Shanghai Stadium

Pojemność72 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoSzanghaj
KlubyShanghai Shenhua FC
Nazwy potoczne 80,000 people's Stadium
Czas budowy 1994–1997
Renowacje 2020–2022
Projekt Shanghai Institute of Architectural Design and Research
Wykonawca Shanghai Construction Engineering Group
Adres Tianyueqiao Road, Xuhui District, Shanghai

Reklama

Shanghai Stadium – opis stadionu

Jak powstał Shanghai Stadium?

Decyzję o budowie nowego, reprezentacyjnego stadionu w Szanghaju podjęto w 1992. Impulsem do powstania areny była organizacja w 1997 ósmej edycji Chińskich Igrzysk Narodowych. Stadion postanowiono ulokować kilka kilometrów na południe od centrum Szanghaju, w dzielnicy Xuhui, w sąsiedztwie istniejącej już hali sportowej oraz krytej pływalni.

Projekt obiektu sporządził Shanghai Institute of Architectural Design and Research, a głównym wykonawcą było Shanghai Construction Engineering Group. Prace budowlane rozpoczęły się we wrześniu 1994. Budowa stadionu kosztowała ponad miliard yuanów. Obiekt gotowy był na czas i posłużył jako główna arena Chińskich Igrzysk Narodowych, które odbyły się w październiku 1997.

Dlaczego Shanghai Stadium znany jest jako „Stadion Osiemdziesięciu Tysięcy”?

Początkowe plany zakładały budowę stadionu o pojemności 80 tys. widzów, ale później liczbę tę zdecydowano się ograniczyć i obiekt ostatecznie mógł pomieścić 56 tys. osób. Hasło „Stadion Osiemdziesięciu Tysięcy” stało się jednak na tyle popularne, że używane jest do dziś jako nieoficjalny przydomek obiektu, pomimo faktu, że w rzeczywistości stadion nigdy nie osiągnął takiej pojemności.

Jakie wydarzenia odbywały się na Shanghai Stadium?

W październiku 2007 stadion był głównym obiektem 12. Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych, a w sierpniu 2008 rozegrano na nim część spotkań zawodów piłkarskich w ramach Letnich Igrzysk Olimpijskich 2008 (m.in. mecz o 3. miejsce turnieju mężczyzn).

W latach 2010–2019 Shanghai Stadium był gospodarzem corocznego mityngu lekkoatletycznego zaliczanego do prestiżowego cyklu Diamentowej Ligi. Na stadionie organizowano też finisze odbywającego się w Szanghaju maratonu.

W latach 2001–2005 na stadionie swoje spotkania rozgrywali piłkarze klubu Shanghai COSCO. W latach 2009–2019 gospodarzem obiektu był zespół Shanghai SIPG, a od sezonu 2023 obiekt pełni rolę domowej areny dla drużyny Shanghai Shenhua, która grała na nim także w sezonie 1998. Ponadto 8 sierpnia 2015 odbył się tu mecz o Superpuchar Włoch (Juventus – Lazio 2:0).

Kiedy Shanghai Stadium stracił bieżnię lekkoatletyczną?

Na początku 2020 rozpoczęła się gruntowna przebudowa obiektu. Stadion zamierzano przygotować pod kątem Klubowych Mistrzostw Świata 2021, które miały odbyć się w Chinach w nowej formule, z większą liczbą zespołów niż dotychczas. Na Shanghai Stadium planowano rozegranie m.in. meczu otwarcia oraz finału tej imprezy.

Klubowe mistrzostwa w Chinach ostatecznie nie doszły do skutku z powodu pandemii COVID-19, jednak przebudowę doprowadzono do końca. Głównym założeniem modernizacji było obniżenie płyty boiska, likwidacja bieżni lekkoatletycznej i budowa dodatkowych rzędów trybun w dolnej części, dzięki czemu obiekt został przekształcony w typowo piłkarską arenę.

W ramach projektu poszerzono także dach o dodatkowy fragment, kryjący nowe dolne rzędy widowni. W jego spodniej części umieszczono unikalny, panoramiczny ekran multimedialny. Stadion doczekał się także dwóch nowych, ogromnych telebimów, zawieszonych pod dachem nad trybunami za bramkami.

Modernizacji poddano praktycznie całe wnętrze areny, w tym loże VIP oraz trybuny, na których zamontowano nowe krzesełka. Dzięki przebudowie obiekt zyskał zupełnie nowe oblicze, pomimo zachowania swej oryginalnej formy. Stadion był gotowy pod koniec 2022, choć reinauguracja nastąpiła dopiero 16 kwietnia 2023, kiedy pierwszy domowy mecz nowego sezonu CSL rozegrał tutaj nowy gospodarz, klub Shanghai Shenhua.

Co charakteryzuje Shanghai Stadium?

Stadion powstał na planie koła o średnicy 240 m. Obiekt otrzymał harmonijny, choć niesymetryczny układ trybun, z wyraźnie większą trybuną główną po stronie zachodniej, która jako jedyna posiada dodatkową, trzecią kondygnację. Budynek osiąga maksymalną wysokość 70,6 m. Z zewnątrz stadion okrąża podwyższona platforma o szerokości 30 m.

Pierwotnie obiekt posiadał bieżnię lekkoatletyczną, jednak po przebudowie otrzymał typowo piłkarski układ, choć uwagę zwraca zachowanie owalnego obwodu dolnej krawędzi trybun i wciąż stosunkowo duże odległości od pola gry. Dzięki rozbudowie, pojemność stadionu zwiększyła się z 56 tys. do 72 tys. widzów.

Widownię w pełni przykrywa zadaszenie, opierające się na 32 żelbetowych filarach rozmieszczonych wzdłuż elewacji. Dach, podążając za górną krawędzią trybun, wznosi się i obniża, formując strukturę przypominającą swoim kształtem siodło. W trakcie modernizacji z lat 2020–2022 został on poszerzony o dodatkowy fragment wzdłuż wewnętrznej krawędzi, o szerokości 16,5 m, który od spodu wyposażono w panoramiczny ekran multimedialny.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018

2008