Wembley Stadium connected by EE

Pojemność90 000
Kraj Anglia
MiastoLondyn
Kluby-
Inauguracja 03.2007
Czas budowy 2003–2007
Koszt 798 mln £ (1,57 mld $)
Projekt Foster + Partners, HOK Sports
Wykonawca Multiplex Constructions (UK) Ltd.
Adres South Way, London HA9 0WS

Reklama

Wembley Stadium – opis stadionu

Jaka jest historia stadionu Wembley?

Więcej informacji na temat historycznego stadionu Wembley można znaleźć na osobnej podstronie

Pierwszy stadion Wembley wybudowano w latach 1922–1923. W przeciągu zaledwie 300 dni powstał jeden z największych wówczas stadionów na świecie, choć co ciekawe, początkowo przemyślany był tylko jako obiekt tymczasowy. Stadion powstał kosztem 750 tys. £, do jego budowy użyto 25 tys. ton betonu, 1500 ton stali i pół miliona nitów.

Inauguracja miała miejsce 28 kwietnia 1923, przy okazji finału FA Cup (Bolton Wanderers – West Ham United 2:0). Zainteresowanie meczem przeszło wszelkie oczekiwania. Brak jest dokładnych danych na temat frekwencji, oficjalnie podaje się liczbę 126 047 widzów, prawdopodobnie była ona jednak znacznie wyższa, według domniemań było to od 150 do nawet 300 tys. uczestników. Jeśli faktyczna liczba widzów była bliska górnej granicy szacunków, stanowiłoby to bezprecedensowy rekord świata.

Obiekt wybudowano z myślą o Wystawie Imperium Brytyjskiego (stąd jego początkowa nazwa British Empire Exhibition Stadium lub po prostu Empire Stadium). Wystawę zorganizowano w latach 1924 i 1925, a po jej zakończeniu planowana była rozbiórka stadionu, podobnie jak i innych obiektów powystawowych. Stadion udało się jednak zachować, a przez kolejne lata zyskał on renomę jednego z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych obiektów sportowych na świecie.

Zaprojektowany przez Johna Williama Simpsona oraz Maxwella Ayrtona i wybudowany przez firmę Sir Robert McAlpine stadion mógł oficjalnie pomieścić 125 tys. widzów (w tym 30 tys. miejsc siedzących). Monumentalna budowla łączyła w sobie cechy architektury starożytnego Rzymu i Imperium Wielkich Mogołów (północne Indie). Jej charakterystycznym elementem były dwie wysokie na 38 m (126 stóp) białe wieże, usytuowane po bokach fasady trybuny głównej.

Stadion posiadał bieżnię wokół boiska, od 1955 wyposażony był w sztuczne oświetlenie, a od 1963 widownia była w pełni przykryta dachem, podtrzymywanym przez wewnętrzne podpory, ograniczające niektórym kibicom widoczność. Końcowa pojemność areny, po zainstalowaniu w 1996 krzesełek na wszystkich trybunach, wynosiła 76 tys. widzów.

Nazywany domem angielskiego futbolu, był miejscem regularnych występów piłkarskiej reprezentacji Anglii i co roku gościł finały FA Cup. W 1948 był główną areną igrzysk olimpijskich, odbyło się na nim część spotkań (w tym mecze finałowe) piłkarskich mistrzostw świata (1966) i Europy (1996), gościł też finały europejskich rozgrywek klubowych, ważne mecze rugby i zawody w wielu innych dyscyplinach sportu, jak również koncerty światowych gwiazd muzyki. Dużą popularnością cieszyły się organizowane na Wembley wyścigi chartów oraz zawody żużlowe.

Jak doszło do powstania nowego stadionu Wembley?

Pod koniec XX wieku zaczęto dyskutować o budowie nowego stadionu narodowego na miarę nowego stulecia, który miałby zastąpić zasłużone Wembley. Pod uwagę brano także możliwość budowy stadionu w Manchesterze, ale w grudniu 1996 ostatecznie zdecydowano że nowy obiekt powstanie w miejscu starego Wembley, które miało zostać zburzone.

