Chiny: Władze piłkarskie rezygnują z Pucharu Azji 2023

źródło: Stadiony.net; autor: Mateusz Osmola

Chiny: Władze piłkarskie rezygnują z Pucharu Azji 2023 Chiński Związek Piłki Nożnej poinformował Azjatycką Konfederacją Piłkarską, że nie zorganizuje przyszłorocznego Pucharu Azji. Powodem tej decyzji jest kolejna fala pandemii w Państwie Środka. Na razie nie wiadomo, co dalej z turniejem.

Reklama

Puchar Azji według planu miał odbyć się między 16 czerwca a 16 lipca 2023 roku. Mecze miały być rozgrywane na 10 stadionach w 10 miastach-gospodarzach. Turniej jest drugim z kolei, po mistrzostwach zorganizowanych w 2019 roku w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, w którym wystąpią 24 reprezentacje. Azjatycka Konfederacja Piłkarska ogłosiła, że o dalszych krokach ws. pucharu poinformuje w stosownym czasie.

SAIC Motor Pudong Arena© HPP Architects / Photo: Terrence Zhang

Chiny bezwzględnie realizują strategię "zero COVID". Z tego względu, jeszcze przed decyzją związku piłki nożnej, Azjatycka Rada Olimpijska poinformowała o przełożeniu tegorocznych igrzysk azjatyckich na 2023 rok. Gospodarzem zawodów jest Hangzhou, a ich główną areną, Hangzhou Sports Park Stadium, o pojemności 80 000 widzów.

Przygotowania Państwa Środka do organizacji Pucharu Azji były bardzo zaawansowane. Azjatycka Konfederacja Piłkarska informowała wcześniej na swojej stronie internetowej, że prace na wszystkich obiektach miały się zakończyć przed końcem roku. Do użytku oddano już m.in. SAIC Motor Pudong Arena w Szanghaju.

Hangzhou Sports Park Stadium© Charlie fong (CC BY-SA 4.0)

Finał turnieju miał odbyć się na, obecnie rozbudowywanym, Workers’ Stadium w Pekinie. W ramach modernizacji zmieniono aranżację trybun, które będą teraz czteropoziomowe. Pozwoli to na zwiększenie pojemności stadionu do 68 000 miejsc. Zlikwidowana zostanie bieżnia lekkoatletyczna, co zmniejszy odległość kibiców od murawy do 8,5 metra. Powstaje też nowy dach, który swoją powierzchnią obejmie całą widownię.

Plany zakładają też stworzenie specjalnych przestrzeni dla kibiców, w których będą mogli odpocząć po meczu i skorzystać z oferty gastronomicznej. Nowy stadion będzie też miał nową podziemną powierzchnię komercyjną, połączoną z metrem. Obiekt ma zostać oddany do użytku w grudniu.

SAIC Motor Pudong Arena© tyj.sh.gov.cn

Od początku pandemii większość międzynarodowych imprez sportowych w Chinach została przełożona lub odwołana. Wyjątkiem były Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które odbyły się w Pekinie pod ścisłą kontrolą sanitarną w lutym tego roku. Obostrzenia osiągnęły absurdalny wręcz poziom. Wielu sportowców z pozytywnym wynikiem testu przetrzymywano w izolacji bez możliwości trenowania. Niektórym w ogóle odmówiono prawa do wzięcia udziału w zawodach.

Reklama