Nowy stadion: Rozświetlony dom FC Cincinnati

źródło: własne [TS]; autor: Tomasz

Nowy stadion: Rozświetlony dom FC Cincinnati Popularni „FC Cincy” rozgrywają swój trzeci sezon w MLS, ale pierwszy na nowym obiekcie. Kibice klubu mogą być dumni z unikalnej, multimedialnej fasady stadionu i sporej ilości miejsc o wysokim standardzie.

Reklama

Populous przejmuje projekt od MEIS

Budowa TQL Stadium o pojemności 26 000 miejsc pochłonęła 250 mln $ (990 mln zł) i trwała nieco ponad 2 lata. Głównym wykonawcą był Turner Construction, a ostateczny projekt sporządził Populous.

Nowy dom FC Cincinnati znajduje się w dzielnicy West End. Obiekt powstał na działce zajmowanej wcześniej przez parkingi i lekkoatletyczny Willard Stargel Stadium, który służył rozgrywkom szkolnym.

Wspomniana lokalizacja była jedną z trzech rozpatrywanych w kontekście budowy stadionu dla FC Cincinnati, które aplikowało o udział w MLS. Zatwierdzenie budowy w tym miejscu oficjalnie nastąpiło w kwietniu 2018 roku.

TQL Stadium, West End, Cincinnati.© www.jakeblucker.com, Instagram, Twitter

Miesiąc później aplikacja Cincinnati o udział w najważniejszej lidze piłkarskiej USA została rozpatrzona pozytywnie i klub mógł przystąpić do rozgrywek w 2019 roku. Do czasu ukończenia budowy nowego stadionu swoje domowe mecze rozgrywał na Nippert Stadium.

Projektowanie areny zostało powierzone pracowni MEIS, jednak w marcu 2019 roku ogłoszono zmianę biura odpowiedzialnego za opracowanie koncepcji stadionu. Do gry wkroczył Populous, który dokonał zmian w dokumentacji w momencie, gdy trwały już prace ziemne.

Wizja rozświetlonego stadionu

Arena miała otrzymać zupełnie nową fasadę złożoną z aż 513 fiszbinów, każdy z oprawami LED na całej długości. Ostatecznie powstało ich 387 (z czego 287 jest podświetlanych). Doszło także do przeprojektowania zadaszenia tak, aby zapewniało ochronę przed deszczem wszystkim rzędom trybun.

Budowa ruszyła 18 grudnia 2018 roku od uroczystości wmurowania kamienia węgielnego. Wylewanie fundamentów rozpoczęło się w lipcu 2019 roku, a w listopadzie roboty związane z wznoszeniem konstrukcji stalowej. Wiosną 2020 ukończono górną misę stadionu, a w lecie gotowe było zadaszenie. Jesienią zeszłego roku położono boisko i zainstalowano tablice świetlną. Zimą przystąpiono do montażu krzesełek. Ostatecznie stadion ukończono wiosną 2021 roku, a jego otwarcie odbyło się 16 maja podczas meczu z Interem Miami.

Multimedialna fasada to na pewno najbardziej charakterystyczny element stadionu. Do dyspozycji zarządzających areną są ponad 4 kilometry diod, dzięki którym można wyświetlać grafiki, logo oraz napisy.

TQL Stadium, West End, Cincinnati.© Populous

Wnętrze obiektu stanowi ciągła 360-stopniowa misa przykryta dachem. Trybuny wschodnia i południowa są dwukondygnacyjne, a na trybunie zachodniej znajduje się zdecydowana większość stref premium, które są umiejscowione na różnych poziomach trybuny.

Sporo miejsc premium i dla fanatyków

Do dyspozycji bogatszych odwiedzających są 53 prywatne loże, 3 większe na poziomie murawy (wszystkie pierwsze rzędy zachodniej trybuny oddane są na fotele premium), a także 2 duże loże imprezowe. Łącznie aż 4500 osób znajdzie się na miejscach premium, a więc aż 17% całkowitej widowni – najwięcej w MLS.

TQL Stadium, West End, Cincinnati.© Populous

Jednopoziomowa trybuna północna „The Bailey” to miejsce dla najbardziej zagorzałych fanów klubu, gdzie znajdują się wyłącznie miejsca stojące i najszerszy telebim w MLS. Trybuna ta może pomieścić 3170 fanów i jest dość stroma, gdyż jej kąt nachylenia wynosi 34 stopnie.

Od wschodu areny roztacza się widok na Over-the-Rhine, historyczną niemiecką dzielnicę robotniczą z licznymi barami i małymi browarami. Tam też znajdują się okazałe schody, które wychodzą na wspomnianą dzielnicę.

TQL Stadium zajmuje powierzchnię 12,4 akrów (5ha), a w jego budowie zużyto 10 000 ton stali. Kibice mają do dyspozycji 6 bram wejściowych i 30 toalet. Komentatorzy telewizyjni korzystają z 3 kabin, a radiowi z 4 stanowisk.

Autor: Tomasz Sobura

Reklama