Inicjatorem projektu budowy nowego stadionu narodowego było Sport England (wówczas Sports Council for Great Britain), ciało dystrybuujące środki na rozwój infrastruktury sportowej, pochodzące z The National Lottery. Na przełomie 1998 i 1999 podmiot ten przeznaczył na zadanie 120 mln £.

Beneficjentem grantu był Football Association (FA) – angielski związek piłkarski, który powołał do życia spółkę Wembley National Stadium Ltd. (WNSL). Spółka ta miała zająć się prowadzeniem inwestycji, a w przyszłości zarządzaniem gotowym już obiektem.

W 1999 WNSL wykupiło stadion od dotychczasowego właściciela (Wembley plc) za kwotę 103 mln £ (oraz dodatkowe 3 mln £ kosztów administracyjnych). Transakcję sfinansowano dzięki pieniądzom z The National Lottery, reszta donacji przeznaczona została na prace nad projektem architektonicznym.

Projekt nowego stadionu został wykonany przez Foster + Partners oraz HOK Sports (później znane jako Populous), przy współpracy z konstruktorami z Mott Stadium Consortium. Projekt został zaprezentowany w 1999. 11 września 2000 podpisano umowę z głównym wykonawcą stadionu, firmą Multiplex. Wyboru głównego wykonawcy dokonano przy braku zachowania najlepszych praktyk i procedur przetargowych, co zrodziło później wątpliwości co do zasadności dofinansowywania projektu publicznymi pieniędzmi.

7 października 2000 na starym Wembley rozegrano ostatnie spotkanie. Pożegnanie obiektu nie wypadło zbyt okazale, gdyż reprezentacja Anglii przegrała w meczu eliminacji do MŚ z Niemcami 0:1.

Jakie były koszty realizacji projektu nowego Wembley?

Według ustaleń z głównym wykonawcą, koszt budowy stadionu miał wynieść 445 mln £. Miała to być cena stała, niepodlegająca już późniejszym zmianom. Dodatkowo liczono się także z kwotą 21 mln £ na rozwój infrastruktury. Koszty poniesione w związku z zakupem starego stadionu wyniosły 106 mln £. Koszty związane z zarządzaniem projektem miały wynieść 86 mln £, koszty finansowania 79 mln £, a na nieprzewidziane wydatki zarezerwowano 20 mln £, razem: 757 mln £.

FA miało problemy z dopięciem budżetu i wnioskowało o dodatkowe środki z funduszy publicznych, co spowodowało opóźnienie realizacji projektu. Ostatecznie udało się uzyskać dotacje z Departamentu Kultury, Mediów i Sportu oraz od London Development Agency.

Budżet kształtował się następująco: ponad połowę potrzebnej kwoty (426 mln £) uzyskano dzięki kredytowi w Westdeutsche Landesbank, kredytu na 7 mln £ udzielił także Credit Suisse First Boston, łącznie 161 mln £ uzyskano z funduszy publicznych (120 mln £ z The National Lottery, 21 mln £ od London Development Agency i 20 mln £ z Departamentu Kultury, Mediów i Sportu), a wkład własny FA wyniósł 148 mln £ i 15 mln £ bezpośrednio od WNSL.

Pod koniec budowy WNSL przystało na wypłacenie dodatkowych środków głównemu wykonawcy, a całkowity koszt realizacji wzrósł do 798 mln £. W momencie otwarcia nowe Wembley było najdroższym stadionem na świecie.

Kto wybudował nowy stadion Wembley?

Głównym wykonawcą było przedsiębiorstwo Multiplex z Australii. Zarządzaniem projektem zajmowała się firma Symonds (na etapie planowania funkcję tę pełnił McBains Limited – później pod nazwą Tropus Limited). Za elementy stalowe odpowiedzialna była firma Cleveland Bridge, którą latem 2004 zastąpiła Hollandia. Rozbiórka starego Wembley została przeprowadzona przez Griffiths McGee.

W projekcie uczestniczyło wiele innych podmiotów i podwykonawców, dość powiedzieć, że w stworzeniu stalowego łuku górującego nad stadionem udział mieli mieszkańcy każdego hrabstwa w Anglii.

Kiedy powstało nowe Wembley?

