TCF Bank Stadium

Pojemność50 805
Kraj Stany Zjednoczone
MiastoMinneapolis
KlubyMinnesota Golden Gophers
Inauguracja 12.09.2009 (Minnesota Golden Gophers - Air Force Falcons)
Czas budowy 2006-2009
Renowacje 2014
Koszt 303 mln $ (2009), 7 mln $ (2014)
Rekord frekwencji 54 147 (TCU Horned Frogs - Minnesota Golden Gophers, 3.09.2015)
Projekt Populous, Architectural Alliance, Studio Hive
Wykonawca M.A. Mortenson Company
Konstruktor Magnusson Klemencic Associates
Adres 420 SE 23rd Ave, Minneapolis, MN 55455

Reklama

TCF Bank Stadium – opis stadionu

TCF Bank Stadium został wybudowany na terenie kampusu Uniwersytetu Minnesoty. Jest miejscem rozgrywek uczelnianych drużyn Minnesota Golden Gophers, ponadto przez dwa lata odbywały się na nim spotkania Minnesota Vikings oraz Minnesota United FC, gdy obie drużyny budowały swoje areny.

Jest to czwarty stadion leżący na terenie uniwersytetu. Pozostałe trzy, znacznie mniejsze, nie były wystarczające dla dużej liczby fanów drużyn Golden Gophers. Plany powstania głównego obiektu pojawiły się już w 2000 roku. Początkowo miał on zostać wybudowany wspólnym nakładem Uniwersytetu Minnesoty i Minnesota Vikings, jednak ze względu na niezgodność koncepcji dotyczących projektu plan ten nie doszedł do skutku. Ostatecznie budowa rozpoczęła się w czerwcu 2006 roku. Koszty budowy pokryte zostały przez Uniwersytet Minnesoty i władze stanu.

Stadion ma charakterystyczne trybuny w kształcie podkowy. Całkowicie otwarta część zachodnia obiektu, zwrócona w kierunku kampusu zapewnia widok na Minneapolis. Część południowej trybuny ma zadaszenie. Po stronie zachodniej stoi ogromny ekran o wymiarach 14,6×32,9 m, co do dziś stanowi największy ekran zamontowany na stadionie przeznaczonym na potrzeby drużyn uniwersyteckich. TCF Bank Stadium posiada także największą w futbolu amerykańskim szatnię (1254 m2), zawiera siłownie, udogodnienia treningowe, centrum medialne oraz pomieszczenia biurowe.

Stadion został zaprojektowany w sposób zapewniający możliwość rozszerzenia pojemności nawet do osiemdziesięciu tysięcy. W przypadku rozbudowy dodatkowe miejsca znalazłyby się po stronie północno-zachodniej, zamykając tym samym obwód stadionu.

Pierwsza renowacja stadionu miała miejsce w 2014, w ramach przygotowania obiektu do użytkowania go przez Minnesota Vikings w sezonie 2014/2015. Wymieniona została nawierzchnia pola gry, a także rozszerzono pojemność do 52 525 miejsc.

TCF Bank Stadium spełnia wiele funkcji. Jest miejscem meczów zarówno piłki nożnej, jaki i futbolu amerykańskiego czy hokeja. Ponadto niejednokrotnie był miejscem organizacji koncertów, które gromadziły nawet do 60 tysięcy widzów.

W 2009 roku stadion otrzymał certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design), odznaczenie przyznawane budynkom najbardziej przyjaznym środowisku. Był to pierwszy stadion uniwersytecki w Stanach Zjednoczonych, któremu przyznano ten certyfikat.

Reklama

Zdjęcia

Powiązane aktualności

2018