Audi Field (D.C. United Stadium)

Pojemność20 000
2050 (Miejsca biznesowe)
1500 (Sektor dopingujący)
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoWaszyngton
KlubyDC United
Inauguracja 09.07.2018
Pierwszy mecz 14.07.2018 (D.C. United - Vancouver Whitecaps, 3-1)
Czas budowy 27.02.2017 - 09.07.2018
Koszt 195 mln $
Projekt Populous
Wykonawca Turner Construction
Konstruktor A+F Engineers
Adres 100 Potomac Ave SW, Washington, DC 20024, USA

Reklama

Audi Field – opis stadionu

Nowy stadion był marzeniem dla DC United właściwie od początku istnienia, czyli od narodzin MLS w 1996. Tymczasowym rozwiązaniem była gra na RFK Stadium, obiekcie tyle legendarnym, co niedostosowanym do widowiska piłkarskiego. Od nieregularnego układu widowni po podskakiwanie tymczasowych trybun wraz z wesoło skaczącym tłumem skupionym wokół Barra Brava.

„Tymczasowe” użytkowanie RFK Stadium trwało nieporównanie dłużej, niż pierwotnie oczekiwano. Pierwsze intencje budowy nowego stadionu pojawiły się otwarcie w 2004, a oficjalnie – w formie konkretnego planu – w 2006. Niestety, aż do 2015 ten plan nie nabierał kształtów. Lokalizacje się zmieniały i ostatnią okazał się oczekujący na rewitalizację Buzzard Point, niedaleko ujścia rzeki Anacostia do Potomak i zaledwie 350 metrów od większego baseballowego Nationals Park.

Choć mówimy o stadionie finansowanym przez prywatnego inwestora, to tereny musiało do inwestycji wnieść miasto, przekazując na ich wykup i przygotowanie ponad 100 mln $. Bez kontrowersji się nie obyło, ponieważ część środków przesunięto z wydatków na i tak niedofinansowaną edukację. Za sam stadion jednak miasto nie płaciło, to już inwestycja DC United.

Architektonicznie obiekt cechują surowość i dyscyplina. Gdzie nie spojrzeć: czarna stal (na trybuny i dach poszło jej ok. 5,5 tys. ton), surowy beton i metalowe wygrodzenia. Na wizualizacjach, które i tak ledwo przekonały miasto pod względem estetycznym, stadion był „zmiękczony” wizualnie bielą wykończenia, z której ostatecznie w wielu miejscach zrezygnowano.

Na ozdoby niekoniecznie jednak jest miejsce, ponieważ dla stadionu i tak było bardzo niewiele przestrzeni, zaledwie 4 hektary. By zmieścić boisko i 20 tysięcy widzów wokół niego architekci musieli stworzyć wyjątkową widownię. Po pierwsze, tylko na dwóch trybunach pierwszy rząd jest na wysokości murawy, na dwóch kolejnych zawieszono go ponad metr wyżej. Po drugie, z najbliższych miejsc do boiska jest zaledwie 2,5 metra (!) do boiska. Po trzecie, na trzech z czterech trybun nachylenie jest tak wysokie, jak się dało – 35 stopni. Przy 30-35 rzędach za bramkami ten stadion ma potencjał przytłoczyć odwiedzających zawodników.

Nietypowe w układzie Audi Field jest ulokowanie głównej trybuny na wschodzie zamiast zachodu, gdyż właśnie z tej strony miejsca było znacznie więcej. A ponieważ zdecydowana większość widzów nadchodzi do stadionu z północnego wschodu, w narożniku od tej strony powstało niesymetryczne otwarcie, umożliwiające nawet zerknięcie na murawę.

Zadaniem twórców stadionu było nie tylko rozlokowanie widzów oraz zaplecza dla nich, skupionego głównie na parterze, ale też stworzenie budowli ekologicznej. Dlatego musiało znaleźć się miejsce na zbiorniki do ponownego wykorzystania deszczówki, na dachu wschodniej trybuny z kolei pojawiła się elektrownia słoneczna. Razem z bardzo „europejską” strategią zachęcania widzów do korzystania z metra czy własnych rowerów zabiegi pro-środowiskowe pozwoliły na zdobycie złotego certyfikatu LEED.

Choć oczyszczanie terenu pod budowę rozpoczęło się jeszcze w 2016 roku, właściwe prace nadeszły nieco później. Od lutego 2017 robotnicy Turner Construction – w szczycie ok. 400 – potrzebowali tylko ok. 500 dni na dostarczenie pełnowartościowego produktu, gotowego na pierwszy mecz, który odbył się 14 lipca 2018.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022

2021

2020

2019

2018