Dalian Suoyuwan Football Stadium

Pojemność63 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoDalian
KlubyDalian Professional FC
Inauguracja 16.06.2023
Czas budowy 2020–2023
Koszt 1,88 mld CNY (261,5 mln $)
Projekt BDP Pattern, Buro Happold
Wykonawca China Construction Eighth Engineering Bureau

Reklama

Dalian Suoyuwan Football Stadium – opis stadionu

Jak doszło do powstania nowego stadionu piłkarskiego w Dalian?

W czerwcu 2019 Chinom została przyznana organizacja piłkarskiego Pucharu Azji 2023. W związku z przygotowaniami do imprezy, w kraju postanowiono wybudować wiele nowych, typowo piłkarskich stadionów. Jeden z nich zaplanowano w Dalian, portowej metropolii na krańcu półwyspu Liaotung.

Gdzie powstał nowy stadion piłkarski w Dalian?

Nowy stadion postanowiono wybudować nad brzegiem zatoki Suoyu, na sztucznie usypanym cyplu. Miejsce to oferuje widoki na portowe nabrzeża, a także na panoramę wysokich budynków znajdującego się po przeciwległej stronie zatoki centrum Dalian.

Kiedy wybudowano nowy stadion piłkarski w Dalian?

Projekt nowej areny przygotowało BDP Pattern we współpracy z Buro Happold, a głównym wykonawcą zostało China Construction Eighth Engineering Bureau. Ceremonialne rozpoczęcie budowy miało miejsce 11 października 2020. Koszt inwestycji wyniósł 1,88 mld yuanów. Obiekt był praktycznie gotowy już pod koniec 2022. W kwietniu 2023 stadion pomyślnie przeszedł przez procedury kontrolne.

Chociaż impulsem do powstania obiektu był Puchar Azji 2023, na stadionie nie odbędą się spotkania tego turnieju, ponieważ, w związku z pandemią COVID-19, Chiny wycofały się z organizacji zawodów. Obiekt posłuży jednak do organizacji rozmaitych imprez, a jego głównym użytkownikiem będzie występujący w Chinese Super League zespół Dalian Pro.

Kiedy otwarty został nowy stadion piłkarski w Dalian?

23 kwietnia 2023 na stadionie rozegrano pierwsze spotkanie w ramach rozgrywek młodzieżowych do lat 16. 29 kwietnia na mecz drużyn U-21 po raz pierwszy wpuszczono kibiców, udostępniając im dolny poziom widowni. 1 maja 2023 obiekt został otwarty do zwiedzania.

Prawdziwa inauguracja miała miejsce w czerwcu 2023, kiedy na stadionie dwa mecze towarzyskie rozegrała piłkarska reprezentacja Chin, 16 czerwca z Mjanmą (4:0) i 20 czerwca z Palestyną (2:0).

Jak wygląda Dalian Suoyuwan Football Stadium?

Koncepcję architektoniczną Dalian Suoyuwan Football Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

W warstwie symbolicznej obiekt przejawia wiele cech nawiązujących do nadmorskiego położenia Dalian. Inspiracją dla architektów pracujących nad projektem były morskie fale oraz muszle. Elewację tworzą nachodzące na siebie kręgi, mające odzwierciedlać fale. Pokrywające je błękitne panele ETFE odbijają światło, mieniąc się niczym woda w zatoce Suoyu. Nocą można tworzyć na nich efektowne iluminacje.

Dzięki wyróżniającej się stylistyce i położeniu w widocznej lokalizacji, stadion jest jedną z bardziej charakterystycznych budowli w Dalian.

Wzdłuż górnych krawędzi kręgów w elewacji stadionu poprowadzono ścieżki do spacerów i joggingu. Można się nimi dostać na szczyt budynku, gdzie znajduje się platforma z widokami na zatokę i panoramę Dalian. Ścieżki są ogólnodostępne i otwarte na co dzień bez żadnych opłat.

Z zewnątrz obiekt posiada owalny obrys, zbliżony nawet do okręgu, wewnątrz natomiast trybuny mają już typowo piłkarski układ, szczelnie otaczając prostokątne pole gry. Widownia podzielona została na trzy kondygnacje i mieści 63 000 widzów. Trybuny wyposażono w krzesełka w niebieskich i szarych odcieniach, układające się we wzory morskich fal.

Widzów przykrywa zadaszenie z białej membrany, utrzymywane na cięgnowej konstrukcji. Pod dach podczepiono oświetlenie i dwa telebimy. Na stadionie znajdują się loże VIP oraz bogata infrastruktura. Obiekt wyposażono w nowoczesne technologie i zaplecze niezbędne do organizacji wydarzeń na najwyższym poziomie.

Stadion powstał na sztucznie usypanym cyplu zajmującym powierzchnię 26,5 ha. Cały ten obszar podporządkowano stadionowi oraz towarzyszącej mu infrastrukturze. Powstały tu m.in. dwa pełnowymiarowe boiska treningowe, ścieżki, tereny zielone i półokrągły plac przypominający amfiteatr. Założenie ma służyć treningom, amatorskiemu uprawianiu sportu, jak również do rekreacji i spędzania wolnego czasu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024