Nowy projekt i budowa: Pierwszy z widokiem na morze

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt i budowa: Pierwszy z widokiem na morze W japońskim Kitakyushu powstaje pierwszy ligowy stadion, który zaoferuje większości widzów widok na morze. Konkretniej na cieśninę, ale jego położenie i tak jest warte uwagi.

Reklama

Dziś mamy dla Was nie tylko wizualizacje projektu, nie tylko zdjęcia z budowy, ale też naprawdę ciekawą historię bardzo drogiego stadionu na południu Japonii. Plan budowy w Kitakyushu (ok. 1 mln mieszkańców, niedaleko Fukuoki) powstał w 2010 roku, gdy miejscowy klub Giravanz awansował do drugiej ligi po raz pierwszy w historii.

Kitakyushu Stadium

Pierwotnie zakładano pojemność poniżej 10 tys. miejsc, ale ostatecznie zapadła decyzja o podniesieniu skali do 15 tys., by móc w przyszłości spełnić minimum pojemnościowe dla J1 League.

Po analizie możliwych lokalizacji władze miasta zdecydowały się na niezwykły krok, dzięki któremu nowy stadion powstanie dokładnie nad morzem. Jego wschodnia trybuna ma leżeć zaledwie kilka metrów od portowego nabrzeża, a ponieważ będzie najniższa, widzowie z pozostałych trybun będą mieli widok na pobliską cieśninę Kanmon, która rozdziela wyspy Honsiu i Kiusiu.

Kitakyushu Stadium© City of Kitokyushu

W wyborze miejsca strategiczne znaczenie miał nie tyle widok, co komunikacja. Bo choć miejsca na parkingi jest wokół niewiele (sam stadion powstaje w miejscu parkingu), to zlokalizowany w sercu miasta stadion stanie zaledwie 6 minut piechotą od kluczowych dworców kolejowych, w tym superszybkiej kolei Shinkansen. Większość widzów powinna docierać właśnie koleją miejską.

Kitakyushu Stadium© City of Kitokyushu

Budowa stadionu ruszyła w kwietniu 2015 i ma potrwać do marca 2017. Jeszcze przed końcem września ma być kompletny dach, którego część pokryją panele fotowoltaiczne. Całkowity koszt miał wynieść minimalnie poniżej 10 mld jenów, ale ostatecznie może przekroczyć 11,5 mld (435 mln zł) z powodu dodania dachu nad trybunami za bramkami (pierwotnie miała być zadaszona tylko zachodnia). W 2016 roku miasto Kitakyushu otrzymało dotację 3 mld jenów od totalizatora.

Dzięki budowie nowego stadionu Kitakyushu ma być jednym z ośrodków treningowych podczas Mistrzostw Świata Rugby 2019 oraz Igrzysk Olimpijskich 2020.

Kitakyushu Stadium© City of Kitokyushu

Reklama