Shaoxing Sport Center Stadium

Pojemność40 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoShaoxing
KlubyZhejiang Yiteng FC
Inauguracja 28.10.2014
Czas budowy 2011-2014
Koszt 5 mld CNY
Projekt Beijing Institute of Architectural Design

Reklama

Shaoxing Stadium – opis stadionu

Od otwarcia w 2014 roku to stadion z największym w Chinach rozsuwanym dachem, tworzącym nad boiskiem otwór o wielkości 12 350 m2. Tym samym rozsuwana część zadaszenia jest tu obszerniejsza niż na parokrotnie większym AT&T Stadium w Teksasie!

Przez prawie trzy lata w Shaoxing czołowe chińskie firmy uczestniczyły w budowie imponującego kompleksu sportowego, zajmującego łącznie ok. 24 hektary na zachodzie miasta. Stadion piłkarsko-lekkoatletyczny to oczywiście największa część zespołu, z trybunami mieszczącymi aż 40 tysięcy widzów. Pod widownią jest łącznie 77,5 tys. m2 powierzchni.

Cały obiekt, i to jego najbardziej widowiskowa cecha, jest pokryty kopułą z płótna PTFE. Uformowana na kształt łuski pokrywa składa się z 428 pojedynczych paneli. Choć wydają się identyczne, każdy z nich ma inne wymiary, co stanowiło dodatkowe wyzwanie przy projektowaniu i wykonaniu.

Ostateczny efekt jest jednak bardzo ciekawy: w całości kryty stadion za dnia jest śnieżno biały (choć problem brudnych zacieków jest tu dobrze znany), a każdy z paneli można iluminować nocą, tworząc barwne wzory. Co być może najbardziej nietypowe – iluminacja rozświetla stadion również w jego wnętrzu.

Razem z halą widowiskową, pływalnią olimpijską i stadionem treningowym kompleks pochłonął ok. 5 mld juanów, czyli 2,7 mld zł (przelicznik z daty oddania do użytku). Obiekty powstały na potrzeby igrzysk prowincji Zhejiang 2014, a rok później odbyły się tu również igrzyska międzymiastowe.

Te formy masowych imprez są w Chinach powszechne, ale ten stadion – w odróżnieniu od wielu pasujących do definicji „białego słonia” – ma też gospodarza piłkarskiego. To klub Zhejiang Yiteng, który może pochwalić się niesamowitym stadionem, za to nie może… zapełnić jego widowni.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016