Wuyi New District Sports Center Stadium

Pojemność25 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoNanping
Kluby-
Inauguracja 05.07.2022
Czas budowy 2018–2022
Koszt 1,75 mld CNY / 260,9 mln $ (cały kompleks)
Wykonawca China State Construction Engineering Corporation

Reklama

Wuyi New District Sports Center Stadium – opis stadionu

Jak powstał Wuyi New District Sports Center?

W 2017 władze miasta Nanping skutecznie ubiegały się o organizację 17. edycji igrzysk prowincji Fujian, mającej odbyć się w 2022. Główne obiekty igrzysk postanowiono wybudować w Wuyi New District, nowej jednostce osadniczej w pobliżu dzielnicy Jianyang, w ramach promocji i rozwoju tego obszaru (administracyjnie te osiedla są częścią miasta Nanping, faktycznie jednak znajdują się ok. 120 km na północ od centrum tego miasta).

Nowy kompleks sportowy, składający się przede wszystkim ze stadionu oraz hali sportowej połączonej z basenem, powstał pomiędzy starszą dzielnicą Jianyang i nowym Wuyi New District. Jego budowa rozpoczęła się w 2018, a w kwietniu 2022 pozytywnie przeszedł wszystkie procedury kontrolne. Cała inwestycja kosztowała 1,75 mld juanów. Prace zostały wykonane przez China State Construction Engineering Corporation.

5 lipca 2022 na stadionie nowego kompleksu odbyły się pierwsze zawody. Rozegrano wówczas młodzieżowe mistrzostwa prowincji Fujian w lekkiej atletyce, będące jednocześnie eliminacjami do 17. igrzysk prowincji Fujian. W dniach 23–29 lipca obiekt gościł mecze turnieju piłki nożnej, rozgrywanego w ramach igrzysk prowincji. 27 listopada 2022 na stadionie miała miejsce uroczysta ceremonia otwarcia głównej części igrzysk prowincji. W trakcie głównej części igrzysk, na stadionie odbyły się zawody lekkoatletyczne.

Jak wygląda Wuyi New District Sports Center?

Nowy kompleks składa się przede wszystkim z wielofunkcyjnego stadionu oraz budynku łączącego w sobie kryty basen i halę sportową. Dwa najważniejsze budynki połączone są ze sobą podwyższoną platformą, pod którą znajduje się hala wystawowa. W otoczeniu znajduje się także treningowa bieżnia lekkoatletyczna, korty tenisowe i obiekty pomocnicze.

Stadion i budynek z halą oraz basenem posiadają spójną architekturę. Eliptyczne formy budowli zwieńczone są ciemnym dachem i jasną, perforowaną elewacją, które tworzą powtarzające się, pozaginane segmenty. Całość z zewnątrz ma przywodzić na myśl kwiat kamelii, odzwierciedlony w formie origami. Nocą obiekty mogą być podświetlane z zewnątrz.

Czym charakteryzuje się stadion kompleksu Wuyi New District Sports Center?

Stadion wyposażony jest w bieżnię lekkoatletyczną i może pomieścić 25 000 widzów. Trybuny podzielone zostały na dwa piętra, a trybuna główna zlokalizowana jest po zachodniej stronie. Na widowni znajdują się niebieskie, plastikowe krzesełka. Obiekt posiada ciekawe urozmaicenie w postaci półotwartego korytarza pod dolną kondygnacją trybun, przez który ciągnie się dodatkowa, czterotorowa bieżnia.

Trybuny wzdłuż boiska są wyższe, niż na łukach, gdzie znalazły się dwa telebimy. Wzdłuż górnej krawędzi trybun biegnie kolumnada, na której wsparta jest konstrukcja zadaszenia. Końcowe fragmenty dachu są przeszklone. Pod dachem zamontowano reflektory oświetleniowe (w oświetlenie wyposażona jest również bieżnia treningowa obok stadionu).

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2023