Handan Sports Center Stadium

Pojemność30 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoHandan
Kluby-
Inauguracja 23.06.2023
Czas budowy 2018–2021
Koszt 1,1 mld CNY (150 mln $)
Wykonawca China Construction Science and Industry Corporation

Reklama

Handan Sports Center Stadium – opis stadionu

Kiedy powstał Handan Sports Center Stadium?

Budowa nowego, wielofunkcyjnego stadionu w Handan rozpoczęła się w drugiej połowie 2018. Obiekt wyrósł na północno-wschodnich przedmieściach, obok budowanego nowego kampusu Hebei University of Engineering, w miejscu gdzie dotychczas istniały tylko pola uprawne. Stadion budowało China Construction Science and Industry Corporation, a koszt prac (wraz z obiektami towarzyszącymi) wyniósł 1,1 mld yuanów. Obiekt powstawał przy użyciu prefabrykowanych elementów.

Według pierwotnych planów obiekt powinien być gotowy 1 października 2020. Głównym zamiarem związanym ze stadionem była organizacja 16. Igrzysk Prowincji Hebei, które miały odbyć się w Handan w 2022, stąd przekroczenie początkowego terminu oddania do użytku nie było dużym problemem, zresztą same igrzyska również przeniesiono na 2023. Obiekt był praktycznie gotowy pod koniec 2021, choć na oddanie do użytku należało jeszcze zaczekać.

Jakie imprezy odbyły się na Handan Sports Center Stadium na początku jego funkcjonowania?

Pierwszym dużym testem stadionu, który można uznać za jego inaugurację, był koncert muzyczny zorganizowany 23 czerwca 2023. Frekwencja podczas koncertu wyniosła ok. 26 tys. osób. W dniach 25–28 lipca 2023 odbyły się 21. Uniwersyteckie Igrzyska Prowincji Hebei, których stadion był główną areną.

Najważniejszą imprezą, na którą szykowano stadion były jednak 16. Igrzyska Prowincji Hebei. Główna część zawodów odbyła się w dniach 8–16 września 2023. Na stadionie miała miejsce ceremonia otwarcia, jak również zawody lekkoatletyczne, w rugby czy w łucznictwie. Niedługo po tych zawodach, w dniach 10–13 października 2023, odbyła się 10. edycja igrzysk prowincji Hebei dla osób niepełnosprawnych, połączona z 6. edycją olimpiady specjalnej prowincji, których nowy stadion w Handan również był główną areną.

Jakim celom na co dzień służyć ma Handan Sports Center Stadium?

Po igrzyskach prowincji stadion może służyć okolicznym mieszkańcom, jak również pobliskiej uczelni. Jest on także przystosowany do organizacji zawodów sportowych i imprez kulturalnych na najwyższym poziomie. Obiekt otrzymał certyfikat najwyższej klasy od chińskiej federacji lekkoatletycznej.

Czym charakteryzuje się Handan Sports Center Stadium?

Stadion jest obiektem wielofunkcyjnym wyposażonym w bieżnię lekkoatletyczną, wokół której ciągną się dwupoziomowe trybuny mogące pomieścić 30 tys. widzów. Na widowni znajdują się plastikowe krzesełka, tworzące biało-niebieską mozaikę. Za południowym łukiem umieszczono telebim. Trybuny otacza stalowa konstrukcja dachu i elewacji, od zewnątrz stadion okala również podwyższona platforma. Obiekt stanowi charakterystyczny punkt krajobrazu, jest to też największy stadion w południowej części prowincji Hebei.

Obiekt nocą może być podświetlany i wyposażony jest w aparaturę pozwalającą na tworzenie efektownych choreografii zarówno w środku, jak i na zewnątrz. W architekturę obiektu wplecione zostały elementy nawiązujące do symboliki związanej z tai chi, sztuki walki wywodzącej się z okolic Handan. Obiekt tym samym łączy tradycyjne, regionalne cechy z nowoczesnością.

Stadion położony jest na północno-wschodnich przedmieściach Handan, w tzw. Eastern New District. W otoczeniu stadionu znajdują się tereny zielone i parkingi, a także bieżnia treningowa. Bezpośrednio za południowym łukiem mieści się sporych rozmiarów plac, w pobliżu jest też skrzyżowanie dwóch szerokich ulic. Obiekt sąsiaduje z terenem nowego kampusu Hebei University of Engineering.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024