Wuhan Five Rings Sports Center Stadium

Pojemność30 000
Kraj Chińska Republika Ludowa
MiastoWuhan
KlubyWuhan Zall FC
Inauguracja 01.03.2019 (Wuhan Zall - Beijing Guoan, 0-1)
Czas budowy 01.04.2017 - 02.2019
Projekt CITIC Architectural Design and Research Institute
Wykonawca CCCEC
Adres 45 Jinshan Avenue, Dongxihu, Wuhan, Hubei, Chiny

Reklama

Five Rings SC Stadium – opis stadionu

Teren wybrany pod inwestycję w kolejny wielki kompleks sportowy Wuhan wybrano w miejscu, gdzie jeszcze w 2002 roku kończyła się miejska zabudowa. Jednak gwałtowny rozwój sprawił, że już w 2010 roku dzielnica Dongxihu miała niemal pół miliona mieszkańców. Pod inwestycję wybrano reprezentacyjny kwartał przy jednej z obwodnic, o łącznej powierzchni 20 hektarów.

Centralnym punktem założenia jest stadion piłkarsko-lekkoatletyczny, przez który biegnie oś symetrii kompleksu. Na północ od stadionu, po jego dwóch stronach, znajdują się zbliżone pod względem kubatury kryta pływalnia (północny zachód, 1090 miejsc) oraz hala widowiskowa (północny wschód, 7559 krzesełek).

Główną arenę z dwiema mniejszymi łączy rozległa uniesiona promenada, która z trzech stron wykracza poza kwartał w postaci kładek ułatwiających ruch pieszy. Choć ponad 40 tys. m2 poświęcono na parkingi naziemne, to jednak istotną rolę w planowaniu areału przewidziano dla transportu publicznego. Jeszcze w trakcie budowy kompleksu otwarto przedłużenie pierwszej linii prowadzące na obiekt, wkrótce później niedaleko została dociągnięta szósta linia.

Całkowita powierzchnia zabudowy w ramach kompleksu wynosi 144 tys. m2, z czego stadion stanowi zdecydowanie największą indywidualnie część, ok. 40 tys. m2. Z uwzględnieniem parkingu podziemnego przy zachodniej trybunie ma aż 7 kondygnacji, w tym trzy podziemne. Dzięki temu udało się stworzyć zaplecze sportowe nie tylko dla lekkoatletów i piłkarzy występujących na arenie, lecz także dla sportowców-amatorów, dla których obiekt ma być otwarty na co dzień.

Żelbetowe trybuny autorzy zachwalają jako bardzo wydajne materiałowo, podobnie jest zresztą z zadaszeniem. Dach to połączenie linowej konstrukcji z klasycznymi dźwigarami stalowymi. Pod nim zmieściło się 30 tys. krzesełek z podziałem na dwa poziomy widowni – pierwszy ma 17 rzędów na całym obwodzie, a drugi od 4 do ponad 30 z racji zmiennej wysokości. Odległość widowni od boiska jest stosunkowo duża z racji konieczności pomieszczenia 9-torowej bieżni.

W warstwie symbolicznej wszystkie trzy duże obiekty mają dwa przekazy. Pierwszy to nawiązanie do mitycznego feniksa. Gdy widziane są z góry, areny mają przeszklenia sygnalizujące ptaka rozpościerającego skrzydła. Z perspektywy przechodnia widoczny jest drugi przekaz – to dynamika ruchu związana ze tańcem wstęg. Każda z trzech aren pokryta jest trzema pasami aluminiowej siatki tworzących właśnie wstęgi.

Pierwszą wielką imprezą, z myślą o której projektowano kompleks, były Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe 2019, podczas których kompleks gościł część zawodów (jednak nie główne ceremonie, te przypadły większemu Wuhan SC Stadium). Pierwszą imprezą w historii kompleksu był jednak mecz piłkarski chińskiej Super League, bowiem gospodarzem stadionu jest Wuhan Zall FC.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2021

2020