Katar 2022: Stadion Mundialu co 10 kilometrów?!

źródło: własne | MK; autor: michał

Katar 2022: Stadion Mundialu co 10 kilometrów?! Najwyższy komitet podał lokalizacje dwóch ostatnich aren Mistrzostw Świata 2022. Okazuje się, że niektóre oddzieli zaledwie 5-8 kilometrów, a najdalszy stadion nie będzie nawet 30km od Dauhy!

Reklama

Już kiedy Katar walczył o organizację Mistrzostw Świata pięć lat temu, łamał zasady FIFA. Według rekomendacji światowej federacji piłkarskiej żadne miasto nie powinno mieć więcej niż dwóch stadionów-gospodarzy. Tyle że Katar, choć teoretycznie zgłosił 12 stadionów w 7 różnych gminach, de facto zaproponował 9 stadionów w Dausze lub na jej bezpośrednich przedmieściach.

Al Rayyan Stadium

Dziś, dokładnie 5 lat od decyzji o wyborze Kataru na organizatora, gospodarze podali już ostateczne lokalizacje wszystkich stadionów. Zamiast 12 zbudują 8 i wszystkie powstaną prawie w swoim niedalekim sąsiedztwie. W efekcie odległość między dwoma najdalszymi (!) stadionami wyniesie dosłownie 55 kilometrów!

Dokładne odległości podajemy na mapie poniżej, przy czym prosimy o wyrozumiałość w kwestii gmin Lusail, Raz Abu Abboud oraz Al Tumama. Tam nie znamy co do metra miejsca budowy, ponieważ lokalizację największego stadionu (Lusail) zmieniono, a dwie ostatnie lokalizacje to właśnie ogłoszone dopiero w tym tygodniu dzielnice Dauhy, gdzie dokładnego położenia jeszcze nie podano. Linki do prezentacji wszystkich już ujawnionych koncepcji stadionów znajdziecie w prawej kolumnie obok tekstu.

Al Rayyan Stadium

Niezależnie od krytyki wobec FIFA i Kataru (logistycznie będzie to najbardziej ciasny Mundial w historii) trzeba przyznać, że wszystkie prace idą zgodnie z planem. Katar już w tej chwili buduje 6 stadionów (choć głównie wczesny etap prac ziemnych/fundamentowych) i wszędzie prace zakończą się długo przed Mistrzostwami 2022. Plany dotyczące dróg i transportu publicznego (prawie 40 stacji metra w 4 lata!) są równie imponujące i już bardzo zaawansowane.

Dodatkowo gospodarze są monitorowani pod kątem przestrzegania praw człowieka i nie ma żadnych doniesień, by na placu budowy któregokolwiek stadionu doszło do śmiertelnego wypadku. Oczywiście podwyższony standard warunków pracy to skutek wzmożonej krytyki skandalicznego dotąd braku/nieprzestrzegania praw pracowniczych.

Al Rayyan Stadium

 

Al Rayyan Stadium

Reklama