Nowe: Chiński boom stadionowy

źródło: własne; autor: redakcja

W ciągu dekady ok. 40 stadionów (!) zbudowały lub budują chińskie miasta. A będzie jeszcze więcej. W dodatku, w tej liczbie uwzględnione są tylko obiekty powyżej 30 000 miejsc. Kilka z nich dziś prezentujemy pierwszy raz. Między innymi wielkie kryształy i stadion-bambus z Shenzhen, gdzie odbędzie się tegoroczna Uniwersjada.

Reklama

W ostatnich miesiącach wiele pisaliśmy o hojnej „pomocy” Chin dla krajów rozwijających się, w których Państwo Środka masowo buduje nowe stadiony. Takie „dary” otrzymały już Tanzania, Angola, Ghana, Sierra Leone i wiele innych, a ostatnio także Kostaryka. Kolejne budowy postępują w Zambii, Zimbabwe czy Mali. W świetle tak wielkich wydatków na inne kraje oraz w kontekście ogromnych nadwyżek budżetowych nie może dziwić, że Chiny ogromne inwestycje finansują również w swoich miastach.

Kiedy kraj ubiegał się o Olimpiadę 2008, nie miał żadnego stadionu zdolnego ją gościć. Gdyby za kilka lat Chiny znów zechciały wystawić któreś ze swoich miast, do wyboru byłyby już cztery giganty, bo właśnie budowane są dwa obiekty wielkości tego narodowego z Pekinu – w Hanghzou i Dalian. Kolejne to tylko kwestia czasu.

Z kolei jeśli w najbliższym czasie Chiny będą walczyć o organizację Mundialu, co jest bardziej prawdopodobne od kolejnych Igrzysk, będą w stanie zapewnić najwyższą frekwencję w historii futbolu, organizując wszystkie mecze na obiektach o pojemności powyżej 60 000 miejsc. Co prawda Mundial 1994 w USA odbywał się na większych arenach, ale średnia frekwencja wyniosła wtedy „tylko” 68 000, co dla Chin byłoby granicą możliwą do pobicia.

Od 2001 do 2011 roku w najludniejszym kraju świata powstało co najmniej 30 nowych, dużych stadionów. Kolejna dziesiątka właśnie powstaje. I to tylko obiekty, które udało nam się naliczyć. Tymczasem znalezienie informacji o inwestycjach w Chinach chwilami graniczy z cudem, co każe przypuszczać, że lista jest daleka od kompletności. Tylko w tym roku do użytku oddane zostaną kosmiczne stadiony w Shenzhen, budowane z myślą o Uniwersjadzie 2011. Centralny, o kształcie zielonego kryształu, a także drugorzędny – o dachu podpieranym przez słupy imitujące bambus – możecie zobaczyć jako projekty. Materiałów o trzecim, który jest połączony z halami, nie udało nam się jeszcze zebrać. Zapraszamy więc do działu chińskiego. Dziś znajdziecie tam 7 nowych obiektów.

Reklama