Dong’an Lake Sports Park Stadium

Pojemność40 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoChengdu
Kluby-
Inauguracja 28.07.2023
Czas budowy 2019–2021
Koszt 5,025 mld CNY (702,5 mln $) – cały kompleks
Projekt China Southwest Architectural Design and Research Institute
Wykonawca China Construction Eighth Engineering Bureau

Reklama

Dong’an Lake Sports Park Stadium – opis stadionu

Jak doszło do powstania Dong’an Lake Sports Park?

1 marca 2019 Chengdu zostało oficjalnie ogłoszone gospodarzem 31. letniej uniwersjady (oficjalna nazwa obowiązująca od tej edycji to Światowe Igrzyska Uniwersyteckie), która miała się odbyć w sierpniu 2021. Nieoficjalnie fakt organizacji imprezy przez Chengdu znany był już pod koniec 2018, dlatego już wówczas ruszyły przygotowania.

Jedną z ważniejszych inwestycji, przeprowadzonych w związku z uniwersjadą, była budowa nowego kompleksu sportowego Dong’an Lake Sports Park, którego główny stadion miał ugościć ceremonię otwarcia zawodów. Budowa kompleksu rozpoczęła się już w październiku 2018. Budowa samego stadionu ruszyła natomiast w maju 2019.

Jak przebiegała budowa Dong’an Lake Sports Park?

W związku z napiętym harmonogramem wykonawca narzucił wysokie tempo robót, a prace prowadzone były 24 godziny na dobę. Nowe obiekty powstały na czas, choć w kwietniu 2021 uniwersjadę, w związku z pandemią COVID-19, przełożono na następny rok (w maju 2022 zawody przeniesiono o kolejny rok, by zastąpiły Uniwersjadę 2023, której organizacji, w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, pozbawiono Jekaterynburg). Pomimo, że impreza ma miejsce w 2023, zawody w Chengdu zachowały w swej nazwie rok 2021.

Chociaż halę sportową kompleksu Dong’an Lake Sports Park otwarto już wcześniej, inauguracją nowego stadionu była dopiero ceremonia otwarcia uniwersjady, która odbyła się 28 lipca 2023.

Jak wygląda Dong’an Lake Sports Park Stadium?

Nowy stadion wybudowano na wschodnich przedmieściach Chengdu, w dystrykcie Longquanyi, ok. 20 km od centrum miasta. Stadion jest głównym elementem kompleksu sportowego Dong’an Lake Sports Park.

Stadion powstał na planie koła i swoim kształtem przypominać ma latający talerz. Obiekt pokrywają srebrne, metalowe listwy, które nadają elewacji transparentności, choć z daleka sprawiają wrażenie, że budynek posiada zwartą, zamkniętą strukturę. Elementem fasady są szerokie, panoramiczne platformy widokowe. Nocą na dachu i elewacji możliwe jest tworzenie efektownych, multimedialnych iluminacji.

Wewnątrz areny ciągnie się jednopoziomowy pierścień trybun. Ich górna krawędź faluje na wzór sinusoidy, osiągając najwyższą wysokość wzdłuż boiska. Trybuny wyposażono w składane, plastikowe krzesełka w kolorze białym i niebieskim. Centralne fragmenty trybun wzdłuż boiska posiadają wydzielone strefy VIP. Na łukach zainstalowano telebimy, a na krawędzi dachu zamontowane zostały reflektory oświetleniowe. Pojemność stadionu wynosi 40 000 widzów.

Nad widownią powstał dach, który z wierzchu pokryto glazurą. Dach zdobi niezwykły ornament, prezentujący motyw „Ptaków Złotego Słońca”. „Ptaki Złotego Słońca” to starożytny artefakt, znaleziony w 2001 w Chengdu. Stanowi go złota patera z charakterystycznym wzorem przedstawiającym cztery ptaki krążące wokół słońca. Wzór stał się znany jako esencja kultury Shu i w 2011 został zaadoptowany na logo Chengdu.

Dzięki wkomponowaniu w stadion charakterystycznego wzornictwa, obiekt łączy w sobie tradycyjne, typowe dla regionu cechy z nowoczesną architekturą.

Czym charakteryzuje się kompleks Dong’an Lake Sports Park?

Oprócz stadionu, istotnymi elementami założenia są trzy położone blisko siebie budynki o kwadratowym kształcie, które również pokrywa fasada złożona z poziomych, metalowych listew. W jednym z budynków znajduje się hala widowiskowo-sportowa na 18 000 widzów, drugi mieści halę treningową, a trzeci stanowi kompleks pływacki. Częścią całego kompleksu są dodatkowe boiska, tereny zielone, ścieżki, drogi dojazdowe oraz parkingi.

Obok stadionu powstał park ze sztucznym jeziorem. Stadion otacza podwyższona platforma, od której w czterech kierunkach rozchodzą się szerokie promenady. Bulwar idący w kierunku południowym kończy się nad jeziorem, gdzie stanął wysoki znicz, płonący w trakcie uniwersjady.

Projekt Dong’an Lake Sports Park był efektem współpracy China Southwest Architectural Design and Research Institute z niemiecką pracownią gmp Architekten, która zaprojektowała trzy prostokątne budynki. Głównym wykonawcą obiektów było China Construction Eighth Engineering Bureau. Koszt budowy całego kompleksu wyniósł 5,025 mld yuanów.

Jaką rolę pełni Dong’an Lake Sports Park?

Stadion, podobnie jak i pozostałe obiekty kompleksu, przystosowany jest do organizacji zawodów sportowych i wydarzeń kulturalnych na najwyższym, światowym poziomie. W trakcie uniwersjady w 2023 na stadionie miała miejsce ceremonia otwarcia imprezy, choć nie odbywały się na nim żadne zawody sportowe (pozostałe obiekty kompleksu gościły natomiast konkurencje pływackie i zawody w gimnastyce artystycznej). Po uniwersjadzie na stadionie powstanie boisko piłkarskie z bieżnią lekkoatletyczną.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024