TQL Stadium (West End Stadium)

Pojemność26 000
4500 (Miejsca biznesowe)
75 (Miejsca dla prasy)
3170 (Miejsca stojące)
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoCincinnati
KlubyFC Cincinnati
Inauguracja 16.05.2021 (FC Cincinnati - Inter Miami CF, 2-3)
Czas budowy 18.12.2018 - 06.03.2021
Koszt 250 mln $
Projekt Populous, Elevar
Konstruktor Buro Happold, Julie Cromwell Associates
Wykonawca Turner Construction
Adres 1501 Central Pkwy, Cincinnati, OH 45214

Reklama

TQL Stadium – opis stadionu

Nowy dom FC Cincinnati znajduje się w dzielnicy West End. Obiekt powstał na działce zajmowanej wcześniej przez parkingi i lekkoatletyczny Willard Stargel Stadium, który służył rozgrywkom szkolnym. Wspomniana lokalizacja była jedną z trzech rozpatrywanych w kontekście budowy stadionu dla FC Cincinnati, które ubiegało się o udział w MLS. Zatwierdzenie budowy w tym miejscu oficjalnie nastąpiło w kwietniu 2018 roku.

Miesiąc później aplikacja Cincinnati o udział w najważniejszej lidze piłkarskiej USA została rozpatrzona pozytywnie i klub mógł przystąpić do rozgrywek w 2019 roku. Do czasu ukończenia budowy nowego stadionu swoje domowe mecze rozgrywał na Nippert Stadium.

Projektowanie areny zostało powierzone pracowni Dana Meisa, jednak w marcu 2019 roku ogłoszono zmianę biura odpowiedzialnego za opracowanie koncepcji stadionu. Do gry wkroczył Populous, który dokonał zmian w dokumentacji w momencie, gdy trwały już prace ziemne.

Arena miała otrzymać zupełnie nową fasadę złożoną z aż 513 fiszbinów, każdy z oprawami LED na całej długości. Ostatecznie powstało ich 387 (z czego 287 jest podświetlanych), a zachodnia główna trybuna nie jest w nie wyposażona. Doszło także do przeprojektowania zadaszenia tak, aby zapewniało ochronę przed deszczem wszystkim rzędom trybun.

Budowa ruszyła 18 grudnia 2018 roku od uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. Wylewanie fundamentów rozpoczęło się w lipcu 2019 roku, a w listopadzie roboty związane z wznoszeniem konstrukcji stalowej. Wiosną 2020 ukończono górną misę stadionu, a w lecie gotowe było zadaszenie. Jesienią 2020 położono boisko i zainstalowano tablice świetlną. Zimą przystąpiono do montażu krzesełek, w tym z symbolem skrzydlatego lwa Garego, wybranym przez kibiców. Ostatecznie obiekt ukończono wiosną 2021 roku.

Multimedialna fasada to na pewno najbardziej charakterystyczny element stadionu, zwłaszcza że wcześniej żaden obiekt MLS nie dysponował taką funkcją. Do dyspozycji zarządzających areną są ponad 4 kilometry diod, dzięki którym można wyświetlać grafiki, logo oraz napisy.

Wnętrze obiektu stanowi niemal ciągła misa przykryta dachem. Układ jest bardzo kompaktowy, na zachodzie pierwszy rząd znajduje się już 4,6m od boiska, a z pozostałych trzech stron jest tylko o metr dalej. Trybuny wschodnia i południowa są dwukondygnacyjne, a na trybunie zachodniej znajduje się zdecydowana większość stref premium, które są umiejscowione na różnych poziomach tej trybuny, od poziomu boiska do korony widowni.

Do dyspozycji bogatszych odwiedzających są 53 prywatne loże, 3 większe na poziomie murawy (wszystkie pierwsze rzędy zachodniej trybuny oddane są na fotele premium), a także 2 duże loże imprezowe. Łącznie aż 4500 osób może znaleźć się na miejscach premium, a więc aż 17% całkowitej widowni – najwięcej w MLS w chwili otwarcia.

Jednopoziomowa trybuna północna „The Bailey” to część TQL Stadium dla najbardziej zagorzałych fanów klubu, gdzie znajdują się wyłącznie miejsca stojące, a nad nimi najszerszy telebim w MLS. Trybuna ta może pomieścić 3170 fanów i jest bardzo stroma, gdyż jej kąt nachylenia wynosi 34 stopnie.

Od wschodu areny roztacza się widok na Over-the-Rhine, historyczną niemiecką dzielnicę robotniczą z licznymi barami i małymi browarami. Tam też znajdują się okazałe schody i główna promenada dla kibiców, które wychodzą na wspomnianą dzielnicę.

TQL Stadium zajmuje powierzchnię 12,4 akrów (5 ha), a podczas jego budowy zużyto 10 000 ton stali. Kibice mają do dyspozycji 6 bram wejściowych i 30 toalet. Komentatorzy telewizyjni korzystają z 3 kabin, a radiowi z 4 stanowisk.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2022

2021