International Football Center of Rizhao

Pojemność12 100
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoRizhao
Kluby-
Inauguracja 08.07.2022
Czas budowy 2020–2022
Koszt 400 mln CNY (59,7 mln $)
Projekt AFL Architects
Wykonawca Tiantai Construction

Reklama

International Football Center of Rizhao – opis stadionu

Dlaczego w Rizhao powstał nowy, piłkarski stadion?

W 2018 Rizhao otrzymało organizację 25. edycji igrzysk prowincji Szantung, mających się odbyć w 2022. W związku z tym wydarzeniem władze miasta podjęły kroki w celu poprawy infrastruktury sportowej. Jedną z zaplanowanych wówczas inwestycji była budowa nowego, typowo piłkarskiego stadionu, mającego być główną areną zawodów piłki nożnej podczas tych igrzysk.

Kiedy wybudowano nowy stadion piłkarski w Rizhao?

Teren pod budowę nowego stadionu wyznaczono w północnej części miasta. Projekt przygotowało brytyjskie biuro AFL Architects. Na głównego wykonawcę, a następnie operatora areny wybrano firmę Xingye Group (prace budowlane faktycznie wykonała spółka zależna Tiantai Construction). Koszt realizacji to ok. 400 mln juanów. Budowa obiektu rozpoczęła się wiosną 2020, a zakończenie prac planowano na koniec 2021.

Obiekt ostatecznie gotowy był w kwietniu 2022. 13 maja 2022 rozegrano na nim pierwszy mecz testowy. Za prawdziwą inaugurację można jednak uznać ceremonię rozpoczęcia turnieju piłkarskiego, rozgrywanego w ramach 25. edycji igrzysk prowincji Szantung, która odbyła się na stadionie 8 lipca 2022.

Czym charakteryzuje się stadion piłkarski w Rizhao?

Stadion posiada typowo piłkarski układ, bez bieżni lekkoatletycznej. Jednopoziomowe trybuny otaczają boisko ze wszystkich stron, a pierwszy rząd znajduje się powyżej poziomu płyty boiska, które wyposażono w hybrydową murawę. Na widowni zamontowano składane, plastikowe krzesełka, układające się w mozaikę złożoną z kolorów: czarnego, niebieskiego, turkusowego, różowego i białego.

Trybuna główna z lożami i zapleczem znajduje się po zachodniej stronie. Pojemność obiektu wynosi 12 100 widzów. Wszystkie trybuny przykryte są dachem (nad trybuną główną znajduje się on nieco wyżej). Na trybunach za bramkami umieszczono dwa telebimy. W dachu zamontowano reflektory oświetleniowe oraz nagłośnienie.

Zaprojektowana z fantazją fasada trybuny głównej jest zdecydowanie najbardziej wyróżniającym się elementem stadionu. Swoim wyglądem ma przywodzić na myśl żaglówkę, nawiązując do nadmorskiego charakteru miasta. Z pozostałych stron trybuny obudowano jasną elewacją.

Obok stadionu powstało boisko treningowe oraz parkingi. Projekt sporządzony przez AFL Architects zakłada w przyszłości budowę wokół stadionu hal sportowych, basenu, obiektów handlowo-usługowych czy hotelu. Uzupełnieniem jest nowa akademia piłkarska, wybudowana w odległości ok. 7 km na wschód od stadionu.

Obiekt został zaprojektowany zgodnie z najwyższymi standardami, na wzór obiektów piłkarskich w Europie. Jest to pierwszy tego typu stadion w prowincji Szantung i zaledwie siódmy w całych Chinach.

Jakim celom służy stadion piłkarski w Rizhao?

Stadion przystosowany jest do goszczenia spotkań piłkarskich na poziomie krajowym i międzynarodowym, a także do organizacji innych wydarzeń. W drugiej połowie sezonu 2022 Chinese Super League swoje mecze w roli gospodarza rozgrywał na tym stadionie klub Beijing Guoan FC.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023