SAIC Motor Pudong Arena (Pudong Football Stadium)

Pojemność33 756
1148 (Miejsca biznesowe)
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoSzanghaj
KlubyShanghai Port
Inauguracja 31.10.2020
Czas budowy 04.2018-10.2020
Projekt HPP Architekten, schlaich bergermann partner (zadaszenie)
Wykonawca Shanghai Construction No.2 (Group) Co. Ltd.
Zamawiający Shanghai Jiushi (Group) Co.,Ltd.
Adres No.1288 Jinxiang Road Pudong New District, Shanghai

Reklama

SAIC Motor Pudong Arena – opis stadionu

W 2012 klub piłkarski Shanghai SIPG (od 2021 pod nazwą Shanghai Port, w związku z zarządzeniem związku piłkarskiego o zakazie stosowania odniesień komercyjnych w nazwach klubów) po raz pierwszy awansował do Chinese Super League. Drużyna w szybkim tempie wypracowała sobie pozycję jednego z czołowych zespołów w kraju. Klub wspierany jest przez silnego sponsora, Shanghai International Port Group (SIPG), będącego operatorem portu w Szanghaju. Wkrótce podjęto więc decyzję o budowie stadionu, który miałby stać się nowym domem dla szybko rozwijającego się klubu.

W 2017 rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na projekt stadionu, którego zwycięzcą została pracownia HPP Architekten. 28 kwietnia 2018 miała miejsce oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy. Jako głównego wykonawcę zakontraktowano Shanghai Construction No.2 (Group) Co. Ltd. Odpowiedzialna za nadzorowanie budowy, a także za projekt i wykonanie konstrukcji zadaszenia, była firma Schlaich Bergermann & Partner (SBP). Wykonawca miał trzy lata na ukończenie budowy, ale dzięki szybkiemu postępowi prac, inauguracja areny miała miejsce już 31 października 2020. Na otwarcie na stadionie, w obecności 6 tys. widzów, odbył się finał prestiżowych zawodów e-sportowych, mistrzostw świata w League of Legends. Niedługo przed otwarciem, sponsorem tytularnym obiektu został koncern motoryzacyjny SAIC Motor. W 2023 stadion będzie jedną z aren piłkarskiego Pucharu Azji.

Nowy stadion posiada typowo piłkarski układ trybun, bez bieżni lekkoatletycznej, co wciąż jest w Chinach rozwiązaniem bardzo niestandardowym. Zwarte, dwupoziomowe trybuny z zaokrąglonymi narożnikami otaczają pole gry ze wszystkich stron i wyposażone są w czerwone, składane siedzenia. W części zachodniej znajdują się miejsca biznesowe, których jest łącznie 1148. Całkowita pojemność stadionu wynosi 33 756 widzów. Widownia w pełni przykryta jest dachem o powierzchni 28 300 m², który dzięki zastosowaniu stalowej konstrukcji cięgnowej, oparty jest wyłącznie na podporach znajdujących się w koronie stadionu, bez dodatkowych podpór wewnątrz ani na zewnątrz. Korzystnie wpływa to na widoczność z trybun, ale również na estetykę areny. Pod dachem zawieszono dwa telebimy.

Spójna, delikatnie zakrzywiona forma dachu oraz zewnętrznej elewacji, obłożonych białymi, lśniącymi panelami, nadaje arenie z zewnątrz kształt mający przywodzić na myśl tradycyjną chińską porcelanową misę. Końcowa część dachu od strony wewnętrznej jest przeszklona, dzięki czemu do środka wpada więcej światła słonecznego. Stadion otacza szeroka, podwyższona promenada, z której prowadzą wejścia na trybuny. Po stronie zachodniej do stadionu przylega pawilon VIP, z kontrastującymi czerwonymi ścianami i przeszkloną fasadą. Tuż obok stadionu powstały dwa pełnowymiarowe, oświetlone boiska treningowe. W przestrzeniach wewnątrz obiektu ma znaleźć się muzeum piłkarskie, centrum e-sportowe, klub fitness, restauracje i inne punkty handlowo-usługowe, dzięki czemu stadion stanie się miejscem rozrywki i spędzania wolnego czasu nie tylko podczas meczów piłkarskich.

Stadion powstał w nowej dzielnicy Pudong i jest oddalony o około 13 km na wschód od ścisłego centrum Szanghaju. Pod koniec 2021 oddano do użytku nową linię metra wraz z przystankiem położonym tuż przy stadionie.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022