Pier 40 at Hudson River Park

Pojemność500
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoNowy Jork
KlubyDowntown United SC
Inauguracja 12.05.2005
Renowacje 2012-2015
Adres 353 West Street, New York, NY 10014, USA

Reklama

Pier 40 – opis stadionu

Do końcówki lat 50. XX wieku było tu pięć długich pomostów, które ustąpiły miejsca jednemu ogromnemu, zbudowanemu w latach 1958-62. Na ponad 3,3 tys. pali w kształcie litery H stanęła jedna z największych platform na rzece Hudson, o podstawie 247x247m. Na tej podstawie stanęły trzy kondygnacje użytkowe, prawie w całości oddane pod parkingi, ale z biurami na części powierzchni. Górne poziomy parkingów oddano autom osobowym i dostawczym, a „podwórze” budynku zajmowały wielkie ciężarówki.

Przede wszystkim obiekt pełnił jednak funkcję przystani dla promów pasażerskich linii America Holland. Inwestor zapłacił 18 mln $ za budowę i zaczął 20-letnią dzierżawę terenu. Jednak linie wyprowadziły się na północ wyspy Manhattan jeszcze w latach 70., a w 1983 wielka platforma przestała obsługiwać ruch pasażerski. W kolejnych latach poszukiwano odpowiedniego zagospodarowania dla Pier 40, a „tymczasowo” pozostawał bazą parkingową dla zachodniej części Lower Manhattan.

W 1998 utworzono tu Hudson River Park. Powstało małe boisko sportowe na najwyższym tarasie, a w 2005 całe „podwórze” wyłożono sztuczną murawą. Powstało kwadratowe pole gry o wymiarach 122x122 metry. Dzięki tak nietypowemu układowi mieszczą się tu boiska do rugby, futbolu oraz baseballu. Nie ma tu stałych trybun, ale widzowie mogą gromadzić się na całym obwodzie dwóch poziomów ponad boiskiem, oferujących zresztą niezły widok. Nasza pojemność jest zaniżona, ponieważ budynek nie organizuje zwykle imprez masowych.

Z biegiem lat Pier 40 stało się najbardziej popularnym terenem do uprawiania sportu amatorskiego na Manhattanie. Kilkaset tysięcy osób co roku rozgrywa tu mecze, a przychody obiektu sięgają 6 mln $, pokrywając 30-40% budżetu. Piłkarskim gospodarzem na Pier 40 jest Downtown United SC, klub szkolący młodzież dla NY City FC.

Już od lat 70. pojawia się wiele pomysłów na zmianę docelowego zagospodarowania Pier 40. Były propozycje dobudowania tu wieżowców, stworzenia wielkiego parku czy mieszanych funkcji rekreacyjno-komercyjnych. W 2012 pojawił się również pomysł budowy na tym pomoście nowego stadionu dla potrzeb NY City FC. Wszystkie dotychczasowe projekty przepadły, jednak długofalowo platforma wymaga ogromnych nakładów. W latach 2012-2015 wydano ponad 34 mln $ na remonty, a i tak inspekcja z 2015 wykazała bardzo zły stan konstrukcji podtrzymującej dzisiejsze boiska. Nie można więc wykluczyć, że najbardziej centralnie położony stadion w Nowym Jorku przestanie istnieć.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016