AT&T Stadium

Pojemność80 000
12 000 (Miejsca biznesowe)
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoArlington
KlubyDallas Cowboys
Inne nazwy Jerry World (potoczna), Cowboys Stadium (2009–2013)
Inauguracja 29.05.2009
Czas budowy 20.09.2005 – 05.2009
Rekord frekwencji 108 713 (2010 NBA All-Star Game, 14.02.2010)
Koszt ok. 1,15 mld $
Projekt HKS Architects
Data projektu 2006
Wykonawca Manhattan Construction (+ Rayco Construction + 3i Construction + Mario Sinacola and Sons Excavating)
Konstruktor Walter P Moore
Właściciel Jerry Jones
Adres 925 N Collins St, Arlington, Texas, USA

Reklama

AT&T Stadium – opis stadionu

Jak powstał nowy stadion dla Dallas Cowboys?

AT&T Stadium powstał w latach 2006–2009, stając się trzecim obiektem w historii Dallas Cowboys, jednej z najbardziej utytułowanych i rozpoznawalnych drużyn NFL. Budowa kosztowała 1,15 mld $, dzięki czemu obiekt znalazł się w gronie najdroższych stadionów na świecie. Projekt stadionu przygotowała pracownia HKS Architects, a głównym wykonawcą było przedsiębiorstwo Manhattan Construction.

Obiekt stanowi wyjątkowe dzieło architektury i inżynierii, jest to też jeden z największych stadionów w lidze NFL. Stadion wybudowano w Arlington, jednym z miast metropleksu Dallas–Fort Worth. Pod jego budowę wybrano działkę z zabudową mieszkalną, co spowodowało konieczność wysiedlenia prawie 1200 mieszkańców.

Jak w szczegółach przedstawia się historia budowy nowego stadionu dla Dallas Cowboys?

Kim są Dallas Cowboys?

W 1960 do ligi NFL dołączył nowy zespół, Dallas Cowboys. Z biegiem lat drużyna stała się jedną z najbardziej utytułowanych w lidze. Cowboys pięciokrotnie wygrywali Super Bowl (dwa razy w latach 70. i trzy razy w latach 90.), a ich marka i charakterystyczne logo w postaci niebieskiej, pięcioramiennej gwiazdy stały się jednymi z najbardziej rozpoznawalnych globalnie znaków firmowych związanych z amerykańskim sportem (zespół otrzymał nawet przydomek America's Team). Drużyna zaliczana jest także do najdroższych na świecie.

Gdzie poprzednio występowali Dallas Cowboys?

Cowboys początkowo występowali na stadionie Cotton Bowl w centrum Dallas. W 1971 drużyna wyprowadziła się na przedmieścia, do Irving, gdzie powstał nowy Texas Stadium. Obiekt wyposażono w skyboxy oraz charakterystyczny dach, a jego pojemność wynosiła ponad 65 000 widzów. Po latach Cowboys zaczęli jednak myśleć o przeprowadzce na jeszcze większy i nowocześniejszy stadion.

Jak powstały plany budowy nowego stadionu w Arlington?

W 1994 właściciel drużyny Cowboys, Jerry Jones, proponował rozbudowę Texas Stadium, którego pojemność miała zwiększyć się o nawet 40 000 miejsc. W 1997 Cowboys rozpoczęli jednak rozmowy z władzami Arlington na temat możliwości budowy nowego stadionu w tym mieście. W 2001 Jones stwierdził, że budowa stadionu w Arlington jest preferowanym rozwiązaniem.

W kwietniu 2004 pojawiły się kolejne plany, kiedy Cowboys wyszli z propozycją budowy stadionu w Fair Park w Dallas (tam, gdzie stoi Cotton Bowl). Propozycja zakładała koszt budowy na poziomie 650 mln $, z czego 425 mln $ miałoby pochodzić od hrabstwa. Lokalne władze szybko odrzuciły propozycję, wskazując że wymaga ona zbyt dużego wkładu publicznego.

W czerwcu 2004 ogłoszono powrót do negocjacji w sprawie budowy stadionu w Arlington. Według przyjętych ustaleń, miasto miało zapewnić wkład w wysokości 325 mln $. Była to połowa z kwoty 650 mln $, która miała wystarczyć na realizację inwestycji (przy ewentualnym wzroście kosztów, nadwyżki miały być pokryte przez Cowboys). Cowboys mieli także otrzymać 150 mln $ pożyczki od NFL.

