lekkoatletyczne, na pozostałych obiektach nowego kompleksu rozegrano również zawody tenisowe, gimnastyczne czy pływackie. Realizacja całego kompleksu, wraz z budową infrastruktury, w tym nowych dróg, pochłonęła 2,64 mln juanów. Sam stadion kosztował stosunkowo niedużą część tej kwoty – 326,55 mln juanów.

Czym charakteryzuje się Yueyang Sports Center?

Kompleks powstał na prostokątnej działce, a jego głównym elementem jest wielofunkcyjny stadion. Do głównych aren kompleksu zalicza się także hala sportowa i kryty zespół basenów. Ponadto na terenie Yueyang Sports Center znajduje się pomocnicza hala sportowa, obiekty administracyjne, zakwaterowanie dla sportowców i turystów, treningowa bieżnia lekkoatletyczna, korty tenisowe i mniejsze boiska, a także tereny zielone, ścieżki, place, skwery, drogi dojazdowe i 1200 miejsc parkingowych.

Trzy najważniejsze obiekty kompleksu (stadion, hala i obiekt pływacki) połączone są ze sobą podwyższoną promenadą; nadziemny łącznik przebiega także pomiędzy stadionem a treningową bieżnią lekkoatletyczną, którą wybudowano na podwyższeniu. Kompleks powstał na pagórkowatym obszarze, którego część zaaranżowano na zielone tereny rekreacyjne, po których biegną ścieżki spacerowe i rozmieszczone są skwery tematyczne.

Kompleks odbiega od koncepcji symetrycznie rozplanowanych układów przestrzennych. Wkomponowanie w pagórkowaty teren i wstęgowate ciągi komunikacyjne nadają mu oryginalny charakter, będący odzwierciedleniem topografii regionu, z jego wzgórzami, rzekami i jeziorami. W architekturze krajobrazu oraz obiektów kompleksu można odnaleźć motywy smoków, a także odniesienia do lokalnych tradycji i kultury.

Jak wygląda stadion kompleksu Yueyang Sports Center?

Stadion położony jest w południowej części kompleksu i posiada piłkarsko-lekkoatletyczny układ, z trybunami rozmieszczonymi dookoła bieżni. Trybuny wzdłuż boiska są znacznie wyższe, podzielone na dwie kondygnacje, z górną krawędzią w kształcie łuku. Widownię wyposażono w składane, plastikowe krzesełka, ułożone w mozaikę złożoną z trzech kolorów: białego, jasnoniebieskiego i ciemnoniebieskiego. Na wschodniej trybunie z krzesełek ułożono także wzór przedstawiający koła olimpijskie.

Trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej. Jej dolny poziom, przedzielony w środkowej części sektorem VIP i wejściem dla zawodników, jest wyższy, niż w pozostałej części stadionu. Pomiędzy piętrami znajduje się pas lóż i kabin komentatorskich.

Pojemność obiektu wynosi 23 619 widzów. Obydwie trybuny wzdłuż boiska zostały przykryte kratownicowym zadaszeniem pokrytym metaliczną powłoką i urozmaiconym przeszkleniami. Końcowe fragmenty dachu nad trybuną główną zakrzywione są ku górze, co nadaje mu jeszcze bardziej oryginalny kształt. Pod dachem zamontowano reflektory oświetleniowe i nagłośnienie. Na łukach stadionu stanęły dwa telebimy.

Na wysokości górnej krawędzi pierwszego poziomu trybun znajduje się podwyższona platforma, przechodząca wzdłuż boiska w szeroki korytarz pod górną częścią widowni. Na południowym łuku (przed którym znajduje się rozległy plac) na platformę prowadzą szerokie schody; po stronie północnej stanowi ona natomiast początek promenady łączącej stadion z halą i basenem. W okolicach narożników znajdują się wyeksponowane klatki schodowe, prowadzące na górny poziom trybun.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023