Quzhou Stadium

Pojemność30 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoQuzhou
Kluby-
Inauguracja 22.10.2021
Czas budowy 2018–2021
Projekt MAD Architects
Wykonawca Shanghai Baoye

Reklama

Quzhou Stadium – opis stadionu

Jak doszło do budowy nowego kompleksu sportowego w Quzhou?

Prace nad budową futurystycznego kompleksu sportowego, mającego stać się nową wizytówką Quzhou, miasta położonego 400 km na południowy-zachód od Szanghaju, rozpoczęły się w 2018. Głównym obiektem kompleksu miał być wielofunkcyjny stadion z widownią na 30 000 widzów. Za projekt odpowiedzialna była pracownia MAD Architects, a głównym wykonawcą został Shanghai Baoye.

Pod budowę kompleksu Quzhou Sports Park przeznaczono ponad 610 tys. m² terenu o obrysie zbliżonym do prostokąta. Działkę wyznaczono w niezabudowanym dotąd obszarze, w północno-zachodniej części miasta.

Co obejmuje kompleks Quzhou Sports Park?

Ambicją projektantów było stworzenie spójnego architektonicznie założenia, obejmującego wiele różnych obiektów. W skład kompleksu, obok głównego stadionu, wszedł także stadion treningowy z bieżnią, hala widowiskowo-sportowa na 10 000 widzów, kryta pływalnia z widownią na 2000 osób, hala treningowa, hotel, centrum dla młodzieży, muzeum techniki i obiekty handlowe.

Wyróżniającą cechą założenia jest niezwykła aranżacja krajobrazu kompleksu. Przestrzeń zaprojektowano w taki sposób, by nawiązywała do ukształtowania terenu w okolicach Quzhou, z licznymi wzgórzami i zboczami, choć może ona także budzić skojarzenia z pozaziemskim krajobrazem, znanym z science fiction. W efekcie powstało niezwykłe dzieło sztuki lądowej, wynoszące się ponad konwencjonalną architekturę sportową.

Hale sportowe oraz kryty basen mają być z zewnątrz widoczne jako wysokie pagórki. Cały obszar został w dużej mierze zazieleniony trawnikiem oraz poprzecinany licznymi ścieżkami spacerowymi i rowerowymi, a w środkowej części znalazło się też jezioro. Główny stadion może być z zewnątrz postrzegany jako wulkaniczny krater. Nieregularne zbocza okalające strukturę stadionu zacierają granicę pomiędzy budynkiem, a otaczającą go scenerią.

Znaczna część powierzchni użytkowych oraz parkingi zostało schowanych pod powierzchnię, a cały kompleks określany jest jako największa na świecie struktura przykryta ziemią. W pokrywie umieszczono sporych rozmiarów otwory, wpuszczające do podziemnych kondygnacji światło słoneczne.

Czym charakteryzuje się Quzhou Stadium?

Główny stadion kompleksu wyposażony został w bieżnię lekkoatletyczną, którą ze wszystkich stron otaczają trybuny mogące pomieścić 30 000 widzów. Boisko położone jest na osi północ-południe, a trybuny zostały oddzielone od bieżni rowem. Trybuna główna (najwyższa, z lożami VIP) znajduje się po stronie zachodniej. Poza wschodnią częścią, widownia posiada górne piętro, a w części zachodniej, pomiędzy piętrami, utworzono także wąski pas środkowej kondygnacji.

Trybuny wyposażono w plastikowe krzesełka, w różnych odcieniach zieleni oraz w kolorze białym. Na południowym łuku umieszczono telebim. Widownia w pełni przykryta została zadaszeniem, utworzonym ze stalowej, kratownicowej struktury, opartej na dziewięciu filarach. Pomiędzy filarami powstały pokaźnych rozmiarów łuki, które tworzą otwartą przestrzeń pomiędzy koroną stadionu, a dachem.

Poszycie dachu wykonano z białej membrany PTFE. Od spodu membrana posiada mikroperforacje, co wspomaga akustykę obiektu. Wierzchnią warstwę stworzono ze wzmocnionego materiału, odpornego na działanie deszczu i innych czynników atmosferycznych. Pod dachem umieszczono reflektory oświetleniowe, poza najniższą, wschodnią częścią, gdzie w zamian stanęły dwa maszty.

Struktura trybun opiera się na 60 kolumnowych, żelbetowych segmentach. W przestrzeniach wewnątrz stadionu wszechobecny jest nieosłonięty beton. Beton użyty do budowy stadionu został wyprodukowany lokalnie, obiekt wyposażono ponadto w systemy zagospodarowania wody deszczowej, co jest istotne z punktu widzenia ekologicznego i ekonomicznego.

Kiedy otwarto Quzhou Stadium?

Główny stadion (wraz z ze stadionem pomocniczym) oddany został do użytku jako pierwszy element kompleksu. Uroczyste otwarcie miało miejsce 22 października 2021, a na inaugurację na stadionie odbyła się ceremonia otwarcia czwartej edycji wielodyscyplinowych zawodów, wyłaniających najlepszych sportowców prowincji Zhejiang.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022