Katar 2022: Będzie Mundial zamiast „podziemnego stadionu”

źródło: własne | MK; autor: michał

Katar 2022: Będzie Mundial zamiast „podziemnego stadionu” To miał być pierwszy na świecie stadion z trybunami umieszczonymi pod ziemią. Prace zarzucono, ale teraz czeka go nowe życie, ponieważ w jego miejscu powstanie arena Mistrzostw Świata 2022.

Reklama

Jeśli nie czytaliście nas kilka lat temu, mogliście o tym pomyśle nie słyszeć. W 2008 ruszyły prace na południu Ad Dauhy, a ich efektem miał być stadion unikalny w skali świata, roboczo nazwany Wall Stadium (Stadion-Ściana). Zaprojektowany przez MZ & Partners budynek miał oferować 11 tys. miejsc na widowni i aż 200 tys. m2 powierzchni użytkowej (skala Stadionu Narodowego czy Wembley!).

Wall Stadium / Al Thumama Stadium

Ograniczona pojemność wydawała się zrozumiała, w końcu ligę katarską ogląda garstka osób. Ogrom powierzchni na zapleczu miał służyć przede wszystkim miejscom parkingowym oraz obsłudze gości. To miał być wyższy standard areny piłkarskiej, gwarantujący m.in. ochłodę w upalne dni.

Wall Stadium / Al Thumama Stadium

Dlatego całość założenia miała przykryć trawiasta kopuła, dzięki której trybuny byłyby dosłownie ukryte pod ziemią. Wyjątek stanowiłyby sektory na zachodzie, wybijające się stromo ponad resztę areny.

Nowe życie stadionowej działki

Wall Stadium / Al Thumama StadiumO stadionie piszemy w czasie przeszłym i w trybie przypuszczającym, ponieważ projekt nie wszedł ostatecznie w życie. W 2008 powstały wykopy, ale realizację wstrzymały starania o organizację Mundialu 2022. Stadion nie znalazł się w kandydaturze Kataru, ale teren zatrzymano pod potencjalne projekty związane z turniejem FIFA. I ostatecznie działka bardzo się przydała.

Na początku grudnia pisaliśmy, że Katar wybrał dwie ostatnie lokalizacje pod stadiony Mistrzostw Świata. Jedna z nich to Al Thumama czyli właśnie dzielnica, w której miał powstał Wall Stadium. Wreszcie w minionym tygodniu główny komitet przygotowujący infrastrukturę Mistrzostw 2022 poinformował, że stadion Mundialu stanie dokładnie w miejscu niedoszłego 11-tysięcznika (boisko nieznacznie przesunięte na wschód).

Oczywiście będzie dużo większy, pomieści ok. 40 tysięcy widzów w trakcie turnieju i 20 tysięcy po jego zakończeniu. Nie wiadomo na razie, czy jakikolwiek element poprzedniego projektu zostanie wykorzystany, ponieważ nowy kontrakt trafił do innej pracowni, Arab Engineering Bureau.

Wygląd stadionu poznamy w 2016 roku. Na razie jest pewne, że cały projekt obejmie ponad 500 tys. m2 terenu. Na zachód od stadionu powstaną parkingi, na południu będzie funkcjonował już istniejący zespół boisk treningowych, a mieszkańcy prosili również o obiekty rekreacyjne i szpital.

Wall Stadium / Al Thumama Stadium

Reklama