Aby miasto mogło zrealizować swój wkład, zdecydowano się na podniesienie podatku od sprzedaży (o 0,5%), podatku hotelowego (o 2%) i od wynajmu samochodów (o 5%). 2 listopada 2004, przy okazji wyborów, odbyło się lokalne referendum w tej sprawie, w którym mieszkańcy opowiedzieli się za podwyżką (55,2 % głosujących za), dając zielone światło budowie stadionu.

Jaką lokalizację wybrano dla nowego stadionu w Arlington?

Nowy obiekt postanowiono wybudować w pobliżu stadionu drużyny baseballowej Texas Rangers. W okolicy brakowało jednak wolnych przestrzeni, a teren pod nowy stadion wyznaczono na obszarze na którym znajdowały się bloki mieszkalne i ponad 100 domów. Miasto wszczęło procedury wywłaszczeniowe, w wyniku których wysiedlono prawie 1200 mieszkańców. Tym, którzy szybko przystali na warunki, oferowano dodatkowe bonusy. Rozbiórki budynków mieszkalnych dokonano na przełomie 2005 i 2006.

Kto zaprojektował nowy stadion Dallas Cowboys?

Koncepcję architektoniczną nowego stadionu Dallas Cowboys można zobaczyć na osobnej podstronie

Stadion zaprojektowała pracownia HKS Architects z siedzibą w Dallas, która jest odpowiedzialna za projekty wielu innych obiektów sportowych w metropleksie Dallas–Fort Worth i w całych Stanach Zjednoczonych. Głównym architektem obiektu był Bryan Trubey, obecnie jeden z najbardziej uznanych projektantów aren sportowych w USA.

Nowatorski projekt nowego stadionu dla Dallas Cowboys nie miał nigdzie swojego odpowiednika i pomógł również samej pracowni HKS zyskać szersze uznanie. Sam obiekt został też laureatem wielu nagród branżowych.

Kiedy wybudowano nowy stadion dla Dallas Cowboys?

Relację z budowy nowego stadionu Dallas Cowboys można zobaczyć na osobnej podstronie

Na początku 2006 wybrano głównego wykonawcę obiektu, firmę Manhattan Construction (współpraca z Rayco Construction i 3i Construction). Pierwsze prace ziemne w związku z budową nowego stadionu ruszyły w kwietniu 2006. W grudniu 2006 szerszej publice przedstawiono wizualizacje projektu stworzonego przez HKS Architects.

Budowa stadionu obfitowała w wyzwania, ponieważ projekt zawierał wiele zaawansowanych, a nawet przełomowych i rekordowych rozwiązań. Mimo tego prace szły według planu i udało się, zgodnie z zapowiedziami, zakończyć budowę w 2009. Nie uniknięto jednak poważnych incydentów, w tym jednego wypadku śmiertelnego (14 czerwca 2008 w wyniku porażenia prądem zginął 45-letni elektryk Timothy Mackinnon).

Na koniec koszt inwestycji wzrósł z pierwotnie zakładanych 650 mln $ do 1,15 mld $, dzięki czemu stadion trafił do grona najdroższych na świecie. Spłata wszystkich zobowiązań zaciągniętych na budowę ma nastąpić do 2034.

Jak zainaugurowano nowy stadion Dallas Cowboys?

27 maja 2009 miała miejsce ceremonia otwarcia stadionu. Uroczystość zorganizowano na placu przed stadionem, przy udziale m.in. Jerrego Jonesa oraz burmistrza Roberta Clucka, a także wielu byłych zawodników Dallas Cowboys. Ceremonię uświetniły pokazy fajerwerków i występy cheerleaderek, dokonano także otwarcia szklanych wrót po czym goście mogli zwiedzić wnętrze obiektu, w którym trwały jeszcze prace wykończeniowe.

6 czerwca 2009 na stadionie odbyła się pierwsza impreza, którym był koncert muzyki country. Na scenie wystąpili George Strait, Reba McEntire, Blake Shelton i Lee Ann Womack, a w wydarzeniu wzięło udział ponad 60 tys. widzów.

19 lipca 2009 Cowboys Stadium gościł pierwsze wydarzenie sportowe. Tego samego dnia rozegrano na obiekcie dwa mecze ćwierćfinałowe w ramach rozgrywanego w Stanach Zjednoczonych turnieju o Złoty Puchar CONCACAF: najpierw Kostaryka pokonała Gwadelupę 5:1, a następnie Meksyk wygrał z Haiti 4:0.

21 sierpnia 2009 na obiekcie odbyło się pierwsze spotkanie futbolu amerykańskiego, w którym Dallas Cowboys wygrali w spotkaniu przedsezonowym z Tennessee Titans 30–10. 5 września 2009 na stadionie rozegrano mecz w ramach rozgrywek futbolu akademickiego, w którym BYU Cougars pokonali Oklahoma Sooners 14–13.

Pierwszy mecz w ramach rozgrywek NFL miał miejsce 20 września 2009, kiedy Dallas Cowboys zmierzyli się z New York Giants, przegrywając 31–33. Przy okazji meczu wykorzystano możliwość rozbudowy trybun o dodatkowe segmenty, dzięki czemu osiągnięto frekwencję 105 121 widzów, bijąc rekord sezonu zasadniczego NFL. Na meczu obecny był m.in. były prezydent George W. Bush, który przed spotkaniem wykonał rzut monetą.

Co stało się z dotychczasowym stadionem Dallas Cowboys?

Po otwarciu nowego stadionu, stary Texas Stadium, który znajdował się ok. 17 mi (27 km) na północny-wschód od nowej areny, przeznaczono do likwidacji. 11 kwietnia 2010 dokonano jego kontrolowanego wysadzenia.

Czym charakteryzuje się stadion Dallas Cowboys?

Złożona i zaawansowana technicznie konstrukcja zawarta została w stosunkowo prostej, czytelnej formie. Ton nadają jej dwa ogromne kratownicowe łuki rozpięte na długość 1290 stóp (393 m), które determinują kształt masywnej, eliptycznej kopuły kryjącej cały budynek. Łuki, w większości przykryte wspomnianą kopułą, jedynie w końcowych fragmentach wychodzą na zewnątrz, odsłaniając nagi, stalowy szkielet.

Jedną z najważniejszych cech stadionu jest możliwość zamykania i otwierania dachu. Otwierane są również dwa zestawy ogromnych, szklanych wrót, które znajdują się za końcami boiska. Wewnątrz uwagę przykuwa wielki telebim, zawieszony pod dachem za pomocą lin. Wielopoziomowe trybuny mogą pomieścić 80 tys. widzów, z możliwością zwiększenia tej liczby do ponad 100 tys. Obiekt oferuje też 380 ekskluzywnych lóż.

Osoby zaznajomione z poprzednim obiektem Dallas Cowboys, Texas Stadium, z pewnością rozpoznają Ring of Honor, a także otwarcie w dachu, które skopiowano ze starego stadionu (bardzo podobny układ kratownic i charakterystyczne, zaokrąglone narożniki). Jest to ukłon w stronę tradycji, choć na tym podobieństwa do Texas Stadium się kończą.

Należy podkreślić, że stadion jest wyjątkowym osiągnięciem architektury i inżynierii, który w momencie otwarcia był nie tyle obiektem na miarę swoich czasów, co znacznie je wyprzedzał. Obiekt zaprojektowano w sposób kreatywny i z rozmachem, z zastosowaniem wielu nowoczesnych czy wręcz innowacyjnych rozwiązań, bijąc przy tym wiele rekordów i dając kolejny powód by wierzyć w prawdziwość twierdzenia, że „w Teksasie wszystko jest większe”.

Projekt, który przyjęto do realizacji jest jedyny w swoim rodzaju i nie ma on nigdzie swojego odpowiednika. Obiekt można określić jako prawdziwe dzieło nowoczesnej architektury i zaliczyć do grona najciekawszych konstrukcyjnie stadionów na świecie. Stadion powstał na miarę jednej z najdroższych i najbardziej rozpoznawalnych drużyn NFL i godnie spełnia rolę reprezentacyjnej areny futbolowej czwartej najludniejszej aglomeracji USA.

Stadion był jednym z pierwszych zwiastunów nowej generacji niezwykle drogich i nowoczesnych aren w lidze NFL. Zamknięta, przemyślana kompozycja odróżnia go od obiektów z poprzedniej epoki, w których stawiano przede wszystkim na funkcjonalność, a kwestie związane z estetyką i dbałość o detale schodziły na dalszy plan.

Jaką nazwę otrzymał stadion Dallas Cowboys?

Ponieważ początkowo nie znaleziono sponsora tytularnego dla nowego stadionu, 13 maja 2009 ogłoszono, że obiekt będzie nosił nazwę Cowboys Stadium. Dopiero 25 lipca 2013 ogłoszono zawarcie umowy na prawa do nazwy stadionu. Sponsorem zostało przedsiębiorstwo AT&T, potentat branży telekomunikacyjnej z siedzibą w Dallas, a obiekt zmienił nazwę na AT&T Stadium. Nie ujawniono szczegółów umowy, według medialnych spekulacji została ona zawarta na okres 20-30 lat i warta jest 20 mln $ rocznie.

Obiekt dorobił się także wielu przydomków. Najpopularniejszym jest „Jerry World”, w nawiązaniu do Jerry’ego Jonesa, właściciela Dallas Cowboys, którego wkład i zaangażowanie doprowadziły do budowy nowego stadionu.

Na czas piłkarskich Mistrzostw Świata 2026, w związku z wymogiem nazwy niekomercyjnej, obiekt będzie się nazywał Dallas Stadium.

Jak w szczegółach prezentuje się AT&T Stadium?

Jak położony jest AT&T Stadium?

Stadion znajduje się blisko centrum Arlington, miasta usytuowanego między dwoma największymi ośrodkami metropleksu Dallas–Fort Worth, niedaleko autostrady międzystanowej nr 30 łączącej centra tych miast. Na stadion można również łatwo dojechać z międzynarodowego lotniska, które położone jest ok. 12 mi (20 km) na północ.

W pobliżu AT&T Stadium znajdują się dwa inne stadiony, nowy (otwarty w 2020) Globe Life Field służący grającej w MLB drużynie baseballowej Texas Rangers, a także poprzedni obiekt tej drużyny, Choctaw Stadium. AT&T Stadium otoczony jest sporą liczba parkingów, ogółem w bezpośrednim sąsiedztwie areny znajduje się 12 tys. miejsc parkingowych, a w promieniu 1 mili aż 30 tys.

Na zewnątrz, za szklanymi wrotami stadionu, stworzono dwa podłużne skwery, podążające za osią na której usytuowane jest boisko wewnątrz obiektu (wschód-zachód, z lekkim przechyleniem).

Jak AT&T Stadium prezentuje się z zewnątrz?

Wzdłuż stadionu, od północy i południa, ciągną się wygięte w łuk i lekko pochyłe (kąt wychylenia 14°), przeszklone fasady. Ściany mają wysokość 86 stóp i pokrywa je łącznie ponad 5 tys. szklanych paneli, których przeźroczystość zwiększa się wraz ze wzrostem wysokości. W północnej części stadionu znajduje się sklep Dallas Cowboys (Pro Shop).

Przy północnej fasadzie stoi statua Toma Landry’ego, długoletniego (1960–1988) trenera Dallas Cowboys. Statuę oryginalnie ustawiono w 2001 przed starym Texas Stadium, w 2009 przeniesiono ją pod nowy obiekt.

Jak skonstruowane są ogromne wrota na AT&T Stadium?

Ściany budynku po stronie wschodniej i zachodniej (za końcami boiska) stanowią dwa zestawy olbrzymich (wysokich na 120 stóp), rozsuwanych wrót. Każde z wrót składa się z siedmiu przeszklonych paneli, w tym pięciu ruchomych. Ich otwieranie lub zamykanie zajmuje 18 minut. Trzy środkowe panele posiadają w dolnej części drzwi o normalnych rozmiarach, które są używane kiedy wrota są zamknięte.

Wrota zazwyczaj otwierane są przy dobrej pogodzie. Wspomaga to cyrkulację powietrza i ułatwia poruszanie się między wewnętrzną i zewnętrzną częścią stadionu. Otwarcie wrót i dachu redukuje też odbiór stadionu jako zamkniętej areny.

Jak wykonany jest dach na AT&T Stadium?

Główny element konstrukcyjny dachu stanowią dwa kratownicowe łuki, które biegną przez całą długość stadionu, kończąc się na czterech betonowych podstawach zlokalizowanych już poza obrębem budynku. Każdy z łuków waży po 3255 ton i rozciąga się na długości 1290 stóp. Dzięki zastosowaniu łuków, dach pozbawiony jest wewnętrznych podpór.

Cała stalowa konstrukcja, na której oparty jest dach, waży 14,1 tys. ton. W najwyższym punkcie dach znajduje się 292 stopy ponad boiskiem (dla lepszego zobrazowania stosuje się porównanie ze Statuą Wolności, która razem z cokołem mierzy niewiele więcej niż wysokość dachu, a bez cokołu zmieściłaby się we wnętrzu stadionu bez najmniejszych problemów). Dach ma kształt eliptycznej kopuły z otwieranym i zamykanym fragmentem nad boiskiem, a jego powierzchnia wynosi 660,8  tys. stóp kwadratowych.

Otwór w dachu wykonano w taki sposób, aby przypominał ten z poprzedniego stadionu Dallas Cowboys, Texas Stadium, powielając układ kratownic oraz zaokrąglenia w narożnikach. Co ciekawe, dach starego Texas Stadium również miał być zamykany, ale okazało się że konstrukcja jest na to za słaba.

Dach na starym stadionie był o tyle wyjątkowy, że w czasie kiedy powstawał, w Stanach Zjednoczonych raczej nie stosowano zadaszenia wyłącznie trybun, stadiony były najczęściej albo w pełni zadaszone, albo kompletnie odkryte. Słynnym stało się powiedzenie D. D. Lewisa, linebackera Cowboys, który stwierdził, że stadion po to ma dziurę w dachu, by Bóg mógł obserwować grę jego ulubionej drużyny. Nie dziwi więc, że to właśnie ten element wybrano w celu nawiązania do tradycji.

Jak działa mechanizm zamykania i otwierania dachu na AT&T Stadium?

Na powierzchni dachu, wzdłuż dwóch ogromnych łuków, ciągną się prowadnice po których przesuwane są dwa ruchome panele, umożliwiające pełne zamknięcie obiektu. Ruchome części wykonane są z materiału częściowo przepuszczającego światło. Ich poruszanie się umożliwiają koła zębate, a w ruch wprawia je 128 silników, każdy o stosunkowo niedużej mocy 7,5 koni mechanicznych. W miarę przesuwania się paneli w dół rośnie kąt nachylenia, maksymalnie do 23°. Procedura otwierania lub zamykania dachu zajmuje 12 minut.

Jak wygląda wnętrze AT&T Stadium?

Boisko stadionu wkopane jest 50 stóp poniżej poziomu otaczającego terenu, co wymagało stworzenia specjalnego systemu odwadniania w celu ochrony przed wodami gruntowymi. Pole gry otaczają wielopoziomowe, wyprofilowane trybuny o nominalnej pojemności 80 tys. widzów. Za końcami boiska w trybunach pozostawiono sporą ilość wolnych przestrzeni, przez które widoczne są znajdujące się za nimi szklane wrota. Konstrukcja głównych części budynku wykonana jest z żelbetu.

Trybuny wyposażono w ciemnoniebieskie, składane krzesełka, które zamontowane są na aluminiowych szynach. Krzesełka można w szybki i łatwy sposób przesuwać lub demontować, dzięki czemu, kosztem zmniejszenia komfortu (przysuwając je bliżej siebie), można dostawić dodatkowe foteliki, zwiększając pojemność areny.

Pojemność zwiększyć można także poprzez wypełnienie luk w trybunach za końcami boiska tymczasowymi konstrukcjami. Po odpowiedniej rekonfiguracji stadion może pomieścić nawet ponad 100 tys. widzów, stając się największym stadionem w NFL, a także największym w pełni zadaszonym stadionem na świecie. Podczas pierwszego meczu NFL na tym stadionie, 20 września 2009, osiągnięto frekwencję 105 121 widzów, czym pobito rekord sezonu zasadniczego.

Część krawędzi trybun wyposażono w bandy LED, służące do wyświetlania reklam i innych przekazów multimedialnych. Krawędź pomiędzy rzędami górnych lóż zajmuje Ring of Honor, na którym umieszczono imiona i nazwiska najbardziej zasłużonych postaci w historii Dallas Cowboys. Ring of Honor znajdował się również na starym Texas Stadium.

Dzięki możliwości pełnego zamknięcia dachu, obiekt można również wykorzystywać jako halę sportową. 14 lutego 2010 odbyła się tutaj 59. edycja meczu gwiazd ligi NBA (NBA All-Star Game). Spotkanie na stadionie obserwowało 108 713 widzów, czym ustanowiono rekord frekwencji wszech czasów na meczu koszykówki, biorąc pod uwagę mecze z potwierdzonymi danymi o frekwencjach.

Jak skonstruowany jest telebim na AT&T Stadium?

Odwiedzający AT&T Stadium nie mogą nie zauważyć ogromnego telebimu, podwieszonego do stalowych kratownic za pomocą lin. Standardowo jest on zawieszony 90 stóp nad boiskiem, wyżej niż wymagane przez NFL minimum. Mimo to, czasem dochodzi jednak do rzadkiej sytuacji, w której podczas meczu telebim zostaje trafiony piłką. Telebim można opuścić w dół, do wysokości 25 stóp nad polem gry, co zajmuje ok. 20 minut.

Konstrukcja składa się z czterech ekranów, dwóch głównych i dwóch bocznych. Główne ekrany mają wymiary 160 × 72 stopy i rozdzielczość 1080p (HD). Dwa ekrany boczne mierzą 51 × 29 stóp. Telebim wykonała firma Mitsubishi. W 2009 został on wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako największy telebim o wysokiej rozdzielczości na świecie, choć od tego czasu został już wyprzedzony przez inne, jeszcze większe ekrany.

Telebim zawieszony jest nad środkiem boiska i ciągnie się od jednej linii 20 jardów do drugiej; jego długość przewyższa natomiast np. długość boiska do koszykówki. Konstrukcja waży 544 tony, a koszt wykonania wyniósł 40 mln $.

Jak wyposażony jest AT&T Stadium?

Obiekt posiada wszelkie niezbędne urządzenia i pomieszczenia do organizowania imprez i zawodów sportowych jak szatnie, sala konferencyjna, magazyny, itp. Ciekawe jest umieszczenie boksów komentatorskich, które znajdują się w narożniku. Wnętrze stadionu wyposażono w oświetlenie i nagłośnienie, a także klimatyzację, przez co stadion uważa się za największą klimatyzowaną halę na świecie.

Wnętrza zostały starannie rozplanowane i wykończone z dbałością o estetykę oraz branding i detale. Poruszanie się wewnątrz obiektu ułatwiają windy i ruchome schody. Warta szczególnego odnotowania jest kolekcja dzieł sztuki nowoczesnej, które można podziwiać w pomieszczeniach i na korytarzach stadionu; jedno z dzieł (Sky Mirror) znajduje się również na zewnątrz, za wschodnimi wrotami – ustawiono je permanentnie pod stadionem w 2013, wcześniej było tymczasowo eksponowane w wielu miejscach na świecie.

Jak wygląda oferta hospitality na AT&T Stadium?

Na stadionie znajduje się 380 prywatnych lóż, umieszczonych na pięciu różnych poziomach, zaczynając od poziomu boiska. Loże podzielone są na siedem grup, które noszą nazwy: Field Level Suites, Touchdown Suites, Hall of Fame Suites, Silver Suites, Ring of Honor Suites, Star Suites i Owner Club Suites. Loże przystosowane są na przyjęcie różnej liczby gości, od 12 do 68; łącznie we wszystkich lożach jest 12 tys. miejsc.

Obiekt oferuje pełną gamę przestrzeni do wynajęcia na rozmaite imprezy korporacyjne, spotkania i inne okolicznościowe wydarzenia. Do dyspozycji klientów są, oprócz lóż, salonów i pubów, również samo boisko, szatnie dla zawodników, loże prasowe, sala konferencyjna czy przestrzenie na zewnątrz stadionu. O odpowiednią jakość usług hospitality dba firma Legends.

Czy można zwiedzać AT&T Stadium?

Istnieje możliwość zwiedzania stadionu z przewodnikiem, podczas którego można odwiedzić trybuny, szatnie dla zawodników i cheerleaderek, salę konferencyjną i inne pomieszczenia, spędzić czas na boisku, a także dowiedzieć się sporo faktów i ciekawostek związanych ze stadionem.

W ofercie dostępne są różne formy zwiedzania, np. Art Tour, w trakcie którego można poznać dzieła sztuki nowoczesnej obecne na stadionie, a także Educational Tour, VIP Guided Tour czy Owner’s Experience. Jedna z opcji oferuje możliwość odbycia wirtualnej rozmowy z właścicielem Cowboys, Jerrym Jonesem.

Do kogo należy AT&T Stadium?

Obiekt jest własnością miasta, a Dallas Cowboys wynajmują go, płacąc 2 mln $ czynszu rocznie i dodatkowe 0,5 mln $ od zysków ze sprzedaży praw do nazwy.

Jakie wydarzenia odbywają się na AT&T Stadium?

AT&T Stadium powstał przede wszystkim jako dom dla drużyny Dallas Cowboys, która rozgrywa na nim swoje mecze w lidze NFL. Ponieważ spotkań NFL w trakcie sezonu jest stosunkowo niedużo, obiekt celuje także w przyciąganie innych wydarzeń sportowych i kulturalnych.

6 lutego 2011 stadion gościł najważniejsze wydarzenie sezonu NFL, czyli Super Bowl. Mecz o mistrzostwo ligi wygrali Green Bay Packers, pokonując Pittsburgh Steelers 31–25. Frekwencja na meczu wyniosła 103 219 osób, zbliżając się do rekordu Super Bowl z 1980. Przy okazji meczu wybuchła drobna afera, gdyż w związku z burzą śnieżną nie wyrobiono się z dostawieniem wszystkich tymczasowych siedzisk i organizatorzy byli zmuszeni odmówić 400 fanom obejrzenia spotkania z trybun.

12 stycznia 2015 na stadionie rozegrano również najważniejszy mecz sezonu w futbolu uczelnianym, College Football Playoff National Championship, w którym Ohio State Buckeyes pokonali Oregon Ducks 42–20. Ponadto stadion jest miejscem rozgrywania trzech corocznych, prestiżowych meczów futbolu uczelnianego: Cotton Bowl, Big 12 Championship Game i The Southwest Classic.

Na stadionie odbywają się także mecze piłkarskie. Obiekt był jedną z aren Złotego Pucharu CONCACAF w latach 2009, 2011, 2013, 2017, 2021 i 2023. W 2024 mają się na nim odbyć finały Ligi Narodów CONCACAF, a także mecze w ramach rozgrywanego w Stanach Zjednoczonych Copa América. W 2026 natomiast stadion będzie jedną z aren Mistrzostw Świata FIFA (był nawet jednym z kandydatów do organizacji finału, ale przegrał ostatecznie walkę z MetLife Stadium).

Na stadionie organizowano szereg innych wydarzeń sportowych, m.in. w koszykówce (np. mecz gwiazd NBA w 2010), motocyklowe (AMA Supercross Championship), walki bokserskie, których stawką były tytuły mistrza świata, rodeo (The American Rodeo) czy gale wrestlingu (WrestleMania 32 i 38).

AT&T Stadium regularnie gości również koncerty światowej sławy artystów. Na stadionie występowali m.in. U2, Paul McCartney, The Rolling Stones, Guns N' Roses, Coldplay, Metallica, Taylor Swift, Beyoncé, One Direction czy Ed Sheeran.

Czy planuje się modernizację AT&T Stadium?

Przed Mistrzostwami Świata 2026 stadion ma przejść pierwsze poważniejsze prace modernizacyjne, które będą kosztować 295 mln $. Renowacjami objęte będą przede wszystkim prywatne loże i zaplecze. Ponadto, aby poszerzyć pole gry do rozmiarów wymaganych przez FIFA, boisko ma zostać podniesione o 15 stóp, a nieduża liczba miejsc w dolnych partiach trybun zostanie zlikwidowana.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2024

2023

2022

2021

2020

2018

2017

2015

2013