Zhenjiang Sports and Convention Center Stadium

Pojemność30 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoZhenjiang
Kluby-
Inauguracja 2012
Czas budowy 2009-2012
Projekt China Southwest Architectural Design and Research Institute Corp. Ltd.
Adres Tanshan Rd, Runzhou, Zhenjiang, Chiny

Reklama

Zhenjiang SCC Stadium – opis stadionu

Jeszcze w 2000 roku był tu zdegradowany kamieniołom na przedmieściach Zhenjiangu, ale bardzo szybki rozwój chińskich miast dał się odczuć również tutaj. Zhenjiang wchłonął to miejsce, zamknął w siatce szerokich alei, które wyznaczyły działkę o powierzchni 190 tys. m2.

Nieregularny teren kamieniołomu posłużył za bazę dla stworzenia parku ze wzgórzami, punktem widokowym, kanałami wodnymi i stawami. W zieleni rozmieszczono boiska/korty treningowe, ale najważniejszą rolę odegrały warte 1,2 mld juanów (ok. 620 mln zł w chwili otwarcia) trzy wielkie obiekty kubaturowe.

Ten pierwszy to oczywiście stadion, którego widownia nominalnie mieści 30 tys. widzów w układzie lekkoatletycznym i z częściowym zadaszeniem. Gościł nawet istotne mecze piłkarskie, gdy był w 2013 tymczasowym domem grającego w najwyższej lidze Jiangsu. Obok stadionu powstała hala widowiskowa dla 6 tys. widzów, centrum wystawiennicze z 600 stanowiskami i stadion treningowy.

Całość powstawała 3 lata, do późnego 2012. Efekt jest wizualnie interesujący dzięki spleceniu stadionu i hali w jeden obiekt za pomocą czerwonej i niebieskiej wstęgi z gęstej siatki. Kontrastujące ze sobą barwy mają wyrażać przenikanie się lokalnych kultur. Czerwona wstęga znad głównej trybuny stadionu to nawiązanie do bardziej kontynentalnej tradycji Chuhan, a niebieska symbolizuje nadmorskie dziedzictwo Wuyue.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2017