Rozbiórkę rozpoczęto dopiero 30 września 2002 i zakończono w 2003, wtedy też ruszyła budowa nowej areny. Pod fundamenty stadionu wbitych zostało 4 tys. pali. Do budowy obiektu zużyto 90 tys. m³ betonu oraz 23 tys. ton stali. Płyta boiska została obniżona o 4 m względem poprzedniego stadionu.

W momencie rozpoczęcia budowy data oddania do użytku była ustalona na maj 2006, tak by obiekt był gotowy na finał FA Cup. Na początku 2006 stało się jednak jasne, że opóźnienia są zbyt duże, żeby zdążyć z zakończeniem prac na czas. Ostatecznie budowa trwała niemal rok dłużej, niż zakładano, a przekazanie stadionu angielskiej federacji miało miejsce 9 marca 2007.

Jakie problemy wystąpiły podczas budowy stadionu Wembley?

Budowa nowego Wembley nie była wolna od problemów. Latem 2004 z inwestycji wycofała się firma odpowiedzialna za elementy stalowe, Cleveland Bridge. Została ona zastąpiona przez przedsiębiorstwo Hollandia. 20 marca 2006 obsunął się element dachu, co spowodowało ewakuację ponad 3 tys. pracowników z placu budowy. W tym samym czasie wykryto też wymagające naprawy uszkodzenia rur kanalizacyjnych.

Najpoważniejszy incydent miał miejsce 15 stycznia 2004, kiedy 54-letni Irlandczyk Patrick O'Sullivan został przygnieciony przez spadającą platformę i zginął na miejscu. W tym samym wypadku poważnie ranny został również inny z pracowników. Firma w której zatrudniony był O’Sullivan, PC Harrington Ltd, została ukarana grzywną w wysokości 150 tys. £ za niedopełnienie zasad bezpieczeństwa. 12 października 2007 na stadionie odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą pamięci zmarłego pracownika.

Jaki był bilans inwestycji w nowy stadion Wembley?

Główny wykonawca, Multiplex, zakończył inwestycję ze stratą finansową szacowaną na ok. 150 mln £. Winę upatrywano w błędach i nieporozumieniach ze współpracującymi firmami, co doprowadziło do głośnych spraw sądowych przeciwko Cleveland Bridge oraz Mott MacDonald.

FA może jednak zaliczyć projekt do udanych. Poza spełnieniem celu nadrzędnego, jakim było stworzenie nowoczesnego, reprezentacyjnego stadionu na którym w odpowiednich warunkach można organizować mecze reprezentacji, finały FA Cup i inne wydarzenia, inwestycja okazała się być rentowna, umożliwiając spłatę kredytów zaciągniętych na budowę. Duży udział w dochodach stadionu mają zyski ze sprzedaży miejsc biznesowych.

Kiedy otwarto nowy stadion Wembley?

Otwarcie nowego Wembley miał przypieczętować finał FA Cup. Aby uzyskać certyfikat bezpieczeństwa umożliwiający jego organizację, wymagane było przeprowadzenie wcześniej przynajmniej dwóch imprez, dlatego jeszcze w marcu 2007 zorganizowano na stadionie dwa mniejsze wydarzenia: 17 marca obiekt udostępniono do zwiedzania okolicznym mieszkańcom oraz członkom klubu kibica reprezentacji Anglii, a 24 marca odbył się mecz reprezentacji do lat 21 Anglia – Włochy (3:3).

19 maja 2007 rozegrano, przy pełnych trybunach, pierwszy na nowym Wembley finał FA Cup. Trofeum zdobyła Chelsea FC, po wygranej 1:0 z Manchesterem United. Jedynego gola zdobył w końcówce dogrywki Didier Drogba. W trakcie budowy finały FA Cup rozgrywane były na Millennium Stadium w Cardiff.

1 czerwca 2007 na Wembley powróciła reprezentacja Anglii, która od 2001 rozgrywała swoje domowe spotkania na różnych stadionach w całej Anglii. Pierwszym przeciwnikiem Anglików na nowym stadionie była Brazylia. Towarzyskie spotkanie zakończyło się remisem 1:1.

Jakie wydarzenia mają miejsce na stadionie Wembley?

Z pojemnością 90 tys. widzów stadion Wembley jest największą areną piłkarską w Wielkiej Brytanii, a także drugim co do wielkości (po Camp Nou) stadionem w Europie. Jako najważniejszy obiekt piłkarski Anglii, będący w posiadaniu FA, regularnie gości mecze reprezentacji kraju oraz półfinały i finały FA Cup.

Ponadto na Wembley rozgrywana jest także Tarcza Wspólnoty (odpowiednik rozgrywanych w wielu krajach meczów o superpuchar), finały EFL Cup (Puchar Ligi), FA Trophy (rozgrywki pucharowe dla drużyn ze szczebli rozgrywkowych nr 5–8) i FA Vase (rozgrywki pucharowe dla drużyn z 9. i 10. szczebla), a od 2015 również finały kobiecego FA Cup.

Tradycją stało się też rozgrywanie finałów play-offów o awans do wyższej dywizji z Championship, League One, League Two i National League (odpowiednio: drugi, trzeci, czwarty i piąty poziom ligowy). Zwłaszcza finały play-offów Championship, decydujące o tym kto wystąpi w przyszłym sezonie w Premier League, przykuwają dużo uwagi i cieszą się bardzo wysoką frekwencją na trybunach.

Kiedy na Wembley grał Tottenham?

Wembley nie posiada klubu, który regularnie rozgrywałby na stadionie mecze w roli gospodarza. Jednak w latach 2016–2019 (w sezonie 2016/17 tylko w europejskich pucharach) na Wembley swoje spotkania rozgrywał Tottenham. Miało to miejsce w związku z rozbiórką White Hart Lane i budową w jego miejscu nowego Tottenham Hotspur Stadium.

Ile finałów Ligi Mistrzów odbyło się na Wembley?

28 maja 2011 na nowym Wembley po raz pierwszy rozegrano finał Ligi Mistrzów, w którym FC Barcelona pokonała Manchester United 3:1. Warto dodać, że na starym Wembley pięciokrotnie odbywały się finały Pucharu Europy (poprzednika Ligi Mistrzów).

Niedługo po finale w 2011 stadion otrzymał prawo do organizacji kolejnego finału Ligi Mistrzów w 2013. Przyznanie jednemu stadionowi organizacji dwóch finałów najważniejszych rozgrywek klubowych w Europie w tak krótkim odstępie czasu było kontrowersyjne, jednak tłumaczono to chęcią uczczenia 150-lecia FA, które przypadało w 2013. W drugim finale, rozegranym 25 maja 2013, Bayern Monachium pokonał Borussię Dortmund (z Piszczkiem, Błaszczykowskim i Lewandowskim w składzie) 2:1.

We wrześniu 2019 stadion otrzymał prawo goszczenia trzeciego finału Ligi Mistrzów, który miał się odbyć w 2023. Data była symboliczna, gdyż w 2023 Wembley obchodzi stulecie istnienia (licząc od otwarcia starego stadionu). Po wybuchu pandemii COVID-19 dokonano jednak przesunięć w organizacji finałów LM i finał na Wembley odbędzie się w 2024.

Jaką rolę odegrało Wembley podczas igrzysk olimpijskich w 2012?

W 2012 Londyn po raz trzeci był gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich. Poprzednim razem, w 1948, Wembley było główną areną zmagań, tym razem najważniejszym stadionem, goszczącym ceremonie otwarcia i zamknięcia, a także zawody lekkoatletyczne, został nowo wybudowany Stadion Olimpijski. Na Wembley odbyło się jednak część spotkań (w tym finały) męskiego i żeńskiego turnieju piłki nożnej.

Z czego zapamiętane zostanie Euro 2020 na Wembley?

Podczas rozgrywanego w całej Europie Euro 2020 (z powodu pandemii COVID-19 przesuniętego na 2021) na Wembley odbyły się trzy mecze fazy grupowej (wszystkie z udziałem Anglików), dwa mecze ⅛ finału, oba półfinały oraz finał. W finale zmierzyły się ze sobą Anglia i Włochy.

Dla Anglików był to pierwszy w historii finał mistrzostw Europy. Gospodarze liczyli, że uda im się na Wembley zdobyć tytuł, podobnie jak to miało miejsce na mundialu w 1966. Po trofeum sięgnęli jednak Włosi, którzy wygrali po serii rzutów karnych. Wokół finału wybuchł skandal, po tym jak przed meczem doszło do zamieszek, a na stadion wdarli się nieupilnowani kibice nieposiadający biletów.

Jakie inne ważne mecze piłkarskie gościło Wembley?

1 czerwca 2022 na Wembley odbyła się Finalissima, mecz pomiędzy triumfatorem ostatnich mistrzostw Europy (Włochami) i Copa América (Argentyną). Spotkanie zakończyło się wygraną Argentyńczyków 3:0. 31 lipca 2022 obiekt gościł z kolei finał kobiecych mistrzostw Europy, w którym gospodynie wygrały po dogrywce z Niemkami 2:1, zdobywając dla Anglii pierwszy tytuł w historii.

Jakie pozapiłkarskie wydarzenia sportowe odbywają się na Wembley?

W 2013 Wembley było jedną z aren Pucharu Świata w rugby league. Na stadionie rozegrano dwa półfinały turnieju (oba miały miejsce 23 listopada). Z kolei w 2015 na Wembley odbyły się dwa mecze grupowe w ramach Pucharu Świata w rugby. Na obiekcie co roku odbywa się też finał krajowych klubowych rozgrywek pucharowych w rugby league, Challenge Cup. Każdego roku Wembley gości również pojedyncze mecze najważniejszej ligi futbolu amerykańskiego, NFL, rozgrywane w ramach tzw. NFL International Series.

Nowe Wembley powstało przede wszystkim jako obiekt piłkarski, bardzo dobrze przystosowany również do organizacji zawodów w rugby i futbolu amerykańskim. Stadion ma jednak wielofunkcyjny charakter i często gości również inne dyscypliny sportowe. Na Wembley odbywają się m.in. walki bokserskie, w tym pojedynki których stawką są tytuły mistrza świata w wadze ciężkiej, jak starcie pomiędzy Anthony Joshuą i Wołodymyrem Kłyczko w 2017, a nawet wyścigi samochodowe (Race of Champions).

Czy na Wembley można posłuchać dobrej muzyki?

Stadion znany jest jako miejsce, w którym odbywają się koncerty z udziałem największych gwiazd światowej muzyki. George Michael, Bon Jovi, Adele, Rihanna, Ed Sheeran, Metallica, U2, Foo Fighters, Eminem, Madonna, Taylor Swift, Beyoncé, Spice Girls, Coldplay, Harry Styles, Oasis, AC/DC – to tylko nieliczni z wielu wykonawców, którzy wystąpili na Wembley.

Jaka jest pełna nazwa stadionu Wembley?

Chociaż FA początkowo opierała się sprzedaży praw do nazwy stadionu, w lutym 2014 zawarto z operatorem sieci komórkowych EE umowę sponsorską, zgodnie z którą obiekt przemianowano na Wembley Stadium connected by EE.

Jak wygląda nowy stadion Wembley?

Najważniejszą zmianą w porównaniu do starego Wembley jest brak bieżni wokół boiska. Nowy stadion został wybudowany przez federację piłkarską, stąd też otrzymał piłkarski układ. Trybuny nowej areny są bardziej strome i znajdują się znacznie bliżej pola gry, choć uwagę zwraca fakt, że pomiędzy pierwszymi rzędami widowni, a liniami końcowymi boiska zachowano nieco więcej wolnej przestrzeni niż wymagane minimum.

Stadion starano się zaprojektować w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą akustykę i nawiązać do tradycji dawnego Wembley, znanego z niesamowitej wrzawy podczas meczów reprezentacji Anglii (tzw. „Wembley Roar”). Atmosfera na nowym Wembley nie jest już jednak tak żywiołowa jak na starym stadionie, częściowo winą za taki stan rzeczy obarcza się oddanie całego środkowego poziomu trybun kibicom biznesowym i brak stworzenia za jedną z bramek jednolitego sektora dla najzagorzalszych kibiców.

Jaki rodzaj murawy znajduje się na Wembley?

Pomimo że dach stadionu wyposażono w ruchome fragmenty, co miało pomóc w zapewnieniu odpowiednich warunków dla murawy, stan boiska w pierwszych latach po otwarciu stadionu pozostawiał wiele do życzenia i był częstym przedmiotem krytyki ze strony piłkarzy i trenerów. Po serii częstych wymian nawierzchni, latem 2010 zdecydowano się na zmianę rodzaju murawy z naturalnej na hybrydową.

Jak wyglądają trybuny na Wembley?

Widownia stadionu została podzielona na trzy kondygnacje. Dolna część posiada 34 303 miejsca dla widzów, środkowa kondygnacja 16 532, a górne piętro mieści 39 165 osób – razem równe 90 000 miejsc. Trybuny wyposażono w czerwone, składane krzesełka. Za bramkami zamontowano dwa szerokie telebimy, a z krzesełek ułożono napisy „Wembley”, w podobnym stylu jak na poprzednim stadionie. Zadbano też o odpowiedni komfort – każde z miejsc oferuje więcej przestrzeni na nogi, niż to było w loży królewskiej na starym Wembley.

Tak jak na dawnym Wembley, boisko położone jest na osi wschód-zachód, a trybuna główna usytuowana jest po stronie północnej. Na trybunie głównej znajduje się loża królewska, na której tradycyjnie wręcza się piłkarzom trofea, np. po zakończonym finale FA Cup. Aby dojść na lożę, zawodnicy muszą pokonać po schodach 107 stopni (w porównaniu do 39 na starym stadionie).

Obiekt posiada rozbudowaną ofertę hospitality, proponując członkostwo w tzw. Club Wembley, dostęp do ekskluzywnych restauracji na stadionie, a także prywatne loże z widokiem na boisko, z których można korzystać w dowolnym momencie. Cała środkowa kondygnacja trybun to miejsca dostępne wyłącznie w ofercie premium. Na stadionie znajduje się także 310 miejsc dla osób na wózkach inwalidzkich oraz 400 miejsc dla dziennikarzy.

Jaki dach posiada Wembley?

Trybuny stadionu w pełni przykryte są zadaszeniem, wyposażonym dodatkowo w ruchome fragmenty – nad trybunami za bramkami oraz częściowo nad trybuną południową. Dach nie przesuwa się jednak nad boisko, tak więc stadion nie jest w pełni zamykany. Odsłonięcie fragmentów zadaszenia ma na celu poprawę wentylacji oraz zwiększenie nasłonecznienia i kontrolę nad cieniem padającym na murawę.

Powierzchnia dachu wynosi 40 tys. m², z czego 13 722 m² to części ruchome. Pod dachem zamontowano reflektory oświetleniowe LED. Dach w najwyższym punkcie wznosi się na wysokość 52 m (171 stóp) nad murawą.

Dach nie posiada wewnętrznych podpór, które znajdowały się na starym Wembley i przesłaniały części osób widok na wydarzenia boiskowe. Wyeliminowanie podpór udało się osiągnąć dzięki olbrzymiemu łukowi, który wznosi się ponad stadionem i za pomocą lin dźwiga 100% obciążeń północnej – oraz 60% południowej – części dachu.

Czym charakteryzuje się łuk wznoszący się nad stadionem Wembley?

Tak jak dwie białe wieże były symbolem kojarzącym się z poprzednim stadionem, tak ogromny stalowy łuk stał się cechą charakterystyczną nowego Wembley. Łuk waży 1750 ton, wznosi się na wysokość 133 m (436 stóp) powyżej poziomu terenu, długość jego przęsła to 315 m, a średnica wynosi 7,4 m (za wyjątkiem zwężonych fragmentów na obu końcach).

Co ciekawe, według początkowych planów przy trybunie głównej stanąć miały cztery maszty, do których przytwierdzone byłyby liny podtrzymujące północną część dachu. Projekt później jednak ewoluował i zdecydowano się na bardziej spektakularne rozwiązanie w postaci łuku biegnącego ponad stadionem.

Łuk ustawiony został w pozycji pochyłej, pod kątem 112°, a jego wznoszenie było jednym z największych wyzwań podczas budowy stadionu. Prefabrykowane segmenty powstawały w Darlington na północy Anglii, skąd były transportowane do Londynu i składane na placu budowy.

Konstrukcję łuku złożono w jedną całość w ciągu ponad 10 miesięcy. Następnie, za pomocą podnośników linowych, przeprowadzono operację podnoszenia, która trwała 6 tygodni, osiągając docelową pozycję 24 czerwca 2004. Do czasu połączenia łuku z konstrukcją dachu, był on podtrzymywany przez tymczasowe liny. Łuk został przymocowany do dwóch podstaw, pod fundamenty których osadzono głębokie pale. W 2014 na łuku zamontowano lampy LED, dzięki którym możliwe jest podświetlanie go w wielu barwach i tworzenie efektownych iluminacji.

Co znajduje się wewnątrz stadionu Wembley?

Na stadionie znajdują się 34 bary, 8 restauracji oraz 688 mniejszych punktów z jedzeniem i piciem, a także 47 innych punktów handlowo-usługowych. Obiekt posiada 2618 toalet, więcej niż jakikolwiek inny budynek na świecie. Poruszanie się wewnątrz ułatwia 30 wind i 26 zestawów ruchomych schodów. W pomieszczeniach na stadionie swoją siedzibę ma angielska federacja piłkarska.

Jak wygląda Wembley od zewnątrz?

Elewacja obiektu posiada dużą ilość przeszkleń, a fasada przy głównym wejściu od strony północnej wzbogacona została o ekrany multimedialne. Zewnętrzny obwód budynku ma długość 1 km. Stadion okrąża promenada, która, poza południową stroną, znajduje się na podwyższeniu. Od strony wschodniej, północnej i północno-zachodniej prowadzą na nią schody.

Przed głównym wejściem stoi brązowa rzeźba przedstawiająca Bobby'ego Moore'a, kapitana reprezentacji Anglii, która w 1966 zdobyła jedyne w historii kraju mistrzostwo świata, pokonując w pamiętnym finale na Wembley drużynę RFN. Odsłonięcia statuy dokonano 11 maja 2007. 29 sierpnia 2015 pod stadionem odsłonięto kolejną rzeźbę, honorującą legendy rugby league.

Najszersze schody, od strony północnej (powstały dopiero w latach 2021–2022, zastępując dawną kładkę będącą pozostałością po starym stadionie) łączą stadion z Olympic Way. Schody po stronie północno-zachodniej umożliwiają bezpośrednią komunikację z halą widowiskowo-sportową OVO Arena Wembley. Stadion znajduje się w dzielnicy Wembley (od której zresztą wziął swą nazwę), w północno-zachodniej części londyńskiej aglomeracji.

Co znajduje się w otoczeniu stadionu Wembley?

Obszar wokół stadionu znany jest jako Wembley Park. Jego środkiem przebiega reprezentacyjna aleja Olympic Way, biegnąc od stadionu do stacji metra Wembley Park. W pobliżu stadionu (na południowy-zachód od niego) mieści się również stacja kolejowa Wembley Stadium. W okolicy znajduje się ograniczona liczba miejsc parkingowych, dlatego kibicom rekomendowane jest korzystanie z transportu publicznego w celu dotarcia na stadion.

Od czasu budowy nowego stadionu również cały teren wokół niego zaczął się intensywnie przeobrażać. W bezpośrednim otoczeniu powstają kolejne nowe budynki, głównie o charakterze mieszkalnym oraz handlowo-usługowym.

Czy możliwe jest zwiedzanie stadionu Wembley?

Obiekt oferuje tzw. Wembley Stadium Tour, czyli zwiedzanie stadionu z przewodnikiem. W czasie wycieczki można m.in. obejrzeć salę konferencyjną, szatnie, przejść się tunelem dla zawodników, wejść na trybuny i lożę królewską. Stadion pełen jest pamiątek związanych z jego historią i wydarzeniami, jakie miały na nim miejsce.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022

2021