CPKC Stadium

Pojemność11 500
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoKansas City
KlubyKansas City Current
Inauguracja 16.03.2024
Czas budowy 2022–2024
Koszt 117 mln $
Projekt Generator Studio
Wykonawca JE Dunn Construction, Monarch Build
Konstruktor Thornton Tomasetti

Reklama

CPKC Stadium – opis stadionu

Jak doszło do powstania stadionu dla Kansas City Current?

Jak powstał kobiecy klub piłki nożnej Kansas City Current?

W latach 2013–2017 funkcjonowała drużyna FC Kansas City, która w sezonach 2014 i 2015 sięgała po mistrzostwo kraju. Po sezonie 2017 zespół został jednak rozwiązany, a zawodniczki przeszły do nowego klubu Utah Royals FC, mającego swą siedzibę na przedmieściach Salt Lake City. W grudniu 2020 Utah Royals FC został zakupiony przez nowych właścicieli, którzy relokowali zespół na powrót do Kansas City, tworząc nową drużynę o nazwie Kansas City Current.

Gdzie dotychczas występował Kansas City Current?

W pierwszym sezonie (2021) klub rozgrywał swoje spotkania w ramach National Women's Soccer League na Legends Field, który jednak przeznaczony jest głównie do gry w baseballa. Od sezonu 2022 drużyna grała już na typowo piłkarskim Children's Mercy Park, będącym również domem dla drużyny ligi MLS, Sporting Kansas City.

Jak rozwijano infrastrukturę Kansas City Current?

Nowy klub zaczynał od zera, jednak jego właściciele od samego początku bardzo poważnie myśleli o budowie własnej infrastruktury. We wrześniu 2021 ogłoszone zostały plany stworzenia nowego ośrodka treningowego mającego służyć drużynie. Ośrodek ten, kosztem 18 mln $, powstał w Riverside, na północnych przedmieściach Kansas City, i został zainaugurowany 21 czerwca 2022.

Kiedy ogłoszono plany budowy nowego stadionu dla Kansas City Current?

Koncepcję architektoniczną stadionu dla Kansas City Current można zobaczyć na osobnej podstronie

26 października 2021 upubliczniono natomiast zamiary budowy nowego stadionu, dedykowanego Kansas City Current. Obiekt, według początkowych założeń, miał pomieścić 11 tys. widzów i kosztować 70 mln $. Ogłoszenie planów było możliwe dzięki 50-letniej umowie dzierżawy 7,08 akrów terenu przy Berkley Riverfront Park, którą podpisano z Port KC, publiczną agencją zarządzającą nabrzeżem.

Partnerami w pracach nad nowym stadionem były lokalne firmy: Generator Studio (architekci) oraz JE Dunn Construction i Monarch Build (przedsiębiorstwa budowlane).

W maju 2022 przedstawiona została uaktualniona koncepcja. Zmodyfikowany projekt m.in. pozbawiony był masztów oświetleniowych (na rzecz reflektorów w zadaszeniu), wzrosła natomiast pojemność trybun (do 11,5 tys. widzów), jak również szacunkowe koszty (do 117 mln $).

Kiedy wybudowano stadion Kansas City Current?

Oficjalna ceremonia rozpoczęcia budowy nowego stadionu miała miejsce 6 października 2022. Budowa przebiegała w dobrym tempie, a 21 czerwca 2023 celebrowano montaż ostatniej stalowej belki. Obiekt był w pełni gotowy na początek sezonu 2024. Budowa kosztowała 117 mln $ i była finansowana prywatnie, przez klub, z niedużą pomocą władz stanowych w postaci ulgi podatkowej na kwotę 5,5 mln $.

Jaką nazwę otrzymał stadion Kansas City Current?

19 października 2023 ogłoszono podpisanie 10-letniej umowy na prawa do nazwy stadionu. Sponsorem tytularnym zostało Canadian Pacific Kansas City (CPKC), przedsiębiorstwo z siedzibą w Kansas City, zarządzające siecią linii kolejowych w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i Meksyku, a stadion otrzymał nazwę CPKC Stadium. Ciekawostką jest, że w ramach partnerstwa CPKC ufundowało klubowi mini-pociąg.

Dodatkowo, 30 listopada 2023 ogłoszono, że loża prasowa na stadionie będzie nosiła imię pochodzącego z okolic Kansas City dziennikarza sportowego Granta Wahla („Grant Wahl Press Box”), który zmarł po zasłabnięciu w trakcie komentowania meczu na mistrzostwach świata w Katarze w 2022.

Kiedy zainaugurowano CPKC Stadium?

Otwarcie stadionu miało miejsce 16 marca 2024, przy okazji pierwszego meczu Kansas City Current w sezonie 2024. Na inaugurację, przy pełnych trybunach, gospodynie pokonały zespół Portland Thorns 5:4. Otwarcie uświetnił m.in. przelot nad stadionem dwóch samolotów T-38 z wyłącznie kobiecymi załogami.

Czym charakteryzuje się CPKC Stadium?

Gdzie znajduje się CPKC Stadium?

Stadion Kansas City Current położony jest na nabrzeżu rzeki Missouri, przy Berkley Riverfront Park, obok Christopher S. Bond Bridge (New Paseo Bridge) i niedaleko ścisłego centrum Kansas City.

Jak można dojechać na CPKC Stadium?

W otoczeniu stadionu znajduje się ograniczona liczba miejsc parkingowych. W pobliże obiektu można dojechać autobusem lub tramwajem (KC Streetcar), którego trasa w 2026 ma zostać wydłużona do Berkley Riverfront Park, w bliższe sąsiedztwo stadionu.

Jak wygląda CPKC Stadium?

Stadion posiada piłkarski układ, z trybunami położonymi tuż za końcowymi liniami boiska. Najwyższe, dwupiętrowe trybuny znajdują się wzdłuż pola gry, trybuna za południową bramką, przeznaczona dla najgłośniej dopingujących kibiców, jest już wyraźnie niższa. Wszystkie te trybuny posiadają wspólny dach o powierzchni 70 tys. stóp kwadratowych.

Północną stronę, zwróconą ku rzece, należy uznać za „otwartą”, choć znajduje się tu również wąski rząd trybun, a także sporych rozmiarów (szeroki na 75 stóp) telebim.

Trybuna główna z szerokim zapleczem znajduje się po stronie zachodniej. Za trybuną powstały dodatkowe budynki oraz sklep klubowy, a także plac na którym kibice mogą gromadzić się przed meczem, nazwany CPKC Plaza. Kontrola bezpieczeństwa przy wejściu na obiekt wspomagana jest przez system wspierany sztuczną inteligencją.

Trybuny wzdłuż boiska posiadają składane krzesełka w turkusowych odcieniach, za bramkami znajdują się głównie ławki i miejsca stojące. Pojemność całego obiektu wynosi 11,5 tys. widzów. Do dyspozycji widzów są liczne bary i restauracje, a bogatsi klienci mogą wynająć miejsca w ekskluzywnych lożach. Boisko na stadionie wyposażone jest w naturalną murawę.

Wszystkie miejsca oferują bardzo dobry widok na boisko, ponadto znaczna część widzów może podziwiać otoczenie stadionu – rzekę Missouri, panoramę centrum Kansas City (zwłaszcza z trybuny wschodniej) czy Christopher S. Bond Bridge (z trybuny zachodniej).

Komu służy CPKC Stadium?

Stadion powstał jako obiekt klubu piłki nożnej kobiet Kansas City Current i dedykowany jest przede wszystkim tej drużynie. Może też służyć do organizowania innych meczów, np. spotkań międzypaństwowych, niewykluczone że zostanie wykorzystany również jako zaplecze przy okazji Mistrzostw Świata 2026, których część spotkań odbędzie się na Arrowhead Stadium. Ponadto można na nim organizować koncerty i inne imprezy.

Czy CPKC Stadium to pierwszy stadion dedykowany kobiecej drużynie piłkarskiej?

Bardzo często podkreśla się, że CPKC Stadium to pierwszy prywatnie finansowany stadion na świecie, który dedykowany jest profesjonalnej kobiecej drużynie piłkarskiej. Jest to prawdą, choć należy zwrócić uwagę, że w przeszłości budowano już stadiony z myślą o kobiecych zespołach, które nie były finansowane ze środków prywatnych, jak WakeMed Soccer Park w Cary (Karolina Północna) czy Fifth Third Stadium w Kennesaw (Georgia).

Niezależnie od tego, CPKC Stadium to z pewnością największa do tej pory inwestycja w infrastrukturę, dedykowana kobiecej piłce nożnej. Wraz z otwartym w 2022 ośrodkiem treningowym, obiekty Kansas City Current wyznaczają nowe standardy w światowym futbolu kobiecym.

Reklama

Zdjęcia