Wenzhou Olympic Sports Center Stadium

Pojemność50 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoWenzhou
Kluby-
Inauguracja 03.04.2023
Czas budowy 2019–2021
Koszt 993,4 mln CNY (138,5 mln $)

Reklama

Wenzhou Olympic Sports Center Stadium – opis stadionu

Jak powstał Wenzhou Olympic Sports Center Stadium?

W XXI wieku wschodnia, nadmorska dzielnica miasta Wenzhou, Longwan District, zaczęła gwałtownie się rozwijać, przeobrażając się w obszar o wielkomiejskim charakterze. Jednym z symboli tej przemiany miał być nowoczesny kompleks sportowy wraz z głównym stadionem na 50 tys. widzów.

Kompleks miał być budowany etapami, w pierwszej kolejności powstać miała hala sportowa z basenem oraz podziemne parkingi, a w drugim etapie zamierzano wybudować stadion. Plany zakładały również trzeci etap, w którym powstać miały kolejne obiekty, czyniące kompleks wszechstronnym ośrodkiem służącym sportowcom i całej sportowej branży. Całość miała kosztować 2,7 mld yuanów.

Pierwszy etap budowy nowego kompleksu rozpoczął się w 2012. Nowa hala sportowa oraz kryty basen, połączone w jednym budynku, oddano do próbnej eksploatacji 2 lipca 2017. Koszt realizacji pierwszego etapu wyniósł 887,29 mln yuanów. Następnie przystąpiono do prac nad głównym stadionem, a 29 czerwca 2018 miała miejsce ceremonia wmurowania kamienia węgielnego. Budowa nowego stadionu miała być zakończona do marca 2021.

Kiedy wybudowano Wenzhou Olympic Sports Center Stadium?

Właściwe prace budowlane ruszyły w marcu 2019. Budowa miała dobre tempo, nawet pomimo pandemii COVID-19. W sierpniu 2020 gotowy był już stalowy szkielet dachu nad trybunami. Ostatecznie budowę zakończono latem 2021, a 22 września 2021 obiekt pozytywnie przeszedł przez procedury kontrolne. Budowa stadionu pochłonęła 993,4 mln yuanów.

Kiedy otwarto Wenzhou Olympic Sports Center Stadium?

Stadion wyznaczono jako jedną z aren Igrzysk Azjatyckich 2022, które miały się odbyć w położonym ponad 300 km na północ Hangzhou. Na nowym stadionie w Wenzhou zaplanowano część spotkań turnieju piłkarskiego, który miał być dla obiektu pierwszą poważną imprezą. W maju 2022 ogłoszono przeniesienie igrzysk, z powodu pandemii COVID-19, na 2023.

Na nowym stadionie, mimo iż był już praktycznie gotowy, początkowo nie organizowano żadnych imprez, a ponieważ igrzyska azjatyckie przełożono, odwlekała się również jego inauguracja. Dopiero na początku kwietnia 2023 rozegrano na nim dwa mecze, będące testem przed zbliżającymi się zawodami, które znaczyły jednocześnie oddanie areny do użytku.

Na inaugurację zaproszono cztery drużyny grające w Chinese Super League, które rozegrały na obiekcie dwa przedsezonowe sparingi. Pierwszy odbył się 3 kwietnia 2023, a wystąpiły w nim zespoły Shanghai Shenhua i Changchun Yatai (0:1). W drugim spotkaniu, rozegranym 7 kwietnia 2023, Beijing Guoan zremisował bezbramkowo z Nantong Zhiyun.

W ramach Igrzysk Azjatyckich 2022, we wrześniu 2023 na Wenzhou Olympic Sports Center Stadium odbyło się siedem spotkań turnieju piłki nożnej kobiet: sześć meczów grupowych oraz jeden mecz ćwierćfinałowy. W listopadzie 2023 stadion gościł pierwsze koncerty z dużą publiką.

Czym charakteryzuje się Wenzhou Olympic Sports Center?

Wenzhou Olympic Sports Center znajduje się w Longwan District, we wschodniej części miasta Wenzhou, u podnóża góry Daluo i tuż obok dużego centrum handlowego Wanda Plaza. Głównym obiektem kompleksu jest 50-tysięczny stadion, a ponadto również, złączone w jeden budynek, hala sportowa i kryty basen.

Hala sportowa posiada trybuny na 5000 widzów oraz dodatkowy tysiąc rozkładanych miejsc. Basen olimpijski posiada widownię na 1000 osób. Hala i basen tworzą jeden budynek, mający z góry przypominać skrzydła. Obiekt pokryty jest metaliczną fasadą i dachem z przeszkleniami.

Na terenie kompleksu znajduje się także oświetlona bieżnia treningowa oraz małe boiska, jak również skwery, ścieżki, drogi dojazdowe i obszary zieleni. Częścią założenia jest podziemny parking na ponad 1200 pojazdów.

Jak wygląda główny stadion kompleksu Wenzhou Olympic Sports Center?

Stadion kompleksu Wenzhou Olympic Sports Center otrzymał trybuny o pojemności 50 tys. widzów, dzięki czemu w momencie oddania do użytku był zdecydowanie największym stadionem w mieście, a także trzecim co do wielkości w prowincji Zhejiang. Obiekt wyposażony jest w bieżnię lekkoatletyczną, otoczoną fosą oddzielającą ją od trybun.

Trybuny dzielone są na dwie kondygnacje, przy czym drugie piętro posiada przerwy na łukach, przez które obiekt otwiera się na zewnątrz. Pomiędzy kondygnacjami znajduje się także wąskie piętro z lożami. W narożnikach umieszczono cztery telebimy. Widownia jest zadaszona, a wzdłuż krawędzi dachu zamontowano reflektory oświetleniowe.

Trybuny wyposażono w plastikowe krzesełka, układające się w mozaikę będącą efektem wymieszania odcieni niebieskiego i koloru białego, urozmaiconą symbolami lecących ptaków oraz kołami olimpijskimi (na trybunie zachodniej) i napisem „Sport czyni życie lepszym” (na wschodzie).

Stalowa konstrukcja dachu tworzy ciekawą formę z charakterystycznymi rogami na północy. Rogi to właściwie końcówki skrzydeł, gdyż stadion w warstwie symbolicznej ma nawiązywać do znajdującej się w locie mewy. Możliwych interpretacji budynku jest więcej, od cienia chmury, przez płynący statek, nawet po latający talerz.

Płaszczyzny dachu w większości pokryte są białą powłoką, z pasem przeszklenia wzdłuż wewnętrznej krawędzi i na północnym wirażu. Wąskie, pionowe przeszklenia znajdują się także po bokach. Nocą fasady mogą być iluminowane.

Dach wykracza poza obrys trybun, kryjąc także otaczającą budynek dookoła, podniesioną promenadę. Szeroka promenada zrównana jest wysokością ze szczytem dolnego pierścienia trybun. Na promenadę można wejść schodami, które prowadzą na nią z kilku kierunków.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024