Nanjing Olympic Sports Center Stadium

Pojemność61 443
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoNanjing
KlubyJiangsu Sainty FC
Inauguracja 01.05.2005
Czas budowy 01.2002-2005
Koszt 869,8 mln RMB
Projekt Populous

Reklama

Nanjing Olympic Stadium – opis stadionu

Największy stadion w prowincji Jiangsu powstał w 2005 roku nakładem ok. 870 mln juanów (poniżej 500 mln zł). Stanął w sercu nowego kompleksu olimpijskiego, otoczony pływalnią, halą widowiskową, mniejszym stadionem lekkoatletycznym oraz centrum tenisowym. Cały kompleks kosztował ok. 4 mld juanów.

Zaprojektowany przez Populous obiekt ma trybuny na planie zbliżonym niemal do koła, przez co widownia znajduje się daleko od pola gry, nawet od bieżni lekkoatletycznej. Na liczących w najwyższym punkcie trzy poziomy trybunach znajdują się miejsca dla ponad 61 tys. widzów, w tym aż 176 lóż biznesowych. W chwili otwarcia stadion dysponował największymi w Chinach telebimami, o łącznej powierzchni 560 metrów kwadratowych.

Najważniejszym elementem wizualnym nowego kompleksu i znakiem rozpoznawczym w całej dzielnicy Hexi New City stały się dwa masywne, jaskrawo czerwone łuki górujące nad konstrukcją. Nachylone pod kątem 45 stopni „wstęgi” mają ponad 360 metrów rozpiętości i kontrastują barwą oraz fakturą z chłodnym, betonowym wykończeniem stadionu.

Stadion powstał na potrzeby 10. Narodowych Igrzysk, jednak w odróżnieniu od wielu innych chińskich projektów bardzo szybko doczekał się piłkarskiego użytkownika. Na stadionie mecze rozgrywa Jiangsu Sainty.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2011

2010