Wembley National Stadium

Pojemność90 652
Kraj Anglia
MiastoLondyn
Kluby-
Inauguracja 19.05.2007 (finał Pucharu Federacji)
Projekt HOK Sport, Foster&Partners
Wykonawca Multiplex Constructions (UK) Ltd.
Koszt 757 mln £
Adres Wembley National Stadium Ltd., 11th Floor York House, Empire Way, Wembley, HA9 0WS
Inne rozsuwany dach nad częścią trybun, hotel na 200 łóżek, 100 000 m2 powierzchni biurowej, Londyńskie Centrum Kongresowe, sale konferencyjne, muzeum, restauracje.

Opis: Wembley

Największy stadion w Anglii powstawał w dużych bólach w latach 2003-2007. Budowie towarzyszyły liczne skandale: otwarcie opóźniło się ponad 4 lata względem wstępnych założeń, a koszt wzrósł ponad dwukrotnie w trakcie realizacji.

Trybuny Wembley podzielono na 3 poziomy, z których środkowy w całości oddany jest klientom biznesowym. Długoterminowe umowy z firmami pozwoliły sfinansować budowę, ale model biznesowy doczekał się też krytyki ze strony kibiców i mediów. Przez oddanie całego piętra biznesmenom, zwykli kibice są oddzieleni od siebie i na meczach jest słaba atmosfera.

Najbardziej charakterystycznym elementem nowego Wembley – mającym pełnić rolę wieżyczek dawnego obiektu – jest wznoszący się na 133 metry stalowy łuk, nocą widoczny z wielu kilometrów.

Na stadionie odbywają się najważniejsze mecze reprezentacji Anglii, półfinały i finał Pucharu Anglii, a także baraże o udział w najwyższych ligach. Wembley jest też miejscem wielu imprez rozrywkowych oraz zawodów w innych sportach.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2020

2019

2018

2017