Binzhou National Health and Culture Center Stadium

Pojemność34 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoBinzhou
Kluby-
Inauguracja 06.02.2024
Czas budowy 2021–2024
Koszt 1,644 mld CNY (230 mln $) – stadion + centrum fitness
Wykonawca China Railway Construction Engineering Group Second Company

Reklama

Binzhou National Health and Culture Center Stadium – opis stadionu

Jak powstał nowy kompleks sportowy w Binzhou?

Na początku XXI wieku władze miasta Binzhou zaczęły planować budowę dużego kompleksu sportowego. Kompleks miał powstać w tzw. Binzhou New District, na obszarze, który wówczas można byłoby określić mianem północno-zachodnich przedmieść Binzhou, choć dziś te tereny są już mocno zurbanizowane i stanowią część tkanki miejskiej.

Pod budowę tzw. Binzhou Olympic Park wyznaczono działkę o powierzchni blisko 100 ha. Kamień węgielny położono 28 grudnia 2006. W pierwszej kolejności prace rozpoczęły się w południowo-zachodniej części parceli, gdzie powstało tzw. Education Center.

Głównym elementem Education Center jest hala sportowa (Binzhou Olympic Park Gymnasium), mogąca pomieścić 7 tys. widzów (w tym 5 tys. stałych miejsc), wybudowana w latach 2007–2009. W październiku 2009 odbyły się w niej zawody judo oraz wushu taolu w ramach 11. Chińskiej Olimpiady Narodowej.

W następnych latach na terenie kompleksu powstawały kolejne budynki i obiekty sportowe. Jako ostatni element założenia powstało tzw. National Health and Culture Center, które zajmuje południowo-wschodni fragment Binzhou Olympic Park.

Czym jest Binzhou National Health and Culture Center?

Główne elementy składające się na National Health and Culture Center (część Binzhou Olympic Park) to wielofunkcyjny stadion na 34 tys. widzów oraz budynek mieszczący tzw. National Fitness Center, w którym znajdują się m.in. sale gimnastyczne, hale do gry w koszykówkę czy badmintona oraz baseny.

Koncepcję architektoniczną Binzhou National Health and Culture Center Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

Kiedy powstał nowy stadion w Binzhou?

Relację z budowy Binzhou National Health and Culture Center Stadium można zobaczyć na osobnej podstronie

Budowa National Health and Culture Center oficjalnie rozpoczęła się 29 maja 2021. Głównym wykonawcą stadionu było China Railway Construction Engineering Group Second Company. Budowa stadionu wraz z centrum fitness kosztowała 1,644 mld yuanów. Obiekty oddano do użytku 6 lutego 2024, kiedy odbyła się specjalna uroczystość łącząca ich otwarcie z inauguracją 3. edycji Citizen Culture Festival. 9 marca 2024 na stadionie odbyła się pierwsza impreza sportowa (lokalne zawody lekkoatletyczne).

Jak wygląda Binzhou Olympic Park?

Binzhou Olympic Park to rozległy kompleks, na który składa się wiele budynków i obiektów sportowych. Centralną część założenia zajmuje nieduży staw. W południowo-wschodniej część kompleksu znajduje się tzw. Education Center, którego elementem jest eliptyczna hala sportowa z trybunami na 7 tys. widzów. W północno-wschodnim fragmencie działki powstał tzw. Culture Center.

Tereny na północ od jeziora to strefa fitness z dużą ilością boisk do uprawiania różnych dyscyplin. Północno-wschodnia część kompleksu to tzw. Technology Center, a południowo-wschodnią strefę zajmuje National Health and Culture Center, którego elementem jest główny stadion kompleksu.

Na terenie kompleksu znajdują się rozmaite obiekty sportowe i inne budynki, a także liczne boiska, korty tenisowe oraz ścieżki i tereny rekreacyjne, jak również drogi dojazdowe i parkingi.

Jak wygląda nowy stadion w Binzhou?

Główny stadion kompleksu Binzhou Olympic Park jest wyposażony w bieżnię lekkoatletyczną oraz trybuny mogące pomieścić 34 tys. widzów. Dolny pierścień widowni otacza bieżnię ze wszystkich stron, a wzdłuż boiska, po obu stronach, powstały także wysokie drugie piętra trybun.

Wokół trybun powstał ogromny stalowy szkielet formujący elewację oraz dach kryjący całą widownię. Fasada budynku została obłożona dekoracyjnymi panelami ze szkła i aluminium. Wokół stadionu powstała podwyższona promenada wejściowa. Obiekt dzięki swej formie zyskał przydomek „Ptasiego Gniazda z Binzhou” (w związku z podobieństwami do Stadionu Narodowego w Pekinie).

W jakim celu powstał nowy stadion w Binzhou?

Nowy stadion stanowi główną arenę sportową w mieście i jest zdolny do organizacji rozmaitych imprez sportowych oraz kulturalnych na poziomie regionalnym, jak i krajowym. Powstanie National Health and Culture Center dopełniło budowany od 2006 kompleks Binzhou Olympic Park jako jego ostatni element.

Reklama

Zdjęcia