Panjin Red Beach Sports Centre Jinxiu Stadium

Pojemność35 600
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoPanjin
Kluby-
Inauguracja 09.2013
Czas budowy 05.2011 - 07.2013
Projekt Shenyang Jianzhu University Architecture Design and Research Institute
Wykonawca Shanghai Taiyo Kogyo

Reklama

Red Beach Stadium – opis stadionu

Największy kompleks sportowy miasta Panjin nie powstał ani w samym Panjin, ani nawet na lądzie. Odzyskano dla niego fragment płycizn na południe od dzielnic mieszkaniowych. Tu, w 2010 jeszcze na odludziu, wydzielono ponad 121 tys. m2 reprezentacyjnego terenu.

Na nim, wzdłuż półokrągłej głównej rampy stanęły cztery wielkie obiekty sportowe: stadion wielofunkcyjny, hala widowiskowa, kryta pływalnia i hala tenisowa. Towarzyszą im rozległe tereny rekreacyjne z kortami tenisowymi i stadionem treningowym, a pod główną promenadą kryją się pomieszczenia dydaktyczne.

Sam główny stadion obejmuje powierzchnię 46 566 m2 i w najwyższym miejscu (zachodnia trybuna) ma aż 5 kondygnacji. Najwyższy punkt to część stalowego „kosza”, który oplata widownię, i wynosi aż 63,5 metra. Ta niezależna konstrukcja podtrzymuje bardzo lekki dach z kabli i membrany (tylko 800 ton) oraz zewnętrzną elewację. Tworzą ją jaskrawo czerwone wstęgi z porowatej membrany o łącznej powierzchni aż 45 000 m2.

Z uwagi na kompozycję podobną do „plątaniny” Ptasiego Gniazda w Pekinie stadion jest nazywany „małym gniazdem”. Małym, ponieważ ma o ponad połowę miejsc mniej od narodowej areny Chin, powstał dla ponad 35 tys. widzów. Ma też inną historię, ponieważ cały kompleks jest jaskrawo czerwony z bardzo prostego i lokalnego powodu. Okolice Panjin to miejsce unikalnego na skalę światową parku narodowego, znanego właśnie z czerwonej roślinności porastającej ogromne obszary.

Przygotowania do budowy kompleksu ruszyły jeszcze w 2010, gdy usypywano grunt na mieliźnie. Udało się rozpocząć właściwą budowę w maju 2011, a ośrodek oddano w lipcu 2013, tuż przed zaplanowanymi na wrzesień młodzieżowymi igrzyskami Chin. W 2014 stadion był użytkowany przez zespół Super League Liaoning FC. Na stałe z pomieszczeń korzystają studenci pobliskiego uniwersytetu.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017