Qingdao West Coast University Town Stadium

Pojemność20 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoQingdao
KlubyQingdao West Coast FC, Qingdao Red Lions FC
Inne nazwy Guzhenkou University City Sports Center
Inauguracja 10.05.2023
Czas budowy 2020–2023
Koszt 370 mln CNY (51 mln $)
Wykonawca China Railway Construction Engineering Group

Reklama

Qingdao West Coast University Town Stadium – opis stadionu

Kiedy powstał Qingdao West Coast University Town Stadium?

Budowa nowego, wielofunkcyjnego stadionu na peryferiach Qingdao, w West Coast New District (ponad 50 km na południowy-zachód od centrum), rozpoczęła się w 2020. Razem ze stadionem powstawała również hala widowiskowo-sportowa na 6 tys. widzów, która stworzyła ze stadionem nowy kompleks sportowy. Budowa stadionu pochłonęła 370 mln yuanów.

Kto został gospodarzem Qingdao West Coast University Town Stadium?

Gospodarzami nowego obiektu zostały kluby piłkarskie Qingdao West Coast FC (w 2023 występujący w China League One – drugi poziom ligowy) i Qingdao Red Lions FC (w 2023 grający w China League Two).

Kiedy zainaugurowano Qingdao West Coast University Town Stadium?

Budowa stadionu zakończyła się wiosną 2023. Inauguracji obiektu dokonano 10 maja 2023, przy okazji meczu ligowego Qingdao West Coast FC – Heilongjiang Ice City FC (3:1). Należy odnotować, że w sezonie 2023 zespół Qingdao West Coast FC wywalczył historyczny awans do Chinese Super League.

Czym charakteryzuje się Qingdao West Coast University Town Stadium?

Jak wygląda Qingdao West Coast University Town Stadium?

Stadion w West Coast New District powstał w odległości zaledwie 500 m od morza. Obiekt wyposażono w bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną pierścieniem trybun, który podzielono na cztery segmenty. Zdecydowanie najwyższa, dwupiętrowa trybuna główna znajduje się po stronie zachodniej. Za trybuną po przeciwległej stronie postawiono duży telebim.

Górne partie trybuny głównej (częściowo również trybuny na łukach) przykrywa imponujący dach oparty na stalowej konstrukcji. Metalowy szkielet obłożono aluminiowymi listwami, a górna część poszycia jest mniej-więcej w połowie przeszklona. Konstrukcja dachu ma kształt półksiężyca i sprawia, że obiekt „otwiera” się na wschód, udostępniając widzom z górnych partii trybuny głównej widok na Morze Żółte oraz wyspę Lingshan.

Na widowni zamontowane zostały plastikowe, składane krzesełka w niebieskich odcieniach, które układają się we wzory morskich fal. Pojemność trybun stadionu wynosi 20 tys. widzów. Na trybunie głównej znajdują się loże VIP. Obiekt posiada sztuczne oświetlenie o natężeniu 1600 luksów, które zapewniają reflektory umieszczone pod dachem (po stronie zachodniej) oraz na dwóch masztach, stojących na wschodzie.

Co znajduje się w otoczeniu Qingdao West Coast University Town Stadium?

Z zewnątrz stadion okrąża podwyższona platforma dostępowa. W otoczeniu powstały małe boiska, tereny zielone, ścieżki, drogi dojazdowe oraz parkingi. Jednym z dwóch głównych elementów założenia, obok stadionu, jest hala widowiskowo-sportowa na 6 tys. widzów. Jesienią 2023 rozpoczęła się także budowa sąsiadującego z kompleksem ośrodka badmintonowego.

Jaka jest symbolika Qingdao West Coast University Town Stadium?

W warstwie metaforycznej stadion ma przypominać muszlę, a jego dach symbolizuje księżyc. Sąsiednia hala sportowa jest natomiast odzwierciedleniem słońca. Całość w założeniu twórców ma realizować motyw „zbierania muszli w blasku słońca i księżyca”.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024