Stadium Bowl

Pojemność15 000
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoTacoma
Kluby-
Inauguracja 10.07.1910
Czas budowy 1909-1910
Renowacje 1985, 2010
Projekt Frederick Heath
Adres 111 North E Street, Tacoma, Washington, Pierce 98403, USA

Reklama

Stadium Bowl – opis stadionu

Zwykle to stadiony przybierają imię znanego patrona lub miejsca, w którym się znajdują. Tymczasem w sercu Tacomy stoi stadion, od którego nazwano szkołę średnią (Stadium High School), a nawet całą dzielnicę, czyli Stadium District! Nic zresztą dziwnego, ponieważ to nie jest zwykły stadion. Powstał w 1910 roku w miejscu tzw. Wąwozu Staruszki. Istniejącą rozpadlinę poszerzono, spychając nadmiar ziemi do wód Commencement Bay.

Stadion powstał więc w wąwozie, a trybuny wsparły się na zboczach. Stąd ich kształt niesymetrycznej podkowy, a także bardzo strome nachylenie 31 rzędów widzowni. W chwili otwarcia obiekt mieścił 32 tys. widzów, jednak dziś ten rozmiar jest zdecydowanie mniejszy. To efekt osuwania się gruntu, które zmusiło do „przerwania” podkowy w latach 70. i 80. XX wieku i zmniejszenia pojemności o połowę.

Wszyscy widzowie na stadionie mają niezmiennie imponujący widok na zatokę dzięki lokalizacji stadionu, a dodatkowej atrakcyjności przydaje Stadium High School, czyli szkoła stworzona w miejscu niedoszłego hotelu w tej malowniczej lokalizacji. Całość tworzy tak niepowtarzalny zestaw, że jest chroniona prawnie przed ingerencją.

Ochrona jest jednym z czynników, z powodu których stadion do dziś posiada tylko szczątkową, zdeformowaną bieżnię lekkoatletyczną. Ta była bliższa prawidłowemu kształtowi aż do 2010 roku, kiedy przedłużono boisko futbolowe i trzeba było zlikwidować i tak koślawe łuki.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2016