Nowy projekt: Stadion jak koronkowe nakrycie głowy

źródło: własne | MK; autor: michał

Nowy projekt: Stadion jak koronkowe nakrycie głowy Tak, ten stadion jest dosłownie wzorowany na arabskiej czapce. Bogato zdobiony, ale jednocześnie prosty. Naszym zdaniem jedna z najlepszych koncepcji stworzonych przed Mundialem 2022.

Reklama

Dziś katarski Najwyższy Komitet zdradził, jak będzie wyglądał szósty stadion budowany w ramach przygotowań do Mistrzostw Świata FIFA 2022. Powstanie w bardzo atrakcyjnym i doskonale skomunikowanym miejscu Dauhy, gdzie dekadę wcześniej miał stanąć pierwszy podziemny stadion, tj. z trybunami dla ok. 7-8 tys. osób poniżej poziomu gruntu i dachem minimalnie ponad okolicznymi ulicami.

Al Thumama Stadium

Tym razem o wkopywaniu obiektu nie ma mowy, ponieważ pojemność turniejowa na poziomie 40 tys. widzów musi zostać zrealizowana. Nawet biorąc pod uwagę planowane pomniejszenie obiektu do 20 tys. po turnieju, jego rozmiar musi być bardzo okazały.

Stadion w dzielnicy Al Thumama otrzymał bardzo czystą, ale jednocześnie wyrazistą formę i warto wspomnieć, że to dopiero pierwszy stadion budowany na 2022 rok, który został zaprojektowany w Katarze (choć w kooperacji z globalną firmą Heerim).

Al Thumama Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Biała elewacja i dach na planie koła mają nawiązywać do gahfiji, tradycyjnego nakrycia głowy noszonego przez chłopców i mężczyzn z świecie arabskim. Podobnie do inspiracji, sam stadion będzie misternie, koronkowo zdobiony wycięciami w fasadzie, która do spółki z innowacyjnym systemem chłodzenia pozwoli zachować we wnętrzu temperaturę ok. 18 stopni w trakcie turnieju FIFA.

Al Thumama Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Al Thumama Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Choć koncepcję zobaczyliśmy dopiero dziś, stadion jest w budowie od połowy zeszłego roku. Latem 2016 ruszyły prace ziemne i dziś jest już blisko wylewania fundamentów. Pośpiechu jednak nie ma, ponieważ czasu do imprezy jest aż nadto. Cały stadion ma być gotowy w 2020 roku, czyli zostały jeszcze trzy lata, a potem rok zapasu na ewentualne opóźnienia. Za całość katarski rząd zapłaci 1,25 mld rijali, czyli wg aktualnego kursu ok. 1,25 mln zł.

Al Thumama Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Po zakończeniu imprezy w 2022 modułowe sektory górnych trybun mają zostać przekazane do jednego z krajów rozwijających się. W ich miejscu powstanie elegancki taras, luksusowy hotel i inne funkcje komercyjno-rekreacyjne. Z uwagi na świetne położenie, również otoczenie stadionu ma się stać jednym z największych w Katarze centrów uprawiania wielu dyscyplin sportu.

Al Thumama Stadium© Supreme Committee for Delivery and Legacy

Reklama