Qingyuan Sports Center Stadium

Pojemność30 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoQingyuan
Kluby-
Inauguracja 21.05.2022
Czas budowy 2019–2022
Koszt 2,47 mld CNY (369,8 mln $) (cały kompleks)
Projekt Tongji University Architectural Design and Research Institute
Wykonawca CSCEC

Reklama

Qingyuan Sports Center Stadium – opis stadionu

Jak powstał nowy kompleks sportowy w Qingyuan?

W sierpniu 2018 Qingyuan otrzymał prawo do organizacji 16. igrzysk prowincji Guangdong, które miały odbyć się w 2022. W związku z igrzyskami, w północno-wschodniej części miasta postanowiono wybudować nowy kompleks sportowy, w którym znaleźć miały się główne areny zawodów.

Kompleks został zaprojektowany przez Tongji University Architectural Design and Research Institute, a głównym wykonawcą było przedsiębiorstwo CSCEC. Budowa oficjalnie rozpoczęła się 28 września 2019. Wiosną 2022 obiekty przeszły przez procedury kontrolne. Budowa kompleksu kosztowała 2,47 mld juanów. Środki w dużej mierze pozyskano dzięki przeznaczeniu okolicznych terenów na cele komercyjne i mieszkaniowe.

W dniach 21–22 maja 2022 na stadionie kompleksu odbyły się pierwsze zmagania – kwalifikacje do zawodów lekkoatletycznych igrzysk prowincji. 17 września na stadionie rozegrano pierwszy mecz piłkarski, pomiędzy drużyną lokalnych urzędników, przedstawicieli radia i telewizji oraz drużyną gwiazd medialnych prowincji Guangdong.

Główną część 16. edycji igrzysk prowincji Guagndong, w trakcie której na stadionie odbędzie się ceremonia otwarcia oraz zawody lekkoatletyczne, w związku z pandemią COVID-19 przełożono na marzec 2023.

Czym charakteryzuje się Qingyuan Sports Center?

Motywem przewodnim całego kompleksu jest koncepcja „zielonego miasta tańczącego feniksa”. Trzy główne obiekty kompleksu (stadion, hala sportowa i kryta pływalnia) połączone są ze sobą przez dwie szerokie promenady, a całość układa się w kształt odwróconej litery S i ma przywodzić na myśl gotowego do wzlotu feniksa w otoczeniu gór i rzek (stadion w tej koncepcji pełni rolę głowy).

Stadion znajduje się we wschodniej części kompleksu, natomiast położone tuż obok siebie hala i basen są po stronie zachodniej. Hala sportowa mieści 9000 widzów, a na trybunach basenu zasiadać może do 2000 kibiców. Środkiem kompleksu biegnie szeroka ulica, rozdzielając stadion i hale. Od stadionu do hal biegną dwie szerokie promenady, jedna z nich (południowa) jest nadziemna, oferując przejście nad wspomnianą ulicą.

W krajobraz kompleksu wkomponowano przepływającą tędy rzeczkę, którą znacznie poszerzono i rozwidlono na dwie odnogi tworzące wyspę, na której znajduje się hala i basen. Na terenie kompleksu znajdują się małe, oświetlone boiska, piłkarskie i wielofunkcyjne, oraz korty tenisowe, a także treningowa bieżnia lekkoatletyczna, ponadto również budynki pomocnicze, parkingi, ścieżki i tereny zielone.

Plac położony na południe od stadionu nosi nazwę „Fengguan”, od nazwy lokalnego, tradycyjnego nakrycia głowy określanego też mianem „korony feniksa”. Plac przy hali oraz basenie zwany jest natomiast „Fengling” („ptasie pióro”). Kompleks przystosowany jest do organizacji rozmaitych imprez sportowych i pozasportowych wysokiej rangi, na co dzień służyć ma natomiast do użytku mieszkańców.

Jak wygląda stadion kompleksu Qingyuan Sports Center?

Stadion kompleksu posiada bieżnię lekkoatletyczną i trybuny mieszczące 30 000 widzów. W okolicach narożników znajdują się wjazdy, które dzielą trybuny na cztery części. Największa trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej. Posiada ona loże VIP i podzielona jest na dwie kondygnacje, pomiędzy którymi umieszczono jeszcze balkon.

Widownię wyposażono w plastikowe krzesełka w odcieniach czerwieni, z dodatkiem białych, znajdujących się zwłaszcza w górnych partiach trybun wzdłuż boiska. Na łukach stanęły dwa telebimy.

Trybuny otacza stalowa konstrukcja formująca elewację i zadaszenie (za wyjątkiem części południowej, którą pozostawiono otwartą). Jasne poszycie dachu i fasady pokryte jest częściowo panelami fotowoltaicznymi i tworzy wzór imitujący ptasie pióra. Przy krawędzi dachu umieszczono reflektory oświetleniowe